Depresja

Depresja jest chorobą całego organizmu. Wpływa na zdrowie fizyczne, samopoczucie, myślenie i zachowanie człowieka. Jest to coś więcej niż długotrwałe odczuwanie smutku. W wielu przypadkach prowadzi do zobojętnienia, uczucia pustki, poczucia braku własnej wartości i apatii, także do utraty zdolności do czerpania przyjemności z codziennych zajęć oraz do nasilonej drażliwości, nerwowości, a czasem wręcz agresji.

 

Depresja może utrudniać wykonywanie nawet podstawowych funkcji życiowych, takich jak spanie, jedzenie czy myślenie.

 

Ta choroba nie musi być wywołana okolicznościami zewnętrznymi - trudnymi sytuacjami, konfliktami, kryzysami czy traumatycznymi wydarzeniami. Czasem nie ma żadnego szczególnego powodu obniżenia nastroju lub smutku. Depresja może rozwinąć się także wtedy, gdy życie toczy się zwykłym trybem.

 

Każdy z nas, w dowolnym momencie życia, może zetknąć się z tą chorobą.

 

Depresja to coś innego niż przejściowe pogorszenie nastroju. Choroba może utrzymywać się tygodniami, a nawet miesiącami, przy czym jej powszechnie znanym objawom - smutkowi i spadkowi energii - towarzyszą inne symptomy:

  • trudności z myśleniem, skupieniem uwagi i podejmowaniem decyzji
  • pesymizm
  • niezdolność do wyrażania myśli i emocji
  • zmiana apetytu, szybka utrata masy ciała lub przybieranie na wadze
  • zaburzenia snu, polegające na zbyt wczesnym budzeniu się lub na znacznie zwiększonym zapotrzebowaniu na sen
  • spowolnienie reakcji fizycznych i/lub słownych
  • poczucie winy lub braku własnej wartości
  • poczucie stałego zmęczenia
  • myśli samobójcze

 

czasami trudno jest rozpoznac depresję, bo jest ona maskowana przez objawy lęku i niepokoju, zaburzenia snu i zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nieswoisty przewlekły ból.

 

W razie, gdy powyżej opisane objawy utrzymują się ponad dwa tygodnie należy zasięgnąć porady lekarza psychiatry lub psychologa.

 

w języku potocznym słowo depresja jest powszechnie używane. Często słyszymy; "jestem w dołku, mam depresję", ponieważ wielu z  nas niejednokrotnie w ciągu swojego życia doświadcza przydnębienia, smutku czy chandry, ale nie musi to oznaczać, że jesteśmy chorzy.

 

Z drugiej strony, w naszym otoczeniu, znajduje się wiele osób, które są nieświadome, że dziwny stan, w jakim się znajdują np. irytacja, nerwowość, bezsenność, przygnębienie, apatia - to nie przemęczenie pracą, przesilenie wiosenne czy jesienne, brak urlopu - ale właśnie depresja.

 


Jeśli podejrzewasz, że masz depresję spotkaj się ze specjalistą: psychologiem lub psychiatrą.
Depresję można leczyć psychoterapeutycznie lub farmakologicznie. Można także połączyć obie formy leczenia.

Copyright © WGP Warszawska Grupa Psychologiczna --- ul.Czerska 18 lok. 130, 00-732 Warszawa --- email: info@wgp.org.pl
Wszystkie prawa do tekstów i ilustracji zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody WGP Warszawska Grupa Psychologiczna, zabronione.