Czytelnia WGP

Nasi specjaliści piszą dla Was:

 

Monika Dreger

Nie tylko kobiety są ofiarami molestowania 

 

Molestowanie ostatnio stało się tematem coraz częściej poruszanym. I całe szczęście, bo im bardziej obecny w mediach jest ten temat, tym większe uświadamianie społeczeństwa, a co za tym idzie, mniejsza zgoda na przemoc. Bo molestowanie to przemoc. czytaj więcej


 

 

Sandra Kalinowska

Jak prowadzić dziennik treningowy?

 

Monitorowanie swoich treningów to istotny aspekt pracy zawodnika i trenera już po samym treningu. Niedoceniany jeszcze przez wszystkich ale jednak coraz częściej stosowany. czytaj więcej


 

Monika Dreger:

Co dalej z psychologią sportu?


Ten rok obfitował w duże wydarzenia sportowe – Euro 2012 i Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Przy tej okazji dużo mówiło się w mediach na temat psychologii sportu i roli psychologa w przygotowaniach zawodników.

czytaj dalej

 


 

Kamila Biernacka-Nowak:

Acodin - czy to narkotyk?

Lek acodin jest lekiem dostępnym bez recepty, działa przeciwkaszlowo. Zawiera substancję czynną dekstrometorfan. Hamuje odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na układ nerwowy.

Zapytacie drodzy Rodzice, po co Wam ta wiedza?

czytaj więcej

 


Małgorzata  Szwarocka:

O dojrzałej kobiecej seksualności

W czasach Renesansu uważano, że dojrzała kobieta, która chce prowadzić życie seksualne, musi być opętana przez diabła. Za uwodzenie mężczyzn groziło jej nawet spalenie żywcem. Rozmowa o tym, jak dziś wygląda dojrzała kobieca seksualność.

czytaj wiecej


 

Monika Dreger:
Miejsce psychologii w sporcie - wnioski po warsztacie dla trenerów

Jak może psycholog pomóc w pracy trenerowi? Co można zrobić lepiej? Stawiałam sobie takie pytania (i nadal stawiam) ale teraz „bogatsza” jestem o wiedzę wyniesioną z warsztatu dla trenerów pływania.

czytaj wiecej


 

Małgorzata  Szwarocka:
Dlaczego zjawisko cyberseksu jest coraz bardziej popularne i dlaczego ludzie decydują się na cyberseks?

czytaj wiecej

 


Monika Dreger:
Czy psychologia jest w sporcie potrzebna?

 

Obecnie, gdy różnice między wynikami poszczególnych zawodników są minimalne, często wychwytywane jedynie przez skomplikowane urządzenia pomiarowe, przewagę można uzyskać jedynie poprzez wsparcie psychologiczne.

czytaj wiecej


Monika Dreger:
Samoocena pomaga w osiagnięciu sukcesu

zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie, że masz 10 lat. Jesteś zawodnikiem, który zaczyna startować w pierwszych zawodach pływackich.

czytaj wiecej


Monika Dreger:
Rola motywacji w osiąganiu sukcesów sportowych

Osiągniecie sukcesów sportowych zależy nie tylko od sprawności, umiejętności czy wyszkolenia technicznego ale także od motywacji zawodnika. Nawet wysoki poziom umiejętności nie zapewni wyników bez odpowiedniej motywacji.

czytaj więcej

 

 


Monika Dreger:
Skuteczność odchudzania tkwi także w psychice

 

Co zrobić aby odchudzanie było skuteczne? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób w Polsce. Ponad połowa Polek ma nadwagę. Z badań wynika, że 91 procent z nich stosuje różnego rodzaju diety.

czytaj cały artykuł


Iwona Chądrzyńska:
Ciąża, ruch i kłopoty

Ciąża, ruch i kłopoty? Co mają z sobą wspólnego? Okazuje się, że np. kłopoty szkolne dziecka mogą mieć swój początek w brzuchu mamy. Każda przyszła mama wie, że aby jej nienarodzone jeszcze dziecko było zdrowe musi dobrze się odżywiać, dużo spać, odpoczywać, unikać stresu, nie przemęczać się i w ogóle dbać o siebie. Ale czy wie, że przyszłe kłopoty w nauce, w rozwoju psychoruchowym dziecka oraz rozwój jego zdolności są po części zależne od tego, co robi lub wprost przeciwnie, czego nie robi będąc w ciąży?

czytaj cały artykuł


Iwona Chądrzyńska:
Po co nam twórczość?

Psychologowie dość długo uważali, że zdolność myślenia twórczego, kreatywnego jest cechą wrodzoną. Albo się ją ma, albo jej się nie ma.

czytaj cały artykuł


Dominika Bielecka:
Jestem singlem

Życie samemu, nazywane byciem singlem to obraz, który coraz częściej pojawia się w naszym otoczeniu. Każdy z nas zna jedną lub kilka osób, które żyją same (bez rodziny, nie są zaangażowane w związek z żadnym partnerem).

czytaj cały artykuł


Dominika Bielecka:
Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to termin zbliżony do terminu poczucie własnej wartości, na które składa się samoocena (zbiór opinii o sobie, swoich uzdolnieniach, umiejętnościach, zasobach itp.) połączona z reakcjami emocjonalnymi na daną opinię o sobie.

czytaj cały artykuł

 

Copyright © WGP Warszawska Grupa Psychologiczna --- ul.Czerska 18 lok. 130, 00-732 Warszawa --- email: info@wgp.org.pl
Wszystkie prawa do tekstów i ilustracji zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody WGP Warszawska Grupa Psychologiczna, zabronione.