Psychologia Sportu

Psychologia sportu wykorzystuje teorie i techniki zaczerpnięte z psychologii w celu poprawy osiągnięć oraz osobistego rozwoju osób uprawiających sportu. Najistotniejszym celem jest podnoszenie poziomu osiągnięć sportowca. Chodzi o to, aby zawodnik rozwinął niezbędne w działalności sportowej umiejętności psychologiczne, które usprawnią jego działanie i skuteczność.

 

W pracy z zawodnikami i trenerami wykorzystuje się wybrane elementy psychologii ogólnej, poznawczo-behawioralnej, osobowości jak też techniki relaksacyjne, wizualizacyjne i motywacyjne.

 

Psycholog sportowy zajmuje się diagnostyką i monitoringiem psychologicznym, jest konsultantem i doradcą dla trenerów, szkoleniowców a przede wszystkim zajmuje się szeroko pojętą psychoedukacją w celu zbudowania efektywnej postawy gotowości startowej zawodnika.

 

Trening mentalny polega na opanowaniu wiedzy i określonych umiejętności mających wpływ na osiągane wyniki: zdolności kierowania potencjałem umysłowym i fizycznym, sterowania wyobraźnią, ukierunkowania własnych celów oraz doskonalenia strategii komunikacji i   przyśpieszenia procesu odnowy po doznanych kontuzjach.

 

Copyright © WGP Warszawska Grupa Psychologiczna --- ul.Czerska 18 lok. 130, 00-732 Warszawa --- email: info@wgp.org.pl
Wszystkie prawa do tekstów i ilustracji zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody WGP Warszawska Grupa Psychologiczna, zabronione.