Uwaga
 • Lack of access rights - File '/images/stories/crbs081137.jpg'
 • Lack of access rights - File '/images/stories/crbs081137.jpg'
 • Lack of access rights - File 'http:/dreger.kei.pl/dreger/images/stories/uid_0a665bde616e4e5243912bcaa62b358e1301672394191_width_250_play_6_pos_4_gs_0.jpg'
 • Lack of access rights - File 'http:/dreger.kei.pl/dreger/images/stories/uid_0a665bde616e4e5243912bcaa62b358e1301672394191_width_250_play_6_pos_4_gs_0.jpg'

Różne

Regulamin e-porady w WGP

1. Porada online, zwana dalej e-poradą trwa do 50 minut, a jej koszt to 70zł, 120zł lub 200zł w zależności od wybranej opcji.

2. E-porad udzielają specjaliści Warszawskiej Grupy Psychologicznej. Istnieją trzy formy konsultacji online:

- konsultacja z psychologami i psychoterapeutami WGP

- konsultacja z Moniką Dreger - założycielką WGP, koordynatorem zespołu psychologów i psychoterapeutów, doświadczonym psychologiem i mediatorem rodzinnym

- konsultacja ze stażystką pracującą pod stałym nadzorem zespołu psychologów i psychoterapeutów WGP.

3. Konsultacje online prowadzone w ramach działalności WGP są poradami psychologicznymi, a nie psychoterapią.

4. W przypadku odwołania wizyty przez klienta najpóźniej na trzy dni przed konsultacją WGP zwraca koszt konsultacji. W przypadku odwołania e-porady w późniejszym terminie, koszty nie zostaną zwrócone.

5. W przypadku e-porady prowadzonej przez stażystę zastrzegamy sobie prawo do przerwania konsultacji na czas od kilkunastu minut do kilku godzin w celu przeprowadzenia konsultacji ze specjalistami WGP. Po przeprowadzeniu konsultacji, e-porada kontynuowana będzie w dogodnym dla klienta terminie, bez konieczności ponoszenia przez niego dodatkowych kosztów.

6. WGP zastrzega sobie prawo do przerwania rozmowy w dowolnym momencie, bez zwracania klientowi poniesionych kosztów, w przypadku nadużywania wulgaryzmów, obrażania osoby konsultującej, propagowania treści pornograficznych czy naruszenia powszechnych zasad wzajemnego szacunku.

7. E-porada prowadzona jest wyłącznie za pośrednictwem aplikacji Skype, z wykorzystaniem oficjalnych profili WGP: „warszawskagrupapsychologiczna”, „warszawskagrupapsychologiczna1” oraz „warszawskagrupapsychologiczna2”. Nie ponosimy odpowiedzialności za treści przekazywane poprzez inne, nieoficjalne i niepotwierdzone przez WGP profile.

8. E-porada udzielana jest wyłącznie po uprzednim umówieniu spotkania (telefonicznie lub mailowo) oraz jego opłaceniu wyłącznie za pośrednictwem sekretariatu WGP.

9. WGP zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za błędy w transmisji i jej złą jakość leżące po stronie klienta (zbyt słabej jakości sprzęt, zbyt wolne łącze internetowe, brak kamery, słuchawek lub głośników).

10. WGP zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za problemy techniczne związane z łączem internetowym wynikające z nieprawidłowości leżących po stronie dostawcy sieci.

11. WGP nie ponosi odpowiedzialności za włamania hakerskie prowadzące do pozyskania danych użytkowników/klientów.

12. Każda osoba korzystająca z e-porady WGP zobowiązuje się do przestrzegania postanowień niniejszego regulaminu i przepisów prawa polskiego.

 

<< Powrót do e-porady

 

Jak prowadzić dziennik treningowy?

Monitorowanie swoich treningów to istotny aspekt pracy zawodnika i trenera już po samym treningu. Niedoceniany jeszcze przez wszystkich ale jednak coraz częściej stosowany.

 

Czego wymaga?

 

Przede wszystkim systematyczności i dopasowania stylu, zawartości informacyjnej. Ma on przemawiać graficznie, dać łatwy wgląd i pole do wyciągania wniosków.

 

Co może dać?

 

Rzetelne informacje o postępach w drodze do celu! Poczucie satysfakcji. Podtrzymywać motywację. Być deską ratunkową kiedy jest taki dzień, że trening jest ostatnią rzeczą, na która masz chęć. A zajrzenie tam pozwoli przypomnieć sobie drogę do celu. Może dać również dobrą zabawę, relaks jeśli potraktować to bardziej jako zadanie kreatywne.

 

Dlatego powinien:

 

Oprócz tego, że ma zawierać konkretne informacje, statystyki, to dobrze, żeby jak najbardziej, się Tobie podobał. Miej z niego radość. Jeśli lubisz poczuj się trochę artystą. Zaprojektuj jak ma wyglądać, żebyś chętnie do niego sięgał i łatwo znajdywał potrzebne informacje. Formy tabelek, zeszyty, programy komputerowe i wydruk. Dowolność jest tutaj duża i zależy od zawodnika i trenera. Czasami zawodnicy prowadzą część dziennika treningowego dla siebie a część „twardą” z danymi dla trenera. Czasami zawodnicy w ogóle prowadzą go sami dla siebie bez wiedzy trenera. Ważny jest cel i czy łatwiej go osiągamy z pomocą tych notatek. A zapewniam, że większość zawodników powie – tak przydaje się!

 

Co w nim pisać?

 

Oczywiście to zależy od dyscypliny. Od podstawowych informacji: data, czas treningu, ćwiczenie, wynik, uwagi trenera, moje spostrzeżenia. Warto umieszczać informacje dodatkowe. Np o diecie, o samopoczuciu, o warunkach zewnętrznych na treningu, jak sam siebie oceniam danego dnia, moje zadowolenie ogólne z treningu, co zrobię inaczej następnym razem, co chcę powtórzyć ? Te zapiski mogą pozwolić wychwycić potem pewne zależności. Np. biegnę wolniej kiedy jem dane produkty, albo jest niskie ciśnienie i deszczowa pogoda. To czasami wydają się rzeczy prozaiczne, ale przy niewielkim nakładzie czasu można potem wrócić do pewnych informacji i dostrzec jakieś współwystępowanie. Dodatkowo można się pokusić o zamieszczenie jakiegoś cytatu motywującego raz w tygodniu. Zapisać jakąś polecaną książkę z dziedziny sportu.

 

Jeśli zawodnik podejdzie twórczo i z zaangażowaniem do prowadzenia takiego dziennika może mieć dużą wartość i merytoryczną i być dobrą zabawą, odpoczynkiem. Na pewno w trakcie jego prowadzenia przyjdą nowe pomysły same do głowy. Warto robić te zapiski w miarę szybko po treningu ale też dać sobie potem czas kiedy przyjdzie wena i ochota na wpisanie tych rzeczy dodatkowych o których mówiłam. A pośpiech i przymus nie sprzyjają kreatywności. Zapisz to co trzeba od razu a na ulepszanie zostaw sobie czas w ramach zrobienia czegoś dla siebie kiedy masz na to czas i chęci. Żeby ten dziennik rozwijał się razem z Tobą.

 

Sandra Kalinowska

Coaching rodzicielski

Coaching rodzicielski - Konsultacje wychowawcze

Wielu rodziców wstydzi się dziś przyznać, że ma problemy wychowawcze ze swoimi dziećmi. problemy_wychowawczeSama myśl uczestnictwa w warsztatach umiejętności wychowawczych paraliżuje potencjalnych uczestników w podjęciu decyzji o uczestnictwie. Samo uczestnictwo w warsztatach spostrzegane jest jako „nieumiejętność wychowawcza” lub czytane jako informacja „jestem złym rodzicem”. Nic bardziej mylnego.

Pamiętaj!

Rodzicem się nie jest, tylko możesz się nim stać.

Jeśli chciałbyś coś zmienić w systemie wychowawczym swego domu, oferujemy trzy spotkania po 50 minut, w odstępie 2 - tygodniowym.

Jeśli we dwoje wychowujecie dziecko, nie traćcie czasu i przyjdźcie razem (ojciec i matka).

Cele konsultacji

I Spotkanie

 • Wywiad dotyczący funkcjonowania obecnego sytemu wychowawczego.
 • Wstępną diagnoza: Szacowanie zasobów i deficytów wychowawczych.
 • Miniwykład dotyczący systemu rodzinnego.
 • Wprowadzenie planu naprawczego.

II Spotkanie

 • Omówienie 2 - tygodniowego funkcjonowania rodziny po wprowadzeniu zmian.
 • Diagnoza pogłębiona: Szacowanie zasobów i deficytów wychowawczych.
 • Trening umiejętności sprawiających trudność w opanowaniu.

III Spotkanie

 • Omówienie 4 - tygodniowego funkcjonowania rodziny po wprowadzeniu zmian.
 • Podsumowanie 4 – tygodniowego treningu umiejętności wychowawczych.
 • Ustalanie samodzielnego planu pracy.

Efekty

 • Poszerzanie wiedzy na temat systemu rodzinnego i funkcjonowaniu rodziny.
 • Usprawnienie komunikacji interpersonalnej w rodzinie.
 • Sprawność i pewność siebie w działaniach rodzicielskich.
 • Konstruktywne radzenie z konfliktem rodzinnym.
 • Zapobieganie wypaleniu rodzicielskiemu.

Inne cele konsultacyjne

W czasie procesu doskonalenia kwalifikacji rodzicielskich jest możliwość pracy nad:

 • rolą ojca i matki,
 • relacjami w rodzinie i ich budowaniem,
 • stawianiem granic dzieciom i ich egzekwowaniem,
 • motywowaniem dziecka w różnych etapach rozwojowych.

Wykorzystywane metody

 • Mini wykład
 • Warsztat
 • Trening

Do kogo jest skierowany

Rodzice, opiekunowie prawni, rodziny zastępcze.

Czas trwania

3 spotkania x 50 minut, co dwa tygodnie.

 

Coaching rodzicielski prowadzi Mateusz Puchowski

Koszt 3 spotkań:

 • indywidualnych 330 zł
 • dla pary 390 zł

Grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób chorych na nowotwór

Pomagając innym, warto pamiętać, aby zadbać o własną energię i siłę, by móc towarzyszyć drugiej osobie.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w grupie wsparcia dla rodzin i osób bliskich, które towarzyszą osobom chorym na nowotwór i wspierają je.

 

Spotkania będą opierać się na wzajemnym wsparciu i wymianie doświadczeń. Grupa ma na celu umożliwienie dzielenia się doświadczeniami, uczuciami i myślami. Wspólne towarzyszenie ma pomóc radzić sobie ze stresem i z trudnymi emocjami, ale także z innymi trudnymi sytuacjami. Razem będziemy szukać konstruktywnych rozwiązań.

 

Wspólnie będziemy uczyć się towarzyszyć osobom chorym, jak rozmawiać z osobami chorymi, w jaki sposób towarzyszyć im. Odpowiemy sobie na trudne pytania i wątpliwości, które często pojawiają się w drodze wspierania osób chorych.

 

Celem grupy jest możliwość otwartego i bezpiecznego rozmawiania tak, aby stała się ona miejscem, w którym poprzez wsparcie dla siebie stajemy się konstruktywni we wspieraniu bliskich. Często, bowiem kumulowanie nieprzyjemnych emocji, niewyrażanie negatywnych myśli, przemęczenie wynikające z dużego zaangażowania w pomoc nasila stres i napięcie, które może prowadzić do poczucia braku cierpliwości, bezsilności, a nawet niemocy w dalszym procesie wspierania. Tym samym, aby móc pomagać innym ważne jest zadbanie o własną energię i zasoby w przeciwnej sytuacji pomoc nie będzie spełniać swojej funkcji, gdyż obydwie strony mogą doświadczać frustracji i zmęczenia wzajemnym kontaktem.

 

Grupa ma spełnić dwa cele: wsparcie dla bliskich i wsparcie dla osób chorych.

 

Grupę prowadzić będzie psycholog i psychoterapeuta Katarzyna Kawka

 

Spotkania docelowo będą odbywać się co dwa tygodnie we wtorki. Każde spotkanie będzie trwało 2 h (19.00 - 21.00). Pierwsze 3 spotkania odbędą się, co tydzień celem zapoznania się i zbudowania zaufania, które jest niezbędne do wspólnej pracy.

 

Spotkanie rozpoczną się gdy zbierze się minimalna liczba chętnych.

 

Koszt spotkań: 80 zł za spotkanie

 

Miejsce spotkań: poradnia WGP ul. Czerska 18 lok. 130, VI klatka, VII piętro.

 

Informacje i zapisy: 22 402 88 89 lub info@wgp.org.pl

 

Superwizja

Zapraszamy na indywidualne spotkania superwizyjne z Wandą Sztander-Trabert, certyfikowanym superwizorem PTP. Informacje pod nr 504 644 584

Acodin – czy to narkotyk?

UWAGA RODZICE!

Lek acodin jest lekiem dostępnym bez recepty, działa przeciwkaszlowo. Zawiera substancję czynną dekstrometorfan. Hamuje odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na układ nerwowy.

Zapytacie drodzy Rodzice, po co Wam ta wiedza?

Otóż właśnie to jego bezpośrednie, hamujące działanie na ośrodkowy układ nerwowy jest wyjątkowo niebezpieczne. Oczywiście stosowanie go w dawkach terapeutycznych nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji i jak każdy lek, pomaga on zwalczyć uporczywe objawy.

Jednak lek ten w większych dawkach może wykazywać już działanie narkotyczne, charakterystyczne dla substancji psychoaktywnych, redukujących albo wręcz blokujących sygnały z mózgu do „świadomości”. Stał się on w ostatnich latach bardzo modny i popularny wśród młodzieży.

Czemu go biorą? Co on powoduje?

Młodzi ludzie biorą go przede wszystkim dlatego, że jest modny, że koleżanka lub kolega biorą  mówiąc, że jest po nim fajnie, czasem dlatego, aby nie odstawać od grupy lub „uciec” od codziennych trudności i problemów. Jest on popularny przede wszystkim dlatego, że jest tani i ogólnie dostępny.

Nie ma w naszym prawodawstwie żadnego zakazu dotyczącego zakupu tego rodzaju leków przez dzieci i młodzież. Z wywiadu, który prowadziłam w aptekach wynika, iż problem ten jest wyraźny i ogromy. Osoby pracujące w aptekach mają świadomość, że młody człowiek, który przychodzi do apteki po ten lek, nie kupuje go po to, aby stosować go leczniczo. Niestety aptekarze nie mają prawa odmówić sprzedaży leków nawet dzieciom.

Początki eksperymentowania z lekami są często zabawą, jednak szybko stają się przymusem.

Jest to lek, który może silnie uzależnić, powodując uzależnienie psychiczne oraz powstawanie tolerancji. Po osiągnięciu wysokiej tolerancji doznania euforyczne zmniejszają się i wówczas lek zaczyna być przyjmowany w celu uniknięcia objawów odstawiennych i głodu psychicznego.

W większych dawkach może powodować pobudzenie, halucynacje, wrażenie depersonalizacji czyli wrażenie oderwania od ciała, utratę własnej tożsamości, niezborność ruchową, zaburzenia równowagi, kłopoty z mówieniem, zaburzenia reakcji.

Wykazuje działanie podobne do substancji z grupy opioidów takich jak morfina, heroina.

Skutki przewlekłego przyjmowania mogą być katastrofalne. Może nastąpić całkowite wyniszczenie organizmu, a w przypadku przedawkowania śmierć.

Najbardziej dramatyczne jest to, że jest najzupełniej legalny i dostępny dla każdego. Młodzi ludzie, jeśli chcą kupić alkohol lub papierosy muszą mieć ukończone osiemnaście lat (przynajmniej tak mówi prawo), narkotyki są drogie, a tu mamy sytuację, która wymknęła się kontroli. Całkiem legalnie i niedrogo nasze Państwo dało naszym dzieciom „używkę”. Używkę niestety bardzo groźną, której konsekwencje brania mogą być tragiczne w skutkach.

Wiedzę na te temat młodzież zdobywa od kolegów, czy też na formach internetowych. Młodzi ludzie nie mają jednak świadomości konsekwencji  zażywania. Mówią: to tylko lek, lek to nie narkotyk, to tylko zabawa. Ale to nie zabawa, to eksperymentowanie z własnym zdrowiem i życiem.

Dlatego też drodzy Rodzice, bądźcie świadomymi Rodzicami, zwracajcie uwagę, czy Wasze dziecko nie nosi lekarstw? Czy koleżanka lub kolega nie mają leków? Czy zachowanie Waszego dziecka nie zmieniło się w ostatnim okresie, czy nie jest ono dla Was niepokojące, czy nauczyciele nie zwracają Wam uwagi, że coś się dzieje z Waszym dzieckiem. Czy nie stało się ono rozdrażnione, wyłączone, podsypiające, odizolowane? To oczywiście nie musi od razu świadczyć o tym, że młody człowiek eksperymentuje z substancjami psychoaktywnymi, zawsze jednak warto mieć „rękę na pulsie” zanim będzie za późno.

Rodzicu, jeśli jest coś, co Cię niepokoi, możesz dopytać farmaceutów, pedagoga szkolnego, psychologa lub terapeutę uzależnień.

Kamila Biernacka-Nowak

 

 

GRUPA ROZWOJU OSOBISTEGO DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH

GRUPA  ROZWOJU OSOBISTEGO DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH

DLA KOGO TAKA GRUPA?

Dla każdego kto doświadcza problemów w życiu codziennym,  a zatrzymał proces choroby przez utrzymywanie abstynencji przez dłuższy czas (minimum 2 lata).

Jeżeli: 1111

 • nie rozumiesz dlaczego nadal Ci trudno
 • nie poprawia się Twoja sytuacja zawodowa i rodzinna
 • nie wiesz jak reagować w nowych dla Ciebie sytuacjach
 • nadal trudno Ci radzić sobie ze swoimi emocjami
 • zastanawiasz się czy stosujesz jeszcze stare mechanizmy
 • chcesz lepiej rozumieć i porozumiewać się z bliskimi
 • chcesz nauczyć się nawiązywać i budować nowe relacje

 

przyjdź na spotkanie, na którym będziemy mogli określić jakich doświadczasz trudności, czego oczekujesz, jakie stawiasz sobie cele w terapii.

 

Prowadząca: Ewa Wasińska – psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany terapeuta uzależnień

Grupa rozwoju osobistego rozpocznie spotkania, po zebraniu się minimalnej liczby chętnych. Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu . Każde spotkanie będzie trwać 2 godziny. Spotkania odbywać się będą w środy po południu, najprawdopodobniej od godziny 19.00

Jesteśmy w trakcie przyjmowania zgłoszeń do grupy. Jak tylko będzie minimalna liczba chętnych, wyznaczymy termin rozpoczęcia się grupy.

Koszt spotkania konsultacyjnego przed przystapieniem do grupy: 100 zł

Koszt: 70 zł za spotkanie, płatne z góry za miesiąc

Grupa odbywać się będzie w siedzibie Warszawskiej Grupy Psychologicznej, ul. Czerska 18, lok. 130, Warszawa.

Informacje i zapisy: info@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania grupy jeśli nie zbierze się odpowiednia liczba chętnych.

 

Pomoc psychologiczna i wsparcie w leczeniu niepłodności i w procesie adopcyjnym

Niepłodność

Niemożność posiadania dzieci na drodze biologicznej, niesie ze sobą wiele przeżyć natury psychicznej.

Towarzyszą tym sytuacjom życiowym różne stany emocjonalne od pełnego napięcia oczekiwania, że może tym razem się uda, do przeżywania porażek, stanów braku nadziei, zmęczenia psychofizycznego procesem leczenia, labilności emocjonalnej.

Bliskości z partnerem sprowadzona jest  do procedur, w celu prokreacji (na czas).

W zależności od etapu starań się o dziecko, parom, a szczególnie kobietom, towarzyszą inne stany emocjonalne, wahania  nastroju, złość, lęk, poczucie winy, wstyd, obniżone poczucie wartości powodowane poczuciem porażki z wciąż nie osiąganego celu jakim jest poczęcie dziecka.

Konsekwencją długotrwałego ich przeżywania, jest stan mogący być przyczyną dolegliwości o charakterze psychosomatycznym, depresyjnym czy nerwicowym.

 

Strata ciąż

Wysoka częstotliwość występowania samoistnego poronienia, zmniejsza uznanie, w odczuciu społecznym, znaczenia utraty dziecka w prenatalnym okresie jego rozwoju dla psychologicznego funkcjonowania rodziców. Kontekst kulturowy naszej epoki odmawia więc kobiecie prawa do przeżycia żałoby po poronieniu.

Przeżycia matek, jako normalna reakcja na trudną sytuację życiową, w której nastąpiła strata dziecka, nie bywają rozpoznane i akceptowane ani przez rodzinę, ani przyjaciół ani personel medyczny. Często są dopiero identyfikowane i skłaniają otoczenie do troski o matkę, gdy manifestują się patologiczną postacią poczucia winy, żalu i depresji.

 

Stan żalu po stracie i żałoba, często bez zrozumienia ze strony rodziny czy przyjaciół.

Czy można przeżywać stratę kogoś kogo się nigdy nie miało? Tak można, można  przeżywać stratę marzeń o tej osobie. Mieć pragnienia i wyobrażenia o niej,  niestety tylko wyobrażenia,  które nie mogą się urzeczywistnić.

Strata - bliskiej osoby, marzeń, nadziei, wiary, miłości, planów, pracy, pieniędzy, można tak wymieniać. Każdy bądź prawie każdy coś kiedyś w życiu stracił. Ważne jest to, jak pozwolimy sobie tę stratę przeżyć czy pozwolimy sobie na żałobę, naturalny stan po stracie.

Źle przeżyta żałoba może przejawiać się:

 • zaprzeczaniem uczuciom, zahamowaniem wyrażania ich
 • sprzecznymi uczuciami
 • obawą przed odpowiedzialnością, winą, karą
 • przedłużoną fazą depresyjną
 • brakiem komunikacji w rodzinie - „o ty się nie mówi”, obwinianiem wzajemnym
 • zastępczym wyrażaniem smutku przez tylko jednego członka rodziny
 • nieświadomym obdarzaniem dziecka misją: „ syn zastąpi stracone dziecko, będzie przedłużeniem rodu”
 • podejmowaniem ryzykownych strategii życiowych
 • problemami zdrowotnymi, psychosomatyką

 

Fazy żałoby:

 • faza szoku – bardzo silna reakcja emocjonalna
 • faza uświadomienia - realność straty, załamanie
 • faza depresyjno-agresywna - depresja, poczucie winy, agresja, bunt, stopniowe uspakajanie
 • poszukiwanie nowego sposobu życia
 • faza zabliźnienia

 

Po zakończonym okresie żałoby, (który w tym przypadku jest trudny do określenia, zawłaszcza jeśli tli się wciąż nadzieja, że się uda), można myśleć co dalej, jakie rozwiązanie jako para wybieramy.

Możemy być małżeństwem bezdzietnym, możemy starać się o adopcję dziecka, może szukamy innych rozwiązań, każda para musi dokonać takiego wyboru przed którym życie ją postawiło.

 

Adopcja

Z perspektywy pary starającej się o adopcję dziecka, jest to proces długi i budzący kolejne emocje, ale ich źródło jest już inne. Powstają pytania i obawy z nimi związane - czy się nadajemy, czy sobie poradzimy, jakie będzie to dziecko i czy je pokocham. Procesowi adopcji towarzyszy lęk, ale i spokój wynikający z faktu podjęcia decyzji „idziemy tą drogą, takie będzie nasze rodzicielstwo”.

Oczywiście każdy z małżonków do tej decyzji dojrzewa inaczej, w innym czasie dochodząc do przekonania o słuszności wyboru drogi rodzicielstwa adopcyjnego. Na tym etapie wielu parom towarzyszy poczucie „odzyskania swojego życia”. Wraca przyjemność wynikająca z możliwości realizowania drobnych przyjemności tj. wyjście do kina, spotkanie z przyjaciółmi itp.

W procesie adopcyjnym trzeba zmierzyć się z inną rzeczywistością, często dla przyszłych rodziców nieznaną.

Temat budzący wiele emocji to rodzice biologiczni dziecka, temat związany z jawnością adopcji – mówić czy nie mówi, jak zareaguje, może nas odrzuci i zwiąże się z nimi? Świadomość rodziców adopcyjnych, że żyją w trójkącie emocjonalnym budzi wiele lęków, niepokoju, często utrudniających nawiązanie bezpiecznej więzi z dzieckiem.

 

Co po adopcji?

Mieszanka uczuć, radość wynikająca ze spełnienia ale i niepewność w nowej  roli. Czy robię wszystko dobrze, czy dobrze się nim opiekuję, później czy używam dobrych metod wychowawczych.

Jeśli rodzice napotykają na trudności, mogą pojawiać się myśli o słuszności podjętej decyzji, porównywanie z innymi dziećmi, rozczarowanie bądź zadowolenie.

 

Dorośli adoptowani

Osoby które po latach dowiadują się o swoim pochodzeniu, często w dosyć przypadkowych okolicznościach. Bywa to szokujące i bolesne przeżycie, burzące dotychczasowy ład i  porządek, z którym przychodzi się mierzyć często w samotności. W głowie kłębi się wiele pytań – np. dlaczego?!. Próba uporządkowania rozbitego ładu, poczucia tożsamości, rodzi silne emocje i wymaga wiele wysiłku psychofizycznego by wszystko przeżyć, zrozumieć i  poukładać na nowo.

Zapraszamy na spotkania z psychologiem Dorotą Żelazo

Dla kobiet doświadczających przemocy

Warsztat otwarcia

Grupa  dla kobiet doświadczających przemocy

Warsztat ten adresujemy do kobiet, które są ofiarami przemocy  ze strony najbliższych lub też nie są pewne czy to, co odczuwają w relacjach jest przemocą.

Jeśli w relacji z bliską osobą czujesz strach, masz poczucie zagrożenia, bezradności, bezsilności przygotowaliśmy dla Ciebie warsztat na którym dowiesz się:

 • Czym jest przemoc
 • Jakie są jej rodzaje
 • Co robić jeśli ktoś bliski znęca się nad Tobą
 • Co policja i prokuratura mogą zrobić w Twojej sprawie
 • Gdzie szukać pomocy

 

Ofiary przemocy często długo nie decydują się podjąć działań, gdyż myślą, że to ich wina, wstydzą się, mają nadzieję, że po kolejnych obietnicach poprawy nastąpi zmiana na lepsze.

Co możesz dla siebie zrobić?

Aby sobie pomóc potrzebna jest wiedza o problemie, jego przyczynach i naturze oraz środkach zaradczych.

Tą wiedzą podzielimy się z Tobą na warsztacie.

A jeśli przełamiesz swój lęk, wstyd i poczujesz się z nami bezpiecznie i dobrze możemy w dalszej perspektywie zaproponować Ci udział w stałych spotkaniach grupy wsparcia.

Możemy zaproponować także indywidualne spotkania terapeutyczne

Warsztat poprowadzi psycholog i psychoterapeuta Kamila Biernacka-Nowak

Przewidywany termin: 28 października 2011 r. (piątek), odbycie się warsztatu zależy od zebrania się minimalnej liczby chętnych

Czas trwania: 2 godzin (18.00 - 20.00)

Koszt: 61,50 zł (cena obejmuje 23% podatku Vat)

Zapisy i informacje: warsztaty@wgp.org.pl lub 022 402 88 89

Warsztat odbędzie się przy ul. Czerskiej 18 lok. 130, VI klatka, VII piętro

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych.

Dom Dziecka w Pasymiu

Dzieci były zachwycone, chętnie pomagały przy rozpakowywaniu samochodu

IMG_0811

 

IMG_0812

 

IMG_0815

IMG_0814

 

Pasym

Rzeczy zebranych dla dzieci z Domu Dziecka w Pasymiu było dużo ... bardzo dużo ...

pasym1 pasym2

upychaliśmy je ... upychaliśmy ... i upychaliśmy ...

pasym3

pasym4

pasym5

 

pasym6


pasym7

indywidualny trening Akademii Efektywności

Efektywne wyznaczanie celów - czyli jak marzenia zamienić na życiowe cele

 

„Istnieją dwa powody, które nie pozwalają ludziom spełnić swoich marzeń. Najczęściej po prostu uważają je za nierealne. A czasem na skutek nagłej zmiany losu pojmują, że spełnienie marzeń staje się możliwe w chwili, gdy się tego najmniej spodziewają. Wtedy jednak budzi się w nich strach przed wejściem na ścieżkę, która prowadzi w nieznane, strach przed życiem rzucającym nowe wyzwania, strach przed utratą na zawsze tego, do czego przywykli.”

— Paulo Coelho

Jak często zdarza Ci się myśleć, że zrealizujesz pewne rzeczy, planujesz w myślach, wyobrażasz sobie jak to będzie, gdy …, i pozostaje to w Twoich marzeniach i wyobraźni? W efekcie masz uczucie, że nie jesteś w stanie spełnić swoich marzeń, być może masz zbyt małe kompetencje, jesteś za mało konsekwentny lub Twoja automotywacja nie działa.

Czy zdarza się, że:

 • jesteś bliski realizacji swoich planów ale pojawia się myśl: „nie będę ryzykować to, co jest, jest znane i bezpieczne, nie wiadomo jak będzie gdy zacznę dokonywać zmian.”
 • masz mnóstwo planów a w jakiś „magiczny” sposób nie udaje Ci się ich zrealizować i myślisz sobie „innym się udaje a mi nie, w czym oni są lepsi ode mnie?”
 • widzisz same przeszkody w realizacji swoich planów myśląc sobie „to się na pewno nie uda, nie ma takiej możliwości”.

 

A może dotyczy to pojedynczych zdarzeń w Twoim życiu np. w ostatnim czasie czujesz, że nie realizujesz się w firmie, ta praca nie daje Ci satysfakcji chcesz zmienić ja na inną, ale pozostajesz przy chęci zmiany albo z jakiegoś powodu nie udaje ci się jej zmienić.

Realizując własne plany i cele odpowiadamy na swoje potrzeby i oczekiwania, dążymy do samorealizacji a tym samym doświadczamy uczucia szczęścia i satysfakcji z jakości swojego życia.

Jeżeli chcesz nauczyć się zamieniać marzenia na swoje plany i cele i je wprowadzać w życie zapraszamy na warsztat, na którym:

 • nauczysz się wyznaczać cele w swoim życiu,
 • poznasz, co jest blokadą w realizacji Twoich celów,
 • poznasz swoje wewnętrzne przekonania, które jak „kłoda” leżą na drodze do Twojej samorealizacji,
 • nauczysz się pozytywnego myślenia,
 • poznasz co jest Twoimi marzeniami a co planami,
 • poznasz dlaczego trudno osiągnąć długoterminowe i zbyt ogólne cele,
 • nauczysz się jak skutecznie wyznaczać cele,
 • poznasz techniki efektywnego budowania realizacji planów zarówno zawodowych jak i osobistych.

A przede wszystkim zacznie znikać z Twojego słownika przekonanie „Nie mogę”, „To nie dla mnie”.

 

Zapraszamy na indywidualny trening, na którym ułożymy program pracy indywidualnie do Twoich potrzeb a w oparciu o profesjonalne metody i narzędzia. Na indywidualnych spotkaniach z trenerem będziesz pracować nad:

 • swoimi przeszkodami i trudnościami, które utrudniają Ci realizację celów,
 • nad osiągnięciem założonych celów
 • i zbudowaniem takiej postawy, która pomoże Ci w przyszłości radzić sobie z podobnymi trudnościami lub zmiana postawy motywacyjnej sprawi, że podobne trudności nie będą się pojawiać w Twoim życiu.

 

Trening prowadzi Katarzyna Kawka

 

Koszt spotkania 150 zł

Zapraszamy.

 

Grupa terapeutyczna dla młodzieży z trudnościami w kontaktach społecznych

Grupa terapeutyczna dla młodzieży z trudnościami w kontaktach społecznych

12 spotkań po 2 godz. w tygodniu

 

Praca w grupach wiekowych: 12 -14 lat, 14 - 16 lat  i 16 – 18 lat

Ramowy program:

 • Poznajmy się: kim jestem, w czym jestem podobny, a czym różnię się od rówieśników. Zasady grupy - budujemy swoja grupę
 • Czy jestem niepowtarzalny? Dlaczego ważne jest poznać i zrozumieć siebie? Moje ciało, myśli, uczucia i zachowania – czy to wszystko jestem JA? Kim jestem a kim chciałbym być?
 • Dlaczego są nam potrzebni inni ludzie? Co decyduje o naszej atrakcyjności? Jak  i czy warto zjednywać sobie ludzi?
 • Jak komunikuję się z otoczeniem? Podstawowe wzorce skutecznej komunikacji.
 • Świat uczuć: jak sprawić by uczucia nas wspierały a nie blokowały w kontaktach z ludźmi? Co robic z bolesnymi uczuciami?
 • Ja a moja rodzina – co mnie z nią łączy, a co dzieli? Kto ma na mnie największy wpływ? Co jestem winien moim rodzicom? Czego mogę i powinienem oczekiwać od bliskich, a co mogę zrobić dla siebie sam?
 • Jak zbudować pewność siebie? Kto może w tym pomagać? Jak nie dopuścić by podcinano Ci skrzydła?
 • Czy samodzielność i odpowiedzialność to to samo? Świat naszych wartości. Czy wartości wskazują nam drogę. Jak je odnaleźć? Jak budować poczucie własnej niezależności?
 • Moje miejsce w grupie. Ja indywidualne a rola w grupie. Poszukajmy dla siebie właściwego miejsca.
 • Czy konflikty to cześć  życia. Jak rozpoznawać i jak radzic sobie w sytuacjach konfliktowych?

 

Warsztat prowadzony przez Elżbietę Potemską

 

Warsztat trwa 24 godz. – 12 spotkań po 2 godziny

Aby uczestniczyć w warsztacie niezbędna jest konsultacja wstępna dziecka i rodzica/rodziców. Konsultacja trwa 1,5 godziny.

Warsztat odbywać się będzie raz w tygodniu, w soboty w godzinach między 10.00 a 14.00 - dokładne godziny do ustalenia

Warsztat odbędzie się, gdy zbierze się minimalna liczba chętnych uczestników.

 

Koszt:

- konsultacja wstępna 150 zł/spotkanie

- koszt jednego spotkania grupy – 100 zł/ osoba, płatne raz w miesiącu

 

Informacje i zapisy: warsztaty@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu jeśli nie zbierze się odpowiednia liczba chętnych

Podążać za sobą - odkrywanie ścieżki rozwoju osobistego i zawodowego

Podążać za sobą - odkrywanie ścieżki rozwoju osobistego i zawodowego

Chcesz dowiedzieć się więcej o sobie i drzemiących w Tobie możliwościach? Masz odwagę, aby wciąż odkrywać i realizować to, czego naprawdę pragniesz i co jest dla ciebie najważniejsze? Zależy Ci na tym, aby godzić własne pasje i marzenia z wymaganiami współczesnego rynku pracy? Jeśli wierzysz, ścieżka twojego rozwoju wiedzie tam, gdzie „twoja satysfakcja spotyka się z najgłębszą potrzebą świata”, zapraszamy Cię do podążania za sobą podczas naszych warsztatów.

Korzyści dla Uczestniczek szkolenia:

 • pogłębienie wiedzy na temat własnego potencjału;
 • określenie kierunków własnego rozwoju w oparciu o wartości i priorytety;
 • wzmocnienie motywacji do realizowania zamierzonych celów osobistych i zawodowych;
 • zyskanie inspiracji do nowych idei, działań, pasji.

 

Program:

 • Wyruszyć w głąb siebie – analiza własnego potencjału.
 • Najpierw to, co najważniejsze – szukanie drogowskazów.
 • Dokąd prowadzi droga – budowanie wizji rozwoju osobistego i zawodowego.
 • Pierwsze kroki – codzienna realizacja celów.
 • Niezbędnik w podróży – skąd i jak czerpać inspirację.

 

Czas trwania 8h

Termin: 29 października 2011 r. (sobota) w godz. 10.00-18.00

Czas trwania: 8h

Warsztat prowadzi psycholog i trener Sandra Waszniewska

Koszt: 307,50 zł (cena obejmuje 23% podatku Vat)

Warsztat odbywać się będzie w siedzibie WGP, ul. Czerska 18 lok. 130

Zapisy: 22 402 88 89  lub warsztaty@wgp.org.pl

zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu jesli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych.

 

Wewnętrzny krytyk

Wewnętrzny krytyk

„Jak ja wyglądam?”, „Znowu mi się nie udało”, „Jestem do niczego”, „Zawsze muszę coś zepsuć”. Czy zdarzyło Ci się kiedyś tak o sobie pomyśleć? Pocieszające jest to, że większość z nas prowadząc ze sobą dialog wewnętrzny, jest dla siebie bardzo surowa i negatywnie oceniająca. Niestety, jak pokazują doświadczenia psychologów i liczne badania, negatywny monolog wewnętrzny może bardzo destrukcyjnie wpływać na naszą skuteczność. Osłabić nasze działania, zwiększyć stres, utrudnić osiągnięcie celu, zmniejszyć satysfakcję z osiągniętego sukcesu.

Jeśli chcesz zmienić swój sposób myślenia o sobie, zapraszamy Cię na nasze szkolenie.

Zamień swojego wewnętrznego krytyka na wyrozumiałego dla siebie motywującego doradcę, który będzie Cię wspierał w działaniu i codziennych czynnościach, zarówno w pracy jak i w domu!

Korzyści dla Uczestniczek szkolenia:

 • uświadomienie roli i istoty dialogu wewnętrznego;
 • nauka rozpoznawania swojego krytyka wewnętrznego;
 • poznanie sposobów przeformułowania destrukcyjnej samokrytyki na twórcze wsparcie;
 • zwiększenie samoświadomości i wiedzy na temat swoich zasobów i możliwości.

 

Program:

 • Rola i istota dialogu wewnętrznego.
 • Ja i mój krytyk.
 • Jak przekuć krytyka na doradcę?
 • Moja samoświadomość – poznawanie swoich zasobów i możliwości.

 

Czas trwania 8h

Termin: w tej chwili trwa nabór na warsztat. Po zebraniu się wystarczającej liczby chętnych zostanie wyznaczony jego termin.

Czas trwania: 8h

Warsztat prowadzi psycholog i trener Sandra Waszniewska

Koszt: 307,50 zł (cena obejmuje 23% podatku Vat)

Warsztat odbywać się będzie w siedzibie WGP, ul. Czerska 18 lok. 130

Zapisy: 22 402 88 89  lub warsztaty@wgp.org.pl

zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu jesli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych.

Warsztat Umiejętności Wychowawczych dla rodziców nastolatków

Warsztat Umiejętności Wychowawczych

dla rodziców nastolatków

 

Program:

Spotkanie 1

 • Specyfika rozwoju psychicznego dziecka w okresie dorastania. Zmiany biologiczne i emocjonalne – jak na nie reagować?
 • Co to znaczy być dobrym rodzicem nastolatka?

 

Spotkanie 2

 • Problemy z emocjami, czyli skąd się bierze bunt, agresja, opryskliwość, milczenie
 • Kontakt z dzieckiem,  a jego i nasze  uczucia – czym kierować się w codziennym życiu?

 

Spotkanie 3

 • Kontakty rówieśnicze nastolatka – czemu staja się tak ważne?
 • Czy, na ile i kiedy  interweniować w znajomości naszego dziecka?.
 • Jak zachować  wpływ na dziecko, nie ograniczając jego samodzielności?

 

Spotkanie 4

 • „Dzikie „pomysły, eksperymenty, przekraczanie granic – dopuszczać, zapobiegać, karać?
 • Rola nowego sposobu ustalania granic w okresie adolescencji .

 

Spotkanie 5

 • Co robić gdy dziecko nie chce rozmawiać lub mówi nieprawdę – czyli trudna ale ważna komunikacja z nastolatkiem
 • Które z podstawowych  reguł komunikacji są najważniejsze w okresie przemian ?

 

Spotkanie 6

 • Najbardziej typowe trudności okresu dojrzewania i jak sobie z nimi radzić.
 • Współpraca rodziców ze szkołą- czyli kiedy i jak  tworzyć wspólny front?

 

Uwaga: wszystkie zajęcia prowadzone są w formie aktywnej tj. uwzględniają i wykorzystują aktywność, doświadczenie i wiedzę tak prowadzącego jak i członków grupy oraz stwarzają okazję do uczenia się poprzez ćwiczenie i aktywne doświadczanie.

 

Warsztat prowadzony przez Elżbietę Potemską

 

Warsztat trwa 18 godz. – 6 spotkań po 3 godziny

 

Aby uczestniczyć w warsztacie niezbędna jest konsultacja wstępna.

 

Warsztat odbywać się będzie raz w tygodniu, w soboty, w godzinach 10.00 – 13.00

 

Warsztat odbędzie się, gdy zbierze się minimalna liczba chętnych uczestników.

 

Koszt:

- konsultacja wstępna 100 zł/spotkanie

- koszt jednego spotkania grupy – 120 zł/ osoba,

w związku z tym, że mile widziane są pary rodzicielskie, w przypadku pary koszt: 200 zł/para

w sumie za cały cykl warsztatów: 100 zł spotkanie konsultacyjne + za warsztat: 720 zł/osoba lub 1200 zł /para – płatne w dwóch ratach: na tydzień przed pierwszym spotkaniem i przed czwartym spotkaniem

 

Informacje i zapisy: warsztaty@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu jeśli nie zbierze się odpowiednia liczba chętnych

Konsultacje umiejętności wychowawczych

ODNALEŹĆ RODZICIELSTWO

Konsultacje umiejętności wychowawczych

Masz problem wychowawczy ze swoim dzieckiem? Czujesz wewnętrzny opór, aby pracować nad nim w grupie, ponieważ wolisz indywidualnie?

Zapraszam

Na indywidualne konsultacje umiejętności wychowawczych. Podczas konsultacji omówimy problem i oszacujemy możliwości jego rozwiązania.

Cele konsultacji:

Wywiad rodzinny - diagnoza problemu: podjęcie działania

 

Opiekunowie mają możliwość skorzystania z nowoczesnej metody wsparcia, jaką jest coaching rodzicielski.

 

W czasie procesu doskonalenia kwalifikacji jest możliwość pracy nad:

 • roli ojca i matki
 • relacji w rodzinie i ich budowania
 • stawiania granic dzieciom ich egzekwowania
 • motywowanie dziecka w różnych etapach rozwojowych
 • inne obszary

 

Wykorzystywane metody: psychoedukacja

Oferta skierowana jest do rodziców, opiekunów prawnych, pedagogów

Coaching rodzicielski prowadzi Mateusz Puchowski

Grupa terapeutyczna dla osób uzależnionych
Po terapii i co dalej?

 


 

Grupa terapeutyczna dla osób, które ukończyły

 

 

 

podstawowy program terapii.Osoby opuszczające ośrodki, mimo pozytywnych efektów terapii są silnie narażone na wystąpienie nawrotu choroby i wymagają pomocy w utrwaleniu zmian, które zostały zapoczątkowane w czasie procesu trzeźwienia. Po ukończonej terapii w ośrodku stacjonarnym wracają do swojego środowiska, w którym muszą się zmierzyć z różnymi zagrożeniami dla procesu trzeźwienia. Rozpoczynają nowy etap w swoim życiu, zmagając się z wyzwaniami codzienności. Aby utrzymywać i wzmacniać konstruktywne wzorce zachowań służące dalszemu trzeźwieniu osoby uzależnione muszą przeorganizowywać swoje dotychczasowe życie. Dalsze zdrowienie wymaga budowania nowych grup społecznych, grup wsparcia. Proponowana grupa może stać się alternatywą wobec poczucia samotności i zagubienia, a także wzmacniać umiejętności komunikacji, asertywności radzenia sobie ze stresem, pogłębiania świadomości swojej choroby.


Cele:

 • udzielanie wsparcia w sytuacji kryzysu, nawrotu choroby

 • rozpoznawanie i rozbrajanie mechanizmów uzależnienia, rozpoznawanie sytuacji zagrożenia (wyzwalaczy), nauka radzenia sobie z wyzwalaczami

 • wzmacnianie konstruktywnych zachowań służących trzeźwieniu

 • poszerzanie samoświadomości swojej choroby

 • wzmacnianie konstruktywnych zachowań i umiejętności prospołecznych.

 • pomoc w odbudowaniu relacji rodzinnych

 • budowanie konstruktywnego obrazu samego siebie w odniesieniu do swojej choroby


Efekty:

 • udzielanie wsparcia w procesie readaptacji
 • wzmocnienie konstruktywnych zachowań służących dalszemu trzeźwieniu
 • poprawa jakości życia


Grupa skierowana jest do osób, które ukończyły podstawowy program terapeutyczny


 Czas trwania: spotkania są raz na tydzień, trwają 2 godziny. Spotkania odbywają się przy ul. Czerskiej 18 lok. 130. Spotkania odbywać sie będą najprawdopodobniej we wtorki lub w czwartki, w godz. 19.00 - 21.00

obecnie trwa nabór do grupy. Grupa rozpocznie swoje spotkania, gdy zbierze się odpowiednia liczba chętnych.

Przed przystąpieniem do grupy niezbędna jest wstępna konsultacja. Koszt spotkania 110 zł

Koszt: 80 zł za spotkanie, płatne z raz w miesiącu

Prowadzący: Krzysztof Dziewulak

Zapisy: info@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

zastrzegamy sobie prawo do odwolania grupy, jesli nie zbierze się minimalna liczba chętnych.

Grupa rozwoju osobistego dla mężczyzn

„M” JAK MĘŻCZYZNA

Rola współczesnego mężczyzny jest coraz trudniejsza, każdego dnia musi on łączyć rolę męża lub partnera, ojca, szefa lub pracownika – oczekiwania są coraz większe i coraz trudniej im sprostać. I choć trudno mu okazać, że z czymś sobie nie radzi, często potrzebowałby wsparcia i pomocy.

Jeśli chcesz:

 • poznać i zrozumieć w jaki sposób spostrzegasz siebie i świat
 • przekonać się jakie relacje tworzysz z innymi
 • poznać swoje potrzeby i oczekiwania, a przede wszystkim nauczyć się jak o nie zadbać
 • lepiej dogadywać się z bliskimi
 • nauczyć się asertywnie bronić swoich granic i nie naruszać granic innych

 

Zapraszam Cię do grupy tworzonej wyłącznie przez mężczyzn i prowadzonej przez psychoterapeutę-mężczyznę.

Podczas spotkań będziesz mógł podzielić się swoimi trudnościami z innymi, usłyszeć i zobaczyć, jak inni radzą sobie na co dzień.

Prowadzący: Krzysztof Zalewski - psycholog i psychoterapeuta

Grupa rozwoju osobistego dla mężczyzn trwać będzie 6 miesięcy. Spotkania odbywać się będą jeden raz w tygodniu – najprawdopodobniej w poniedziałki lub wtorki (ogółem: 25 spotkań). Każde spotkanie trwać będzie 2 godziny (19.00 – 21.00)

Termin: Aby uczestniczyć w pracy grupy niezbędne jest spotkanie konsultacyjne. Grupa rozpocznie swoje spotkania, gdy zbierze się minimalna liczna chętnych.

Koszt: spotkanie konsultacyjne 100 zł

spotkania grupy: 70 zł za spotkanie, płatne z góry za miesiąc

Grupa odbywać się będzie w siedzibie Warszawskiej Grupy Psychologicznej, ul. Czerska 18, lok. 130, Warszawa.

Informacje i zapisy: info@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

zastrzegamy sobie prawo do odwołania grupy jeśli nie zbierze się odpowiednia liczba chętnych.

GRUPA ROZWOJU OSOBISTEGO DLA KOBIET

tt36014651Grupa rozwoju osobistego dla kobiet skierowana jest do wszystkich Pań, które pragną rozwinąć świadomość siebie, swoich potrzeb, swojego ciała oraz własnej tożsamości. Jej celem jest praca nad budowaniem pewności siebie, akceptacją własnej osoby, pełniejszą realizacją marzeń, adekwatnym wyrażaniem swoich emocji oraz kształtowaniem i wzmacnianiem umiejętności interpersonalnych.

Grupa ta jest „podróżą” w głąb swojej kobiecości, odkrywającą piękno i prawdę tkwiącą w nas samych, uczącą bliskości wobec innych, zaufania do siebie, wiary we własne możliwości i odkrywania radości płynącej ze świadomych i celowych wyborów życiowych. Ważnym elementem tych spotkań jest przede wszystkim niwelowanie osobistych ograniczeń, odkrywanie własnych zasobów oraz możliwości tkwiących w każdej z nas.

Praca na grupie ma charakter aktywny, odbywa się m.in. za pomocą metod i technik takich jak: psychodrama, opowieść, praca z wyobraźnią, arterapia, psychoedukacja, ćwiczenia ruchowe oraz relaksacyjne.

Cykl spotkań grupowych obejmuje zagadnienia takie jak:

 • Początek - gdzie rodzi się moja kobiecość
 • Relacje babka - matka - córka. Dziedzictwo i siła kobiecego przekazu
 • Kobiety w mojej rodzinie. Trudne więzi czy bogactwo własnej tożsamości?
 • Uzdrawianie relacji matka - córka. Niełatwe wybaczanie
 • Kobieca intuicja. Źródło własnej siły i zaufania do siebie
 • Posłuchaj swego serca - rola własnej emocjonalności
 • Gdy czasami przesadzam  -  jak radzić sobie z trudnymi emocjami?
 • Nie bój się bać. Co mi pokazują moje lęki?
 • Czy wypada się gniewać? Złość - jako najlepszy nauczyciel
 • Emocjonalna spontaniczność - jak nie poddać się upływowi czasu
 • Kobieta uwięziona w roli. Poznaj swoje ograniczenia i słabostki
 • Wewnętrzny krytyk - jak sobie radzić z destrukcyjnymi przekonaniami na swój temat?
 • Podróż w głąb siebie. Czy znam swoje mocne strony i potrafię z nich korzystać?
 • Moja kreatywność - gdzie szukać źródła swojej wewnętrznej siły?
 • Kobieta, która wie czego chce. Kształtowanie świadomości własnych potrzeb.
 • Kobieta u progu zmiany. Drogi do realizacji własnych celów
 • Kiedy stoję w miejscu. Lęk przed zmianą
 • Moja lojalność. Czy naprawdę „muszę” być dobra dla wszystkich?
 • Bliskie relacje - jak je budować by nie mieć poczucia krzywdy i żalu?
 • Życie to nie przypadek. Dlaczego wybieram takich partnerów?
 • Związek partnerski jako dopełnienie. Arkana dojrzałej miłości
 • Zdrada i zawód - jak sobie z nią poradzić
 • Trudne rozstania. Czy muszę okupić wszystko poczuciem winy?
 • Męskość w kobiecie - pojednanie z własnym ojcem
 • Ja i moje ciało. Akceptacja swojego wyglądu
 • Tajniki kobiecej seksualności
 • W którą stronę zmierzam - czy znam swoją drogę życiową
 • Płynąć z prądem czy pod prąd. Moje wybory życiowe

 

Grupa rozwoju osobistego dla kobiet trwać będzie 6 miesięcy. Spotkania odbywać się będą jeden raz w tygodniu (ogółem: 25 spotkań). Każde spotkanie trwać będzie 2 godziny. Planujemy spotkania grupy w poniedziałki, w godz. 19.00-21.00.

 

Obecnie trwają spotkania konsultacyjne.

 

Prowadzący: mgr Ewa Miturska- pedagog, psycholog, psychoterapeuta, trener umiejętności psychospołecznych

 

Koszt: spotkanie konsultacyjne 100 zł

 

spotkania grupy: 80 zł za spotkanie, płatne z góry za miesiąc

 

Grupa odbywać się będzie w siedzibie Warszawskiej Grupy Psychologicznej, ul. Czerska 18, lok. 130, Warszawa.

 

Informacje i zapisy:info@wgp.org.pllub pod nr telefonu 22 402 88 89

 

Zapraszamy!

 

Oferta terapii rodzinnej i małżeńskiej dla rodzin, z problemowymi zachowaniami dzieci i młodzieży

Większość z nas stając w obliczu niespodziewanych, często nietypowych zachowań naszych dzieci, szczególnie w okresie dojrzewania, ma skłonność do przypisywania ich wpływom nieciekawego towarzystwa, burzy hormonalnej czy trudnemu charakterowi swojego dziecka.

Mało kto z nas wie, że styl i sposób zachowania młodego człowieka zależy również w znacznej mierze od m.in. sposobu organizacji życia w naszej rodzinie, sposobu komunikowania się, ról jakie w niej pełnimy, rodzaju udzielanego sobie nawzajem wsparcia, wpływu innych osób na życie naszej rodziny, itp.

W związku z rozpowszechnianiem się tego typu wiedzy coraz częściej formą pomocy rodzinie z buntującym się i trudnym w kontakcie nastolatkiem staje się terapia rodzinna czyli cykl kilku do kilkunastu spotkań, w ramach których można rozpoznać i przebudować te relacje rodzinne, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i dorastanie dziecka.

Czasem w trakcie spotkań rodzinnych rodzice dochodzą do wniosku, że warto omówić bez udziału dzieci problemy dotyczące ich relacji małżeńskiej, co owocuje chwilową lub stałą zmianą formuły pracy na formę spotkań małżeńskich.

Spotkania odbywają się w odstępie 2 - 4 tygodni z udziałem możliwie wszystkich członków rodziny, tak aby treści ujawniające się w ich trakcie mogły zostać zasymilowane i wypróbowane w praktyce w okresie przerwy między spotkaniami.

Spotkania terapeutyczne trwają 1,5 godziny.

W takcie spotkań wszyscy członkowie rodziny mają możliwość wypowiedzenia się na ważne dla nich tematy, zaś terapeuta dba o to by nikt nie został pominięty w swoich potrzebach oraz żeby spotkanie zakończyło się konstruktywnym dla członków rodziny podsumowaniem.

Spotkania terapii systemowej rodzin uważa się za jedna z najbardziej skutecznych psychologicznych metod pracy z trudnymi zachowaniami i objawami problemów emocjonalnych u dzieci i młodzieży w okresie dorastania.

 

Zapraszamy

Terapeuta systemowy rodzin - Elżbieta Potempska

Warsztat umiejętności wychowawczych

Warsztaty przeznaczone dla rodzciów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (do 10 roku zycia).

Współczesny rodzic żyje pod ogromną presją - zewsząd dobiegają nas sprzeczne informacje dotyczące skutecznego wychowania dzieci a wszechogarniające wymagania i brak czasu zapędza rodzica w ślepy zaułek. Miłość napędzana poczuciem winy to jednak nienajlepsza mieszanka emocjonalna.
Na warsztach skupimy się na poszukiwaniu równowagi między naszymi potrzebami a potrzebami dzieci (mając w tle pojęcie wystarczająco dobrego rodzica), zastanowimy się dlaczego zachowania dzieci są zazwyczaj straszne ale normalne a kiedy trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Poćwiczymy mądre chwalenie, rozsądne stawianie granic, (różne metody w zależności od wieku dziecka i jego indywidualności) przemyślimy skutecznosć kar i nagród. I znajdziemy odpowiedź na pytanie - dlaczego dobry rodzic często unieszczęliwia swoje dziecko.

Warsztat odbędzie się w siedzibie WGP przy ul. Czerskiej, w sobotę 21 maja, w godzinach 9.00-16.00.

Warsztat prowadzi psycholog dziecięcy Iwona Chądrzyńska

Cena: 246 zł od osoby, 369 zł od pary. Ceny zawierają 23% podatku Vat

Zapisy i informacje: 22 402 88 89 lub info@wgp.org.pl

Zapisując się prosimy o podanie wieku dziecka. Na warsztat przychodzą rodzice bez dzieci.

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Rozstanie rodziców jest dla dziecka bardzo traumatycznym przeżyciem, wydarzeniem, które burzy jego dotychczasowy świat, odbiera poczucie bezpieczeństwa, powoduje wiele silnych emocji.

Kiedy rodzice podejmują decyzję o rozstaniu często zastanawiają się jak o tym powiedzieć dziecku. Trudno im znaleźć słowa, aby to przekazać, a przecież trzeba mu to powiedzieć.

Jeśli zastanawiacie się Państwo jak to zrobić i potrzebujecie pomocy ze strony psychologa dziecięcego, osoby, która zna psychikę dziecka i wie jak do niego dotrzeć, zapraszamy na spotkanie.

Proponujemy 3 spotkania:

 • pierwsze spotkanie odbywa się tylko z rodzicem lub rodzicami. Ma na celu przedstawienie aktualnej sytuacji i omówieniu zachowania dziecka, ustalenie tego, co wydaje się rodzicom, że dziecko już wie.
 • drugie spotkanie to wizyta dziecka u psychologa, aby specjalista mógł je poznać, dowiedziec się co dziecko wie, czego się domyśla
 • trzecie spotkanie odbywa się tylko z rodzicem lub rodzicami i jest poświęcone omówieniu konkretnej sytuacji i tego jak przekazać dziecku tę trudną wiadomość, jak zadbać o jego emocje i jak o nich rozmawiać. Podczas tego spotkania omawiane jest w jaki sposób dziecko może reagować na sytuację rozwodu rodziców. To czas na zastanowienie się jak urządzić nową rzeczywistość dziecka by jak najmniej zaburzyć jego poczucie bezpieczeństwa.

Spotkanie prowadzi psycholog dziecięcy Agnieszka Majerowicz

Koszt pakietu trzech spotkań: 300 zł

Informacje i zapisy pod numerem telefonu 022 402 88 89

Zapisując się proszę podać wiek dziecka.

Warsztat dla par

PROMOCJA !!!

w sierpniu wakacyjna cena!

intensywna praca

foto_1_dla_par

Jeśli w Twoim związku:

 • Większość Waszych rozmów kończy się sprzeczką o przysłowiowe „nic” ;
 • „Już nie wiesz jak rozmawiać”;
 • Coraz częściej odczuwasz frustrację i bezradność;
 • Obydwoje w coś „gracie” – każdy w inną grę – trudno jest Wam porozmawiać nawet na najprostszy temat?

Zapraszamy na warsztat, na którym dowiesz się:

 • jak tworzyć satysfakcjonujący dla Was obojga związek,
 • o wybranych „grach damsko-męskich na słowa” i jak sobie z nimi radzić.

Poznasz:

 • zwroty i komunikaty, które uruchamiają kłótnię i nauczysz się jak ich unikać,
 • techniki radzenia sobie w sytuacji, w której czujesz, że partner/ka atakuje Twoją opinię, zdanie i uczucia,
 • zasady osiągania synergii w związku,

I otrzymasz narzędzia:

 • do  dobrej i konstruktywnej komunikacji,
 • do tego,  żeby wyrażać asertywnie swoje potrzeby i opinie,
 • przy pomocy, których stworzysz swój kodeks praw,
 • radzenia sobie ze swoją złością i złością partnera/ki.

 

foto_2_dla_par

Warsztat skierowany jest do par, które chcą pracować nad jakością relacji w swoim związku.

Prowadzący: psycholog i psychoterapeuta Katarzyna Kawka

Termin: warsztat to cykl 5 spotkań:

 • sobota 6 sierpnia 2011 spotkanie ośmigodzinne (10.00 - 18.00)
 • cztery spotkania po 2 godziny (19.00-21.00) w poniedziałki: 8, 15, 22 i 29 sierpnia


Miejsce: siedziba WGP przy ul. Czerskiej 18 lok. 130, VI klatka, VII piętro

Koszt: para płaci 770 zł za cykl 5 spotkań

Informacje i zapisy: 22 402 88 89 lub warsztaty@wgp.org.pl

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu, jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych

Grupa terapeutyczna

Jeżeli któreś z poniższych stwierdzeń dotyczy Ciebie:

 • nie czuję się swobodnie w obecności innych ludzi;
 • odczuwam wewnętrzne bariery w nawiązywaniu nowych relacji;
 • mam trudność w utrzymywaniu kontaktów i budowaniu bliskich relacji;
 • czuje się bezwartościowy;
 • jest mi trudno mówić o swoich uczuciach i potrzebach;
 • towarzyszy mi uczucie niespełnienia w swoim życiu;
 • doświadczam stanu wewnętrznej pustki i poczucia bezsensowności;
 • bardzo często odczuwam smutek, przygnębienie lub lęk;
 • jestem bardzo często rozdrażniony lub poirytowany bez wyraźnej przyczyny;
 • czasami czuję, jakbym tracił/a kontrolę nad sobą i swoimi emocjami.

i jeśli chcesz:

 • lepiej poznać swoje uczucia,
 • polepszyć jakość relacji z innymi ludźmi,
 • poczuć się w tych relacjach pewnie,
 • w pełni korzystać ze swojego potencjału i możliwości,
 • zmienić wewnętrzne przekonania,
 • zamienić muszę/powinienem na chcę/ decyduję.

 

Zapraszamy do udziału w grupie.

Grupa jest skierowana do osób, które chciałyby odnaleźć swój wewnętrzny potencjał i korzystać z niego w pełni w swoim życiu. Grupa to także miejsce, w którym możesz poznać siebie, własne emocje i potrzeby. To także miejsce, w którym nauczysz się dawać sobie prawo do przeżywania własnych emocji i bronienia własnego zdania, a przede wszystkim głośnego jego wyrażania.

Grupa to droga do satysfakcjonującego życia!

 

Psychoterapia grupowa prowadzona będzie przez dwóch doświadczonych psychoterapeutów:

Katarzynę Kawkę i Krzysztofa Zalewskiego

 

Będzie to grupa zamknięta. Pracować będzie przez rok. Grupa ropocznie spotkania, gdy zbierze się odpowiednia liczba chętnych. Grupa przeznaczona jest dla osob dorosłych.

 

Aby przystąpić do grupy należy odbyć spotkanie konsultacyjne z jednym z psychoterapeutów prowadzących grupę.

 

Termin: spotkania grupy odbywać się będą raz w tygodniu, w czwartki, w godz. od 19.00 do 21.00, w siedzibie WGP przy ul. Czerskiej 18 lok. 130

Koszt:

 • spotkanie konsultacyjne - 110 zł
 • Koszt spotkania grupy - 80 zł za spotkanie, płatne z góry za miesiąc na pierwszym spotkaniu w danym miesiącu.

 

Zapisy i informacje: info@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

 

Psychologia w dyscyplinach artystycznych

W Waszym zawodzie osiąganie wysokich wyników jest uwarunkowane posiadaniem umiejętności mentalnych zwiększających skuteczność działania w stresie i pod presją. Trening mentalny, który jest z powodzeniem wykorzystywany w sporcie, ma również zastosowanie w szeroko rozumianej działalności artystycznej. Poprzez poznanie technik radzenia sobie ze stresem, technik relaksacji ciała i umysłu (w tym technik oddechowych) czy też poprzez rozwinięcie w sobie umiejętności koncentracji uwagi w warunkach ekspozycji społecznej (widownia, ocena sędziów i publiczności) będzie mogli wpłynąć na zwiększenie poziomu wykonania waszych działań. Uzyskacie podwyższony stan pewności, poczucie kontroli nad wykonywanymi działaniami, nabycie umiejętności samoregulacji pobudzenia i nieobce staną się Wam pojęcia determinacji i zaangażowania.

 

SZKOLENIE

Profesjonalny trening mentalny - szkolenia

JAK OSIĄGNĄĆ OLIMPIJSKI SPOKÓJ W TWOIM ZAWODZIE

 

NAJBLIŻSZY EGZAMIN, RECITAL, KONCERT ZAGRASZ BEZ TREMY!!!

MY ROZUMIEMY, ŻE CZASAMI W CIĄGU KILKUNASTU MINUT MUSISZ POKAZAĆ TO, NAD CZYM PRACOWAŁEŚ KILKA LAT.

DO TEGO POTRZEBNY JEST OLIMPIJSKI SPOKÓJ…

Dlatego tym razem PSYCHOLODZY SPORTU zapraszają artystów:  MUZYKÓW, AKTORÓW, SPIEWAKÓW na szkolenie dotyczące:

 • technik radzenia sobie ze stresem,
 • umiejętności psychoregulacji i koncentracji.

Po zakończeniu warsztatów ich uczestnicy będą potrafili zastosować konkretne techniki przeciwdziałające negatywnym skutkom stresu – konstruktywne wzorce myślenia, metody koncentrujące i relaksujące, wizualizację.

 

Informacje i zapisy: (022) 402 88 89 lub info@wgp.org.pl

Trening mentalny dla Artystów

Psychologia w dyscyplinach artystycznych

 

W Waszym zawodzie osiąganie wysokich wyników jest uwarunkowane posiadaniem umiejętności mentalnych zwiększających skuteczność działania w stresie i pod presją. Trening mentalny, który jest z powodzeniem wykorzystywany w sporcie, ma również zastosowanie w szeroko rozumianej działalności artystycznej. Poprzez poznanie technik radzenia sobie ze stresem, technik relaksacji ciała i umysłu (w tym technik oddechowych) czy też poprzez rozwinięcie w sobie umiejętności koncentracji uwagi w warunkach ekspozycji społecznej (widownia, ocena sędziów i publiczności) będzie mogli wpłynąć na zwiększenie poziomu wykonania waszych działań. Uzyskacie podwyższony stan pewności, poczucie kontroli nad wykonywanymi działaniami, nabycie umiejętności samoregulacji pobudzenia i nieobce staną się Wam pojęcia determinacji i zaangażowania.

Artykuły, Słowniczek

EEG Biofeedback to w Polsce nowa metoda terapeutyczna. Pomaga w samodzielnym przywracaniu prawidłowej równowagi psychofizjologicznej.

 

Polega na uczeniu się w formie serii treningów, uzyskiwania prawidłowego stanu Twojego organizmu, zaburzonego różnymi czynnikami wewnętrznymi czy zewnętrznymi. Taka forma treningu skierowana jest praktycznie do wszystkich osób, niezależnie od wieku (dzieci, młodzież, dorośli), wykonywanego zawodu (studenci, menadżerowie, artyści, handlowcy, pielęgniarki…).

 

W czym mogą Ci  pomóc warsztaty EEG Biofeedback:

 • Poprawie zdrowia psychicznego i fizycznego, gdy jesteśmy narażeni na duże czynnikami stresowe (skrajne przemęczenie, traumy, urazy) powodujące zaburzenia w czynności centralnego i wegetatywnego układu nerwowego
 • Może być z powodzeniem stosowany w sporcie wyczynowym czy amatorskim dla poprawy: koncentracji, wyciszenia, relaksacji czy kontroli emocji i stanu pobudzenia.
 • Pomaga też w  uzyskaniu lepszej efektywności podczas intensywnej pracy czy nauki
  pomaga dzieciom z trudnościami szkolnymi w uzyskaniu lepszej koncentracji, wyciszenia
 • Stosuje się go przy pracy z dziećmi z dysfunkcjami wrodzonymi lub okołoporodowymi jak ADD czy ADHD
  oraz u dzieci i dorosłych, gdy występują różne problemy neurologiczne
 • Może być istotną terapią uzupełniając w rekonwalescencji pacjentów po urazach neurologicznych
 • Wreszcie w zaburzeniach snu (bezsenność)

 

A bardziej szczegółowo, trening EEG biofeedback polega na:

uczeniu się przez klienta samodzielnej regulacji wybranych fal mózgowych. Osiąga się to poprzez zwiększenie generacji fal, których jest za mało i jednocześnie tłumienie tych, których jest za dużo. Przywraca to w efekcie zaburzoną równowagę psychiczną i fizyczną do normy, a tym samym pozbywa się różnych dolegliwości związanych z nieprawidłowymi wzorcami fal mózgowych.

Szkolenia, treningi i warsztaty

Podstawy Psychologii Sportu dla każdego

 

Celem szkolenia jest zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami treningu mentalnego: wyznaczanie celów, trening koncentracji, wizualizacji i relaksacji, skuteczne technik radzenia sobie ze stresem, wreszcie podstawy psychregulacji (biofeedback).

 

Po szkoleniu uczestnicy:

 

 • zdobędą wiedzę na temat konkretnych umiejętności psychologicznych przydatnych w sporcie.
 • zostaną wyposażeni w narzędzia, które  będą mogli stosować w uprawianej przez siebie dyscyplinie sportowej jak i w ich codziennym życiu: w  szkole, pracy,  podczas nauki i egzaminów wreszcie i  inny życiowych trudności.

 

Psychologia sportu pomaga Twojemu dziecku być zadowolonym i lepszym w sporcie

 

PSYCHOLODZY SPORTU zapraszają RODZICÓW  młodych sportowców na szkolenie dotyczące niezbędnych podstaw z psychologii sportu.

 

Podczas warsztatu:

 

1.      omówione zostaną zagadnienia :

 • koncentracji na treningu,
 • pracy z celem,
 • komunikacji,
 • motywacji
 • radzenia sobie ze stresem przedstartowym u ich dziecka.

 

2.       fachowcy odpowiedzą na konkretne pytania rodziców dotyczące różnych problemów z jakimi spotykają się ich dzieci podczas zmagań sportowych.

 

Pozyskana wiedza dotycząca podstaw treningu mentalnego umożliwi rodzicom pomoc w poprawie osiągnięć i osobistym rozwoju młodego zawodnika.

Psychologia sportu – dzieci i młodzież

PRZYMIERZE SPORTU Z DOSKONALENIEM HARTU DUCHA

 

czyli o tym, jak polubić WF/SPORT

 

Jeśli Twoje dziecko niechętnie chodzi na WF, jeśli nie lubi wysiłku fizycznego, jeśli trudno mu odnaleźć się w warunkach sportowej rywalizacji z różnych powodów, to te szkolenie jest właśnie dla Twojego dziecka!

 

Celem szkolenia jest wypracowanie u młodszych i starszych uczestników zajęć z wychowania fizycznego właściwego nastawienia i motywacji do podejmowania aktywności sportowej.

 

Podczas szkolenia poruszone zostaną zagadnienia związane z pełnieniem roli sportowej sportowca i kibica w procesie rozwoju społecznego dzieci i młodzieży.

 

Przedstawiony zostanie związek doskonalenia cech sprawności fizycznej i sił psychicznych (woli, charakteru, zasad moralnych).

 

Po warsztatach ich uczestnicy będą potrafili określić korzyści jakie przynosi posiadanie określonych kompetencji ciała, a także wskazać na te aspekty osobowości i charakteru, które  dzięki ćwiczeniom fizycznym ulegają rozwojowi. Pomożemy Twojemu dziecko odnaleźć swoje miejsce w grupie sportowej i pokażemy mu jak czerpać z udziału w zajęciach sportowych radość i satysfakcję.

Spotkania i treningi indywidualne

Na wstępnej konsultacji z psychologiem sportu istnieje możliwość opracowania indywidualnego treningu, którego program, cele i założenia odpowiadają na indywidualne potrzeby osoby.

Indywidualny trening jest alternatywą do spotkań warsztatowych i pracy w grupie. Umożliwia:

 • pracę tylko nad własnymi obszarami trudności,
 • pracę nad własnym rozwojem,
 • pracę na wybranych zagadnienia,
 • pracę w czasie, który jest zgodny z Państwa potrzebami.

Psychologia Sportu

Psychologia sportu wykorzystuje teorie i techniki zaczerpnięte z psychologii w celu poprawy osiągnięć oraz osobistego rozwoju osób uprawiających sportu. Najistotniejszym celem jest podnoszenie poziomu osiągnięć sportowca. Chodzi o to, aby zawodnik rozwinął niezbędne w działalności sportowej umiejętności psychologiczne, które usprawnią jego działanie i skuteczność.

 

W pracy z zawodnikami i trenerami wykorzystuje się wybrane elementy psychologii ogólnej, poznawczo-behawioralnej, osobowości jak też techniki relaksacyjne, wizualizacyjne i motywacyjne.

 

Psycholog sportowy zajmuje się diagnostyką i monitoringiem psychologicznym, jest konsultantem i doradcą dla trenerów, szkoleniowców a przede wszystkim zajmuje się szeroko pojętą psychoedukacją w celu zbudowania efektywnej postawy gotowości startowej zawodnika.

 

Trening mentalny polega na opanowaniu wiedzy i określonych umiejętności mających wpływ na osiągane wyniki: zdolności kierowania potencjałem umysłowym i fizycznym, sterowania wyobraźnią, ukierunkowania własnych celów oraz doskonalenia strategii komunikacji i   przyśpieszenia procesu odnowy po doznanych kontuzjach.

 

PLASTYCZNE IGRASZKI

Zajęcia plastyczne dla małych dzieci, także tych, które nie potrafią jeszcze rysować, malować, nawet dla tych, które tego unikają (małe dzieci najczęściej nie chcą tego, czego nie potrafią)

Celem spotkań będzie:

 • zaznajomienie dzieci z różnymi technikami plastycznymi i pomoc w zdobywaniu umiejętności w tym zakresie
 • rozwinięcie zainteresowania tą sfera zabaw
 • doświadczanie sukcesu
 • nauka współdziałania w grupie
 • dobra zabawa


zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 2 - 4 lat 2rysowanie_strona

Zajęcia prowadzi psycholog dziecięcy Agnieszka Majerowicz

Czas trwania zajęć 45 min. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu, w środy o godz. 16..00 lub 17.00, w siedzibie WGP przy ul. Czerskiej 18 lok. 130.

Do grupy można dołączyć w dowolnym momencie

Zajęcia rozpoczną się gdy zbierze się minimalna ilość chętnych.

Przed przystąpieniem do grupy konieczna jest wstępna konsultacja psychologiczna, służąca ocenie poziomu rozwoju sprawności manualnej dziecka, w celu dostosowania stopnia trudności zajęć do możliwości uczestników.

Koszt wstępnej, 30 minutowej, konsultacji 50 zł.

Koszt pojedynczych zajęć - 40 zł, ale w celu zapewnienia ciągłości grupy opłata pobierana będzie za 2 zajęcia z góry

Do podanych wyżej cen należy doliczyć podatek Vat.

W ramach zajęć zapewniamy materiały plastyczne.

Prosimy by dzieci miały na sobie ubranie, które mogą pobrudzić flamastrem, farbą, plasteliną itp. lub luźną bluzkę do założenia na wierzch, pełniąca funkcję fartuszka.

Zapisy: 22 402 88 89 lub warsztaty@wgp.org.pl

BAJKOWE PIĄTKI

Zajęcia dla dzieci łączące elementy bajki i zajęć plastycznych.

W trakcie zajęć dzieci będą słuchały bajki, bądź opowiadania, czy wiersza i wykonywały prace plastyczne obrazujące ich treść.

Cel zajęć;

 • nabycie umiejętności słuchania czytanego tekstu ze zrozumieniem
 • rozwijanie zainteresowania książkami
 • rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych
 • nauka współdziałania w grupie dzieci
 • dobra zabawa


Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 2,5 - 5 lat 2czytanie_strona

Zajęcia prowadzi psycholog dziecięcy Agnieszka Majerowicz

Czas trwania zajęć 45 minut

Zajęcia będą odbywały się w piątki o godz 16.00 lub 17.00, co drugi tydzień, w siedzibie WGP przy ul. Czerskiej 18 lok. 130

Rozpoczną się gdy zbierze się minimalna ilość dzieci do grupy

Cena za pojedyncze zajęcia 40 zł. W celu zapewnienia ciągłości grupy opłata będzie pobierana zawsze za 3 zajęcia z góry.

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

Grupa jest otwarta, więc mozna do niej dołączyć w każdym momencie.

W ramach zajęć zapewniamy materiały plastyczne.

Prosimy by dzieci miały ze sobą ubranie które mogą pobrudzić flamastrem, farbą, plasteliną itp. lub luźną bluzkę do założenia na wierzch pełniącą funkcję fartuszka.

Zapisy: 22 402 88 89 lub warsztaty@wgp.org.pl

Uzależnienia

Uzależnienie to nabyta silna potrzeba zażywania jakiejś substancji lub wykonywania jakiejś czynności.

Główne objawy uzależnienia, występujące przy prawie każdym jego typie to:

 • dane zachowanie szybko staje się nawykowe
 • jest częste, regularne i stereotypowe
 • zajmuje znaczną część czasu
 • jest przyczyną problemów zdrowotnych, finansowych, zawodowych, małżeńskich i innych
 • ma charakter przymusu wewnętrznego i trudno je przerwać
 • występuje zespół abstynencyjny, po odstawieniu substancji, lub zaprzestaniu kontaktu z daną sytuacją

 

Nałóg wpływa destrukcyjnie nie tylko na zdrowie osoby uzależnionej, ale również na jej zachowania społeczne. Z uzależnienia mogą wynikać kłopoty w pracy, rozpad związku małżeńskiego lub innej struktury o charakterze rodzinnym, zanik więzi rodzic – dziecko czy dziecko – dziecko. Może wiązać się z problemami finansowymi. Na ogół cierpi także rodzina i bliscy osoby uzależnionej, uwikłani w jej nałóg.

 

Uzależnienie od:

 

WSPÓŁUZALEŻNIENIE - uzależnienie jednej z osób w rodzinie wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie rodziny jako całości, a także na funkcjonowanie poszczególnych jej członków - terapia dla osób współuzależnionych - grupowa i indywidualna

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Grupy wsparcia

 

Terapia indywidualna

 

Profilaktyka i Edukacja

 

Wykłady

 

 

owniczek

Dopalacze – sprytny fundament pod uzależnienie od narkotyków

 

Do młodzieży:

 

 • może jesteś naciskany, zachęcany, wahasz się czy by nie spróbować, lecz nie masz zdania,
 • może masz znajomych, bliskich, którzy eksperymentują z DOPALACZAMI.

 

Zanim cokolwiek zrobisz, zasięgnij profesjonalnej wiedzy wolnej od komercyjnego lobby instytucji, które chcą zarobić na twym uzależnieniu lub przegranym życiu.

 

Do rodziców:

 

Jeśli chcesz uchronić dwoje dziecko przed zjawiskiem jakim są dopalacze zapraszamy Twoje dziecko na warsztat, którego celem jest poszerzenie świadomości a także przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym. Skorzystaj z pomocy specjalisty i bądź pierwszy w jego świecie zanim podejmie decyzje.

 

Cele warsztatu:

 

 • wprowadzenie pojęć „dopalacze”,
 • przedstawienie charakterystyki zjawiska:

- w aspekcie zdrowotnym

- w aspekcie społecznym

- w aspekcie prawnym

 • uświadomienie zagrożeń związanych ze zjawiskiem dopalaczy,
 • pomoc osobom pod wpływem substancji niewiadomego pochodzenia.

 

Po ukończonym warsztacie:

 

 • uczestnicy będą bardziej świadomi zagrożenia (zdrowotnego, społecznego i prawnego) oraz podejmowania dojrzałych konstruktywnych wyborów w związku z artykułami ze sklepów „DOPALACZE”,
 • zdobędą wiedzę jak przeciwstawiać się zachowaniom zachęcającym do eksperymentów z artykułami sklepów - Dopalacze,
 • dowiedzą się gdzie szukać pomocy i jak jej udzielać.

 

Wykorzystywane metody:

 

Zajęcia prowadzone techniką seminaryjno – warsztatową

Warsztat skierowany jest do młodzieży:

klasa VI szkoły podstawowej

gimnazjum I-III

liceum I-III

 

Czas trwania: 2h

Termin: przyjmujemy zgłoszenia na ten warsztat. Po zebraniu grupy, wyznaczymy termin warsztatu. Możemy przeprowadzić ten warsztat dla zorganizowanej grupy, w miejscu wskazanym przez organizatora.

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu, jeśli nie zbierze się grupa chętnych

 

Prowadzący: Mateusz Puchowski

 

Koszt: 65 zł

 

Informacje i zapisy: warsztaty@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

 

Warsztat odbywać się będzie w siedzibie WGP, ul. Czerska 18 lok. 130

 

DOPALACZE czyli - NARKOTYKI W PRZEBRANIU

Każdy słyszał w mediach hasło DOPALACZE, wymyślone na potrzeby marketingu oraz pewnego rodzaju lobby, które ma przygotować w przyszłości społeczeństwo na wcielenie w życie codzienne narkotyków jako używek legalnych. Jednak zjawisko to zatacza coraz szersze kręgi ofiar wśród młodych ludzi.

Jeśli chcesz:

 • uchronić swoje dziecko,
 • bliskich,
 • przeciwdziałać temu zjawisku
 • lub dowiedzieć się więcej na temat zjawiska i problematyki - dopalaczy,

zapraszamy na wykład.

Cele warsztatu:

 • poznanie problematyki dopalaczy jako zjawiska w ujęciu:

- zdrowotnym

- społecznym

- prawnym

 • uświadomienie zagrożeń związanych ze zjawiskiem dopalaczy,
 • przeciwdziałanie (skuteczna profilaktyka w domu oraz w placówce)
 • udzielanie pomocy osobom pod ich wpływem

 

Po ukończonym warsztacie uczestnicy zdobędą wiedzę na temat:

 • zwiększenie wiedzy dotyczącej zjawiska dopalaczy,
 • jak skutecznie chronić dziecko przez zjawiskiem DOPALACZY i konsekwencjami z tym związanymi,
 • jak rozmawiać z dzieckiem o DOPALACZACH,
 • gdzie szukać pomocy i jak pomóc osobie po zażyciu substancji niewiadomego pochodzenia.

 

Wykorzystywane metody: zajęcia prowadzone techniką seminaryjno – warsztatową

Warsztat skierowany jest do Rodziców i Pedagodzy

Czas trwania: 2h

Termin: przyjmujemy zgłoszenia na ten warsztat. Po zebraniu grupy, wyznaczymy termin warsztatu. Możemy przeprowadzić ten warsztat dla zorganizowanej grupy, w miejscu wskazanym przez organizatora.

Po warsztacie istnieje możliwość umówienia się na indywidualną konsultację

Prowadzący: Mateusz Puchowski

Koszt: 65 zł

Informacje i zapisy: warsztaty@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztaty, jeśli nie zbierze się odpowiedni liczna grupa chętnych.

Warsztat odbywać się będzie w siedzibie WGP, ul. Czerska 18 lok. 130

Warsztat: Emocje na talerzu

Opis warsztatu:

Większość z nas wie co moglibyśmy robić by zdrowiej żyć. Teoretycznie wiemy ile i jak jeść, w jakim stopniu być aktywnym fizycznie, etc. Czemu więc na co dzień tego nie robimy?! Odpowiedź jest prosta: sama wiedza  nie prowadzi do zmiany zachowania, zanim zaczniesz chudnąć najpierw zacznij od uporządkowania siebie.

Proces diet coachingu®, z którym zapoznają się uczestnicy warsztatu pomaga w zrozumieniu siebie samych: dlaczego postępujemy w niekorzystny dla nas sposób, pomimo że zdajemy sobie z tego sprawę i chcemy żyć inaczej. Istotą warsztatu jest przejęcie kontroli nad swoimi nawykami, przekonaniami i emocjami a więc zadbanie o siebie.

Pamiętajmy, że każda zmiana zaczyna się od wewnątrz , od szacunku dla siebie, od tego czy żyjemy zgodnie z własnymi wartościami i potrzebami. Takie intuicyjne podejście do jedzenia jest również bardzo pomocne w poznaniu reakcji własnego ciała na różne typy żywności do określenia optymalnego, w pełni zindywidualizowanego planu odżywiania.

 

Warsztat jest przeznaczony dla tych, którzy:

 • szukają wsparcia w nieustających wysiłkach związanych ze swoją wagą;
 • przeżywają kryzys w trakcie stosowania diet i po ich zakończeniu;
 • chcą pokonać stres związany z wagą, wyglądem, apetytem;
 • chcą się odżywiać dla zdrowia;
 • poszukują informacji o żywieniu, które pomogą w poznaniu własnych potrzeb żywieniowych;

 

Korzyści:

 • uważne przyjrzenie się swojemu ciału, uczuciom i myślom
 • nabycie umiejętności określania celu,  tego „co chcę osiągnąć!”
 • opracowanie planu działania krok po kroku
 • stworzenie  własnej strategii motywacyjnej
 • poznanie  jaka żywność daje Ci energię i dobre samopoczucie a jaka powoduje inne skutki
 • opracowanie własnego, zgodnego  z celami i stylem życia planu odżywiania

 

Plan zajęć: sobota  9.30 -  17.30

9.30 – 13.00 część przedpołudniowa

13.00 – 14.00 przerwa obiadowa

14.00 – 17.30 część popołudniowa

 

Ilość osób: 6 -12

Cena : 250 zł od osoby bez wyżywienia

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

Obecnie przyjmujemy zgłoszenia osób chętnych na ten warsztat

Miejsce: siedziba WGP, ul. Czerska 18 lok. 130

Autor: Urszula Mijakoska

Zapisy: warsztaty@wgp.org.pl lub 22 402 88 89


COACHING

Co to jest coaching?

 

Coaching jest partnerskim procesem pomiędzy Coachem a Klientem, w którym Klient pragnie rozwijać i doskonalić swoje kompetencje. Proces coachingu zakłada, że na nasze zachowania oprócz wiedzy i umiejętności mają wpływ także: przekonania, nawyki, hierarchia wartości, poczucie tożsamości jak również odczuwanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym.

 

Coaching zakłada, że Klient ma wszystkie potrzebne zasoby i może się nauczyć jak z nich korzystać. Coaching pomaga ludziom w dokonywaniu zmian w taki sposób, w jaki tego oczekują i pomaga w podążaniu w kierunku  który wybiorą.

 

Jest to sposób pracy z ludźmi wspomagający szybki rozwój i skuteczne osiąganie celów.

 

Klient poprzez własne doświadczenie uczy się znajdować nowe, inne wyjścia z różnych znanych problemów i starych, niekiedy powtarzających się sytuacji.

 

Coaching jest próbą otwierania nowych możliwości poprzez lepsze poznanie siebie, swoich nawyków, zachowań i przekonań. Pomaga osiągnąć większą kontrolę nad własnym życiem, daje poczucie wpływu na rzeczywistość, prowadzi do korzystniejszych decyzji i efektywniejszych działań. Uczy bycia uważnym. Daje poczucie sprawczości.

 

Korzyści z coachingu:

 

 • Efektywność w działaniu, w podejmowaniu decyzji, w planowaniu różnych aspektów życia
 • Większa  pewność siebie w realizacji zadań życiowych
 • Podążanie drogą osiągania celów, życie zgodne ze swoimi wartościami
 • Poprawa relacji w życiu zawodowym i prywatnym
 • Umiejętność bycia obserwatorem czyli zauważanie kiedy funkcjonuje dobrze a kiedy nie i dokonanie samemu właściwej zmiany
 • Życie prywatne i zawodowe jest bardziej spójne
 • Rozwój kreatywności i twórczego działania
 • Nowy wgląd we własne możliwości i szanse
 • Wzrost motywacji wewnętrznej

 

Kto korzysta z coachingu:

 

Przykłady sytuacji kiedy warto skorzystać z coachingu:

 • Klient poszukuje drogi rozwoju dla siebie
 • Klient ma trudne relacje z szefem, podwładnym
 • Klient chce lepiej realizować się w pracy zawodowej, zaistnieć na rynku,
 • Klient ma potrzebę lepszej organizacji własnego życia
 • Klient chce mieć wgląd w swoje zasoby, mocne strony
 • Klientowi zależy na sprawnym osiągnięciu celu
 • Klient ma potrzebę przyśpieszenia swoich osiągnięć  itd.

 

Metoda pracy

 

Coaching to zwykle 6-8 półtoragodzinnych sesji coachingowych w odstępach 3-4 tygodni.

Sesje są oparte na wzajemnym szacunku, zaufaniu i poufności.

 

ZAPRASZAMY NA SESJE LIFE COACHINGU ORAZ BUSINESS COACHINGU

 

Zawsze jest czas na palenie papierosów, lecz czasem nie ma czas, aby je rzucić.

Uzależnienie od papierosów to coraz bardziej lekceważone zjawisko wśród młodzieży. Badania prowadzone przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie dowodzą, że próby z tytoniem torują drogę do prób z alkoholem oraz narkotykami. 90% osób uzależnionych od narkotyków rozpoczęło swoją drogę uzależnienia od tytoniu.

 

Jeśli zauważyłeś lub wiesz, że Twoje dziecko pali. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nie sięgnęło po papierosy. Zapraszamy na warsztat, w trakcie, którego Twoje dziecko zapozna się z problemem uzależnienia od tytoniu, a także dowie się:

 • jak chronić się przed uzależnieniem od tytoniu?
 • jak zerwać z uzależnieniem od tytoniu?
 • gdzie szukać pomocy?

Inne cele warsztatu: prezentacja i charakterystyka osoby uzależnionej od nikotyny.

Efekty:

 • dostarczenie uczestnikom podstawowej wiedzy na temat nikotyny i jej oddziaływania na organizm człowieka
 • uświadomienie szkodliwości procesu palenia z wykorzystaniem fantomu (sztucznego płuca, oraz prezentacji multimedialnej)
 • przygotowanie uczestników do podjęcia decyzji o niepaleniu papierosów;
 • dostarczenie uczestnikom rzetelnej wiedzy na temat rzucenia palenie (poradnictwo, terapia, farmakologia)

 

Wykorzystywane metody

 • edukacja
 • prezentacja multimedialna
 • ćwiczenia z wykorzystaniem fantomu (sztuczne płuco)

 

Warsztat skierowany jest do

Dzieci w wieku gimnazjalnym, licealnym a także dzieci będących w VI-ej klasie szkoły podstawowej.

Czas trwania: 3h

Prowadzący: Mateusz Puchowski

Informacje: info@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

Spotkania dla kadry pedagogicznej, kadry internatowej, kadry bursy, kuratorów społecznych, kadry ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.

Uzależnienie od podszewki, czyli elementarz kadr pedagogicznych i personelu szkolnego. Jak radzić sobie na terenie szkoły z narkotykami i osobami ich używającymi?

 

Szkoła jest nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale również jest miejscem spotkań, nawiązywania relacji oraz konfrontacji różnych stylów życia. To także pole do działania narkobiznesu, zwłaszcza, gdy w społeczności szkolnej są osoby uzależnione. Uzależnienie do narkotyków to trend towarzyszący wielu subkulturom i modelom życia.

 • Czy nie chcesz być obojętny na problem uzależnienia w swojej szkole?

 • Chcesz uczynić swoją placówkę wolną do narkotyków?

 • Chciałbyś pomóc, ale nie wiesz jak?

 • Zapraszam na warsztat skutecznego przeciwdziałania narkotykom.


Spokojnie, wszystko zaczniemy od podstaw


Cele warsztatu:

 • zapoznanie nauczycieli ze zjawiskiem uzależnienia oraz charakterystyką osoby uzależnionej,

 • prezentacja najpopularniejszych substancji psychoaktywnych (narkotyków) z rynku narkobiznesu,

 • omówienie zachowań pod wpływem substancji psychoaktywnych (prezentacja filmu),

 • prezentacja sposobów przyjmowania substancji psychoaktywnych,

 • prezentacja tzw. „gadżetów” narkotykowych, czyli przedmiotów, które nauczyciele mogą znaleźć u swoich podopiecznych, eksperymentujących z narkotykami,

 • wykład na temat słownictwa związanego z narkotykami,

 • omówienie podstawowych objawów i pierwszych sygnałów zażywania substancji psychoaktywnych przez uczniów,

 • efektywna profilaktyka uzależnień oraz interwencje na terenie szkoły,

 • gdzie szukać pomocy i jak pomagać osobom w problemie,

 • praca z rodziną uzależnioną, praca z dziećmi z rodziny uzależnionej.


Efekty:

Ukończenie warsztatu pozwoli jego uczestnikom otrzymać:

 • wiedzę na temat substancji psychoaktywnych (narkotyków),

 • umiejętności rozpoznawania podstawowych objawów zażywania narkotyków przez dzieci,

 • wiadomości o skutecznej pomocy osobom będącym pod wpływem narkotyków,

 • informacje na temat skutecznej interwencji i profilaktyki uzależnień,

 • wiedzę na temat pomocy rodzinie, gdzie występuje problem uzależnienia,.


Po warsztacie istnieje możliwość przeprowadzenia indywidualnych konsultacji z zainteresowanymi tematem nauczycielami i pedagogami.


Wykorzystywane metody:

 • Prezentacja

 • Techniki warsztatowo - seminaryjne

 • Dyskusja

 • Ćwiczenia


Warsztat jest skierowany do:

 • kadry pedagogiczne

 • dyrektorzy

 • pedagodzy szkolni

 • psycholodzy szkolni

 • nauczyciele

 • wychowawcy internatów, burs, ośrodków szkolno - wychowawczych

 • wychowawcy kolonijni, opiekunowie wycieczek szkolnych

 • personel szkolny


Czas trwania 8h

Prowadzący: Mateusz Puchowski

Informacje: info@wgp.org.pl lub 22 402 88 89 begin_of_the_skype_highlighting 22 402 88 89

Ciemna strona mocy - czyli poznaj świat narkotyków bez ich próbowania.

Warsztaty dla młodzieży

 

Narkomania to choroba chroniczna, z którą walczy się całe życie. Tylko pełna wiedza na jej temat, dostarczona w odpowiednim czasie, w profesjonalny sposób zapewni młodemu człowiekowi, komfort podejmowania słusznych decyzji w burzliwym młodzieńczym wieku.

 

Warsztat jest zbudowany na doświadczeniu pracy z młodzieżą w szkołach oraz ośrodkach dla osób uzależnionych. Stanowi odpowiedź na oczekiwania młodych ludzi niedotkniętych chorobą uzależnienia oraz przestrogę dla osób szkodliwie używających.


Cele warsztatu:

 • wprowadzenie pojęć: narkoman, uzależnienie, współuzależnienie, dealer (diler), narkotyk,
 • uświadomienie zagrożenia i przedstawienie chorób związanych z uzależnieniem od narkotyków,
 • analiza uzależnienia na wybranych przykładach.
Rewalidacja pojęć:
 • kształtowanie zasobu wiadomości na temat narkomanii i jej zagrożeń,

 • kształtowanie poprawnej wiedzy na temat HIV i AIDS.


Efekty:

Po ukończonym warsztacie uczestnicy zdobędą wiedzę na temat:

 • zachowań sprzyjających uzależnieniu,

 • działań zabezpieczających przed uzależnieniem,

 • zagrożeń i chorób związanych z uzależnieniem od narkotyków, pomocy w problemie.


Wykorzystywane metody: prezentacja, techniki warsztatowo–seminaryjne; dyskusja, ćwiczenia


Warsztat jest skierowany do osób, które nie miały kontaktu z substancją lub są po jednorazowym wzięciu:

 • uczniowie 6 kl. szkoły podstawowej

 • uczniowie gimnazjum klas 1-3

 • młodzież licealna

 • studenci

Czas trwania: 8h

Prowadzący: Mateusz Puchowski

Informacje: info@wgp.org.pl lub 22 402 88 89 begin_of_the_skype_highlighting 22 402 88 89

Rozmowa kwalifikacyjna – klucz do sukcesu

Wejście w dorosłe życie związane jest nieodzownie z rozpoczęciem życia zawodowego. Młodzi ludzie, zaraz po szkole, często mają poczucie, że nie są w stanie konkurować ze starymi wygami, że nie mają nic do powiedzenia na rozmowie kwalifikacyjnej. Czy tak jest naprawdę? Co ma do zaoferowania absolwent szkoły? I w jaki sposób to przedstawić?

 

Cele warsztatu:

 • przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
 • opracowanie katalogu kompetencji zawodowych

 

Efekty warsztatu:

 • wzrost poczucia kompetencji zawodowych
 • wzrost poczucia własnej wartości
 • umiejętność skutecznego zachowania się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

 

Wykorzystywane metody

 

Ćwiczenia, dyskusje, symulacja rozmowy kwalifikacyjnej na sucho (bez nagrywania)

Warsztat skierowany jest do maturzystów

 

Czas trwania: 3 godziny

 

Możliwa jest także opcja z wykorzystaniem kamery (do uzgodnienia z organizatorem przed warsztatem).

 

Warsztat prowadzi Magdalena Kołodziejczyk

 

Termin: Trwa nabór na warsztat. Po zebraniu wystarczającej liczby chętnych zostanie wyznaczony termin.

 

Warsztat odbywać się będzie w siedzibie WGP przy ul. Czerskiej 18 lok. 130

 

Informacje i zapisy: warsztaty@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

 

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu w przypadku zebrania niewystarczającej liczby chętnych.

uzależnienie od zakupów (zakupoholizm)

Zakupoholizm to ogromna chęć i nieustajaca potrzeba kupowania, podczas której nabywane sa artykuły, produkty czy usługi niezaplanowane i zupełnie niepotrzebne. Najczęściej zakupom towarzyszą stany euforyczne,  zadowolenie, czy poczucia spełnienia. Po pewnym czasie kupujący odczuwa jednak negatywne emocje - smutek, wyrzuty sumienia, złość, rozczarowanie i rozgoryczenie.

 

Terapia indywidualna

Grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób uzależnionych

uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu to utrata kontroli nad uprawianiem hazardu. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych form uzależnienia psychicznego, trudy w doagnozowaniu, ponieważ nie ma specyficznych objawów somatycznych. Powoduje doże problemy w pracy i życiu rodzinnym osoby uzależnionej.

Przeczytaj więcej na temat uzależnienia od hazardu

Terapia indywidualna

Grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób uzależnionych

uzależnienie od leków (lekomania)

Lekomania to uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków (głównie przeciwbólowych środków narkotycznych) albo innych środków uzależniających.

 

Terapia indywidualna

Grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób uzależnionych

uzależnienie od telewizji

Uzależnienie od telewizji przejawia się w spędzaniu przed telewizorem coraz większej ilości czasu, także w obsesyjnym myśleniu o telewizji.

 

Uzależnienie przychodzi wtedy, gdy oglądanie telewizji zaczyna przeszkadzać w pracy, nauce czy życiu osobistym. Gdy straty w sumie przewyższają korzyści.

 

Terapia indywidualna

Grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób uzależnionych

uzależnienie od komputera, internetu, gier komputerowych

Komputer i internet – dobrodziejstwo czy zagrożenie?

 

Komputer stał się dzisiaj podstawowym narzędziem pracy dla dużej części naszego społeczeństwa – używamy go w domu, w pracy, podczas wypoczynku. Komputer daje nam również możliwość korzystania z najpoważniejszego medium w dzisiejszym świecie jakim jest internet. Dzięki temu mamy łatwy dostęp do wszelkich informacji, możemy komunikować się z innymi ludźmi, pracować, robić zakupy, grać, itp. praktycznie nie wychodząc z domu. Czy komputer i internet niesie za sobą jakieś zagrożenie? Badania prowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne pokazują, że około 6% osób korzystających z internetu jest od niego uzależnionych, a około 30% traktuje czas spędzany przy komputerze jako ucieczkę od rzeczywistości, stopniowo wycofując się z codziennych aktywności.

Czym zatem jest uzależnienie od internetu? Do objawów uzależnienia od internetu zalicza się:

 • Doświadczenie intensywnego pragnienia włączenia komputera i wejścia do internetu, które można określić jako „głód internetu”. Korzystanie z sieci staje się lekiem na samotność, smutek, niepokój, pustkę, staje się też źródłem budowania fałszywej tożsamości
 • Przeżywanie dyskomfortu psychicznego i/lub fizycznego, jeśli kontakt z komputerem jest niemożliwy. Narasta niepokój, pojawiają się wahania nastroju z tendencją do narastającej irytacji, pogłębiania się nastroju depresyjnego. Towarzyszyć temu mogą zachowania agresywne, problemy z koncentracją uwagi, bóle głowy, zaburzenia snu. W sytuacjach niezwiązanych z komputerem mogą pojawić się takie zachowania, jak np. bębnienie palcami imitujące korzystanie z klawiatury
 • Problemy z kontrolowaniem czasu korzystania z komputera – problemy z unikaniem rozpoczęcia, kończenia czy utrzymywaniem wcześniej wyznaczonych granic
 • Koncentracja życia wokół komputera – w przypadku niemożności korzystania z niego mogą pojawić się natrętne myśli związane z komputerem. Plan dnia jest dostosowywany do możliwości korzystania z sieci
 • Ograniczany jest czas na alternatywne źródła przyjemności. Komputer staje się narzędziem pracy oraz głównym źródłem przyjemności
 • Pojawia się coraz większa potrzeba korzystania z komputera dla osiągnięcia satysfakcji
 • Korzystanie z komputera czy sieci mimo wiedzy o ponoszonych szkodach związanych z tą aktywnością (doświadczanie poczucia winy, zaniedbywanie codziennych obowiązków związanych z pracą czy nauką, narastające konflikty z bliskimi w związku z czasem spędzanym przy komputerze)

 

Przyjmuje się, że wystarczą trzy objawy, które wystąpiły w ciągu roku aby móc postawić diagnozę uzależnienia.

 

 

Sprawdź, czy twoje korzystanie z komputera jest bezpieczne? (kwestionariusz dr Young)

 • Czy zdarza ci się, że myślisz o tym, co robiłeś w internecie przed chwilą lub o tym, co musisz zrobić, jeśli wejdziesz do niego ponownie i trudno ci się od tego oderwać?
 • Czy czujesz potrzebę korzystania z internetu coraz dłużej, aby być usatysfakcjonowany?
 • Czy podejmowałeś kolejne próby kontrolowania, przerywania lub zaprzestania korzystania z internetu, bo wcześniej  się to nie udało?
 • Czy czujesz się zły, rozczarowany lub smutny, kiedy Ty lub ktoś bliski próbował powstrzymać cię od korzystania z komputera lub internetu?
 • Czy zostajesz przy komputerze dłużej niż to wcześniej planowałeś?
 • Czy groziła ci utrata ważnych związków, problemy w szkole lub pracy z powodu Twojego korzystania z Internetu?
 • Czy kłamałeś komuś z rodziny, terapeucie, aby ukryć prawdziwą ilość czasu spędzanego przy komputerze?
 • Czy zdarza ci się traktować internet jako sposób ucieczki od problemów lub uwolnienia się od przykrych uczuć?

Jeśli odpowiedziałeś "Tak" na 5 lub więcej pytań, najprawdopodobniej jesteś uzależniony od komputera.

 

 

Rodzaje zachowań związanych z nadużywaniem internetu:

 • obsesyjne granie w gry komputerowe, zwłaszcza dotyczy to gier on-line
 • ciągłe porządkowanie informacji na komputerze
 • ciągłe rozbudowywanie komputera, aby był szybszy, lepszy, wydajniejszy
 • oglądanie, kupowanie, kopiowanie pornografii komputerowej
 • relacje internetowe – zawieranie przyjaźni przez sieć, czaty, kawiarenki internetowe, grupy dyskusyjne
 • hazard on-line
 • aukcje internetowe
 • zakupy w sieci
 • ściąganie z sieci programów, filmów, muzyki

 

Wszystkie opisane wyżej czynności mogą stanowić problem, jeżeli:

 • pochłaniają zbyt dużo czasu
 • stanowią jedyny sposób radzenia sobie z problemami lub ucieczkę od nich
 • człowiek wykonuje je nadal, mimo określonych szkód, jakie z tych czynności wynikają
 • odbywają się kosztem innych ważnych aktywności, zainteresowań, ważnych znajomości czy przyjaźni

 

Leczenie

 

Aby zacząć leczenie najważniejsze jest przyznanie się przed samym sobą do problemu. W przeciwieństwie do innych uzależnień (alkohol, narkotyki) w przypadku problemu z komputerem nie jest konieczne całkowite powstrzymywanie się od korzystania z komputera. W leczeniu tego uzależnienia chodzi o przywrócenie kontroli nad zachowaniem, które powoduje przykre konsekwencje.  Istotne jest szukanie alternatywnych sposobów na sytuacje, w których pojawia się przymus korzystania z komputera. Ważna jest też umiejętność wczesnego rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych narastającego napięcia, które prowadzi do przymusu korzystania z komputera. W tym celu należy rozpocząć naukę konstruktywnego rozpoznawania i wyrażania uczuć, radzenia sobie ze stresem. Jeżeli problem dotyczy dziecka, należy objąć opieką terapeutyczną całą rodzinę.

A więc jeżeli rozpoznajesz u siebie lub bliskiej osoby uzależnienie od komputera poszukaj pomocy specjalisty. Znacznie łatwiej poradzić sobie z uzależnieniem z pomocą drugiego człowieka.

 

Terapia indywidualna

Grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób uzależnionych

uzależnienie od pracy (pracoholizm)

Pracoholizm stał się ostatnio dość często występującym rodzajem uzależnienia.

Objawy pracoholizmu:
 • praca pochłania na tyle, że nie dostrzega się innych sfer życia
 • pracoholik rozmawia głównie o pracy i nieustannie myśli o pracy
 • pracoholik bardzo czesto zostaje po godzinach lub zabiera pracę do domu
 • pracoholik nie masz czasu dla rodziny i przyjaciół, na hobby czy sport
 • gdy pracoholik ma dzień wolny nie potrafi znaleźć sobie zajęcia
 • sprawy zawodowe są najważniejsze
 • pojawia się obawa przez wzięciem urlopu, bo nieobecność może zaszkodzić firmie
 • pracoholik musi kontrolować to, co dzieje się w pracy, więc jego obecność jest konieczna
 • pracoholik nie lubi przekazywać zadań innym, gdyż wydaje mu się, że tylko on możesz wykonać je prawidłowo
 • praca jest dla pracoholika na tyle ważna, że często zdarza się, iż nie dotrzymuje obietnic danych rodzinie czy znajomym, odwołuje spotkania prywatne
 • przebywając poza firmą pracoholik robi wszystko, by nie tracić z nią kontaktu, często sprawdza połączenia w telefonie, maile
 • pracoholik we wszystkim co robi dążysz do perfekcjonizmu

Nie każdy, kto pracuje więcej niż osiem godzin dziennie jest pracoholikiem. Osoba przepracowana żyje myślą, że niedługo odpocznie, natomiast pracoholik nie odczuwa potrzeby zrobienia sobie przerwy, praca pochłania go bez reszty. Pracoholik koncentruje się ciągle na pracy, nie potrafi „zamknąć za sobą drzwi” wychodząc w piątek z pracy i przez cały weekend o niej nie myśleć.

Pracoholizm niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji w sferze kontaktów społecznych i rodzinnych, pracoholik zaniedbuje rodzine i przyjaciół.

Pracoholizm zwykle rozwija się u osób bardzo pracowitych, ambitnych, nastawionych na rywalizację i sukces. Te pozytywne cechy w połączeniu z przesadną pracowitością i ambicją  mogą przyczynić się do powstania nałogu.

Konsekwencje zdrowotne pracoholizmu:

 • wyczerpanie
 • zaburzenia koncentracji
 • trudności z zasypianiem, bezsenność
 • wrzody żołądka
 • zaburzenia nerwicowe, lękowe
 • zaburzenia seksualne
 • choroby układu krążenia
 • utrata przytomności
 • zawał

 

Terapia indywidualna

Grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób uzależnionychuzależnienie od jedzenia (kompulsywne objadanie się)

Często nadwaga lub otyłość nie jest jedynie wynikiem zamiłowania do słodyczy, ale nieradzenia sobie z otaczającym nas światem lub problemów emocjonalnych. Zajadmy stres, uciekamy od problemów w bezpieczny świat jedzenia, pocieszamy się, nie umiemy przestać, deficyty emocjonlane rekompensujemy sobie jedzeniem. Zdarza się także, że tusza jest tarcza ochronną, za która czujemy się bezpiecznie. W konsekwencji tyjemy. Chcemy sie odchudzić, ale to się nie udaje - nic dziwnego - trzeba poradzić sobie z przyczynami, a nie skutkami. Tu potrzebna jest terapia - indywidualna lub grupowa. Gdy nauczymy sie radzić sobie z problemami i z emocjami - spadek wagi przyjdzie sam, bo zajadanie problemów nie będzie nam już potrzebne.

 

Terapia indywidualna

Grupa terapeutyczna dla osób objadających się

uzależnienie od opalania (tanoreksja)

Ludzie na całym świecie prażą się w słońcu lub w solariach, tylko po to, by pochwalić się opalenizną. Brązowa skóra nie świadczy, jednak o zdrowiu i nie zawsze dodaje urody. Z pewnością, za to, dodaje lat.

 

Lekarze zgodnie twierdzą, a uzasadniają to badania, że nie ma bezpiecznego opalania się, a zagrożenie wynikające z kąpieli słonecznych przeważa nad korzyściami. Poza tym, aby doznać dobroczynnego działania słońca, wystarczy niewielka dawka promieniowania – taka, która nie przyciemnia skóry.

 

Wiele osób korzysta z solarium obawiając się promieni słonecznych. Często nie zdając sobie sprawy, że stałe opalanie się może doprowadzić do uzależnienia, podobnie jak alkohol, papierosy czy obsesyjne odchudzanie się. Nałóg opalania się nazwano tanoreksją. Choroba ta od dawna obserwowana na zachodzie, w Polsce wciąż jest mało znana.

 

Tanoreksja to bardzo niebezpieczne uzależnienie, które przyjemność z opalania zamienia w przymus nałogowego korzystania z solarium. Tanorektycy najpierw boją się być bladymi, nie chcą utracić letniej opalenizny więc chodzą do solarium. Opalają się coraz częściej, w końcu nawet kilka razy w tygodniu. Nie potrafią myśleć o niczym innym Podobnie jak, anorektyczka, która myśli, że jest za gruba, tak tanorektyczka uważa, że jest za blada. Tak samo zaprzecza chorobie, twierdząc, że ten problem jej nie dotyczy, że zawsze może przestać, jeśli tylko będzie chciała. Tanoreksja nie dotyczy jedynie kobiet, cierpi na nią coraz więcej mężczyzn. Jak w przypadku każdego innego uzależnienia, tanorektycy muszą zostać poddani terapii.

 

Terapia indywidualna

 

Psychoedukacja - wykład na temat tanoreksji

uzależnienie od diety (ortoreksja)

Ortoreksja to obsesyjna dbałość o zdrowe odżywianie. Obok anoreksji i bulimii zaliczana jest do zaburzeń odżywiania. Ortoretycy chorobliwie zwracają uwagę na jakość jedzenia a nie jego ilość. Najczęściej na tę chorobę zapadają osoby bardzo skoncentrowane na sobie i dążące do prefekcji - chcą w pełni kontrolować swoje zdrowie i wygląd.

Odpowiedz na pytania:
1. Czy planowanie posiłków i zakupy zajmują ci więcej niż 3 godziny dziennie?
2. Czy już dziś rozmyślasz, co będziesz jadła jutro?
3. Czy kupiłaś w tym roku co najmniej kilka książek o dietach?
4. Czy codziennie analizujesz, ile zwykle pochłonęłaś kalorii?
5. Czy zwykle robisz zakupy w sklepach ekologicznych?
6. Czy zdarza ci się unikać jakiejś imprezy z powodu niezdrowego menu?
7. Czy czujesz sie winna, gdy zjesz coś niezdrowego?
8. Czy lubisz jeść samotnie?


Jeśli odpowiedziałaś "tak" więcej niż pięć razy - skontaktuj się z psychologiem.

Uzależnienie od seksu (seksoholizm)

Seksoholizm (uzależnienie od seksu) to przymus podejmowania zachowań o podłożu seksualnym, które mają destrukcyjne skutki dla życia emocjonalnego i społecznego jednostki. Obejmuje kompulsywną masturbację, natręctwa seksualne, częste zdrady partnera lub partnerki, częste oglądanie pornografii.

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, seksoholizm wiążą się ze zniekształconym myśleniem i racjonalizowaniem, czy obwinianiem innych za powodowanie trudności. Niektóre osoby uzależnione od seksu dążą do podejmowania współżycia kilka razy dziennie, inne są uzależnione od romansów, gdy do euforii może je doprowadzać dreszcz polowania i zdobywania, a nie sam akt seksualny.

Terapia indywidualna prowadzona jest przez seksuologów:

 

Warsztaty edukacyjne:

 

Grupy wsparcia:

MÓJ PARTNER / PARTNERKA MNIE ZDRADZA- grupa wsparcia dla partnerów i partnerek osób uzależnionych od seksu

uzależnienie od nikotyny (nikotynizm)

Uzależnienie od nikotyny jest równie silne, jak uzależnienie od narkotyków, a czasem nawet oceniane jako silniejsze.

 

Terapia indywidualna

Grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób uzależnionych

 

Przeczytaj :

- czym jest współuzależnienie

 

Warsztat dla mlodzieży:

 

Zawsze jest czasna palenie papierosów, lecz czasem nie ma czasu, aby je rzucić.

uzależnienie od narkotyków (narkomania)

Narkomania (uzależnienie od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Charakteryzuje się:

 • przymusem zażywania środków odurzających
 • chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę i wszystkimi sposobami
 • tzw. głodem narkotycznym

 

Coraz częściej występuje tzw. uzależnienia mieszane, gdzie oprócz objawów uzależnienia od substancji psychoaktywnych obecne są także objawy uzależnienia od alkoholu.

 

Terapia indywidualna

Po terapii i co dalej? - Grupa wsparcia dla osób, które ukończyły podstawowy program terapii

Grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób uzależnionych

 

Przeczytaj :

- czym jest współuzależnienie

uzależnienie od alkoholu (alkoholizm)

Alkoholizm (uzależnienie od alkoholu) to choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. 

 

Coraz częściej występuje tzw. uzależnienia mieszane, gdzie oprócz objawów uzależnienia od alkoholu obecne są także objawy uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

 

Terapia indywidualna

Po terapii i co dalej? - Grupa wsparcia dla osób, które ukończyły podstawowy program terapii

Grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób uzależnionych

 

Przeczytaj :

- czym jestuzależnienie od alkoholu

- jak się leczy uzależnienie od alkoholu

- czym jest współuzależnienie

Uzależnienia - słowniczek - hazard

Według Słownika języka polskiego hazard oznacza ryzykowne przedsięwzięcie, którego wynik zależy wyłącznie od przypadku. Gry hazardowe są formą rozrywki – z jednej strony przyjemną i pozwalającą oderwać się od szarej rzeczywistości, z drugiej jednak strony niosą za sobą poważne ryzyko uzależnienia. Większości z nas hazard kojarzy się z grą w kasynie: ruletka, gry w karty, natomiast gra w totolotka, zdrapki, wysyłanie sms-ów w rozlicznych konkursach, gra na giełdzie czy licytacje w sieci, traktujemy jako niegroźną zabawę. W ostatnich latach szczególna popularnością cieszą się gry na automatach, które są szczególnie niebezpieczne ze względu na łatwy dostęp również dla osób niepełnoletnich. Warto natomiast podkreślić, że jeżeli konkretne zachowanie staje się najistotniejsze w życiu człowieka i dominuje w jego myśleniu, w uczuciach oraz zachowaniu oraz pojawiają się szkody wynikające z tego zachowania, a w chwili przerwania pożądanej aktywności pojawia się pogorszenie samopoczucia (objawy odstawienne), należy się nad tym zastanowić. Być może jest to uzależnienie.

 

Czym jest patologiczny hazard?

 

Według międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 patologiczny hazard zalicza się do kategorii zaburzeń nawyków i popędów (impulsów). Wspólną cechą wszystkich tych zaburzeń jest to, że dana osoba doświadcza nieodpartego impulsu, któremu towarzyszy narastające napięcie. Impuls może być lub nie być wstępnie uświadomiony i/lub osoba może starać się go powstrzymać. Zaspokojenie jednak tego impulsu przynosi poczucie ulgi, zbliżone do stanu euforii, co staje się silnym bodźcem popychającym w stronę źródła przyjemności w przyszłości. Hazardzista, w odróżnieniu od przeciętnego człowieka, nie gra tylko dla rozrywki. Dla nałogowego gracza istotnym elementem całej gry jest ryzyko straty pieniędzy oraz niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą przypadkowość gry. Wielu hazardzistów przyznaje, że czują chęć życia tylko wtedy, gdy oddają się hazardowi. Nałogowi gracze wierzą, że wielka wygrana odmieni ich życie, nie dostrzegając przy tym, że czekając na nią, niszczą siebie i swoich bliskich.

 

Zagrożenia wynikające z nadmiernego grania

 • hazardowi zazwyczaj towarzyszy nadmierne picie alkoholu, zażywanie narkotyków czy palenie papierosów
 • podczas grania hazardzista zaniedbuje sen, odżywianie, ogranicza aktywność fizyczną
 • skutki długotrwałego stresu prowadzą do zaburzeń w pracy serca czy nadciśnienia częstymi schorzeniami są owrzodzenie żołądka oraz inne choroby układu pokarmowego.
 • Szczególnie po graniu hazardziści skarżą się na zaburzenia snu, bóle głowy, duszności czy stany lęku lub paniki
 • hazardziści cechują się niskim poczuciem własnej wartości, które wraz z pogłębianiem się problemów prowadzą do utraty szacunku do siebie wyrzuty sumienia, poczucie winy prowadzą do depresji.
 • Ciągłe doświadczanie wzlotów i upadków prowadzi do myśli i prób samobójczych dochodzi do niepowodzeń szkolnych, zawodowych, zaburzenia więzi rodzinnych i kontaktów interpersonalnych, osamotnienia, zaniedbywania ważnych sfer życia,
 • trudności w dostosowaniu się do norm społecznych (nadmierna impulsywność, agresywność, także konflikty z prawem)

 

Sprawdź czy twoje granie jest bezpieczne? (Test według kryteriów diagnostycznych ICD – 10):

 • Czy pojawiła się u ciebie trudna do powstrzymania chęć grania (odegrania się)?
 • Czy zdarzyło ci się grać dłużej niż początkowo zamierzałeś?
 • Czy odczuwasz rozdrażnienie lub gorsze samopoczucie przy próbach przerwania grania?
 • Czy przykre objawy związane z zaprzestaniem grania ustępowały z chwilą powrotu do gry? Czy coraz więcej czasu przeznaczasz na granie? Czy zrezygnowałeś z innych przyjemności na rzecz grania?
 • Czy masz swoje rytuały związane z graniem?
 • Czy ktokolwiek zwrócił ci uwagę na twoją grę?

 

Jeśli odpowiedział/a Pan/Pani twierdząco, na co najmniej 3 pytania, może oznaczać to problem z graniem. Uzależnienie od hazardu wymaga pomocy specjalisty.

Uzależnienia - słowniczek - współuzależnienie

Nadużywanie alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej przez jedną osobę w rodzinie wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie rodziny jako całości oraz powoduje szkody osobiste każdego z jej członków – zarówno dorosłych jak i dzieci. Szkodliwe picie alkoholu, a zwłaszcza uzależnienie rodzi bardzo poważne konsekwencje psychologiczne, społeczne oraz materialne. Prowadzi do dezorganizacji rodziny lub jej rozpadu. Zmiany te postępujące stopniowo są efektem przewlekłego, narastającego problemu nadużywania alkoholu lub innych substancji zmieniających świadomość przez bliską osobę.


Kiedy pojawiają się, a potem nasilają incydenty nadmiernego picia, dorośli członkowie rodziny podejmują różne interwencje, aby im zapobiec: rozmawiają, dążą do uzyskania obietnic poprawy, proszą, grożą, próbują kontrolować zachowania osoby pijącej. Zmaganie z piciem czy narkotyzowaniem się osoby bliskiej, trwające miesiącami czy nawet latami, angażują wszystkich członków rodziny, rodzą liczne konflikty, napięcia psychiczne, cierpienie psychiczne i rozczarowanie. Życie w długotrwałym stresie, nieskuteczność własnych działań nakierowanych na rozwiązanie problemu nadużywania alkoholu czy innych substancji, pogłębiająca się izolacja społeczna, może rodzić poważne konsekwencje psychologiczne: zaburzenia nerwicowe, zaburzenia emocjonalne (chaos emocjonalny, huśtawka nastrojów, stany lękowe i depresyjne, napięcie i stan ciągłego pogotowia emocjonalnego), zagubienie, chaos poznawczy, brak poczucia sensu i celu, zakłócenie wzorców normy i zdrowia, nierealistyczne oczekiwania, pustkę duchową i brak nadziei. Pociąga to za sobą odczuwalne obniżenie jakości życia. Współuzależnienie jest, więc konsekwencją życia z osobą nadużywającą alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Nie jest to choroba, lecz utrwalona reakcja na przewlekłą i niszczącą sytuację życiową wynikającą z picia bliskiej osoby, ograniczającą w sposób istotny swobodę wyboru postępowania, prowadzącą do pogorszenia własnego stanu i utrudniającą realistyczne i skuteczne rozwiązanie problemów osobistych i problemów rodziny jako całości. Osoba współuzależniona koncentrując się na sposobach ograniczania picia alkoholu lub zażywania innych substancji przez osobę bliską, nieświadomie przejmuje odpowiedzialność i kontrolę za jego funkcjonowanie, co w efekcie ułatwia osobie uzależnionej dalsze picie i utrwala problem uzależnienia. Aby wyjść z tej pułapki potrzebna jest pomoc z zewnątrz, w formie grup wsparcia (np. grupy AL-Anon) oraz / lub profesjonalnej psychoterapii. Celem leczenia jest przekierowanie uwagi i aktywności życiowej osób współuzależnionych z problemu uzależnienia bliskiej osoby na zaspakajanie własnych potrzeb życiowych i potrzeb pozostałych członków rodziny (dzieci). Niezależnie bowiem od tego czy osoba uzależniona podejmie leczenie czy nie – osoba współuzależniona może poprawić jakość swojego życia i życia swoich dzieci. Często jest to też pierwszy krok do zmiany postrzegania problemu przez osobę uzależnioną.Sprawdź, jaki wpływ na twoje życie ma uzależnienie partnera.


Wypełnij poniższy test. Postaw krzyżyk przy każdym pytaniu, które prawdziwie opisuje twoje przekonania, doświadczenia i zachowania.

 • Czy poddajesz się rytmowi picia alkoholu przez partnera: zmieniając godziny posiłków, chodzenie spać, podporządkowujesz się nakazowi zachowania ciszy przez pozostałych domowników i „schodzenia z drogi” alkoholikowi?

 • Czy przejmujesz część obowiązków uzależnionego partnera (np. opieka nad dzieckiem, zakupy, dokonywanie opłat) na siebie lub przekazujesz je innym, bo nie możesz polegać na uzależnionym partnerze?

 • Czy przekładasz lub rezygnujesz z planów rodzinnych – odwiedzin, wspólnych wakacji, itp. bo nie możesz polegać na partnerze i wstydzisz się jego ewentualnych wybryków?

 • Czy zdarza ci się kontrolować partnera przez zaglądanie do jego notatek, szperanie po kieszeniach, podsłuchiwanie rozmów, częste telefonowanie do niego, czytanie sms-ów, przyprowadzanie go z imprez, barów, z pracy do domu?

 • Czy starasz się pomagać i opiekować uzależnionym partnerem, nie dopuszczając do tego, aby ponosił konsekwencje swojego picia i swoich zachowań, wyręczać go w załatwianiu codziennych spraw związanym z codziennym życiem rodzinnym?

 • czy wycofujesz się z dochodzenia swoich racji dla świętego spokoju, aby uniknąć kłótni?

 • Czy często martwisz się tym co inni myślą o tobie i przedkładasz opinie innych nad własne?

 • Czy czujesz się upokorzona kiedy twój partner lub dziecko popełnia błąd, źle się zachowuje?

 • Czy masz problem z powiedzeniem NIE kiedy twój partner lub inni proszą cię o pomoc?

 • Czy tolerujesz niewłaściwe zachowania partnera i jednocześnie masz poczucie winy i małej wartości przy czym zaniedbujesz samą siebie lub dzieci?

 • Czy tolerujesz stosowanie przemocy psychicznej i/lub fizycznej, obelgi, wulgaryzmy, obwinianie cię ze strony uzależnionego partnera?

 • Czy zdarza ci się pić wspólnie z partnerem, aby zatrzymać go w domu?

 • Czy rezygnujesz z pomocy, szacunku i miłości innych, własnej kariery, zainteresowań, aby nie drażnić partnera?


Jeżeli na kilka spośród wymienionych w teście pytań odpowiedziałaś twierdząco – jest to sygnał, że problem uzależnienia twojego partnera ma duży wpływa na twoje życie. Nie pozwól, aby jego problem zdominował twoje życie. Poszukaj pomocy.

Uzależnienia - słowniczek - leczenie uzależnienia od alkoholu

 

Alkoholizm jest chorobą chroniczną i nieodwracalną, co oznacza, że nie można wrócić do picia kontrolowanego. Nie ma też leku na uzależnienie. Można natomiast znacząco wpłynąć na jakość życia osoby uzależnionej, poprzez naukę nowych zachowań potrzebnych do trzeźwego życia. Warto, bowiem podkreślić, że jedynym ograniczeniem wynikającym z tej choroby jest niemożność picia alkoholu – tak, jak osoba cierpiąca na alergię musi unikać alergenów, tak alkoholik musi unikać alkoholu. Osoba uzależniona od alkoholu powinna utrzymywać całkowitą abstynencję. Można to osiągnąć dzięki wsparciu Anonimowych Alkoholików, a także dzięki korzystaniu z profesjonalnej psychoterapii, której celem jest wypracowywanie nowych nawyków, potrzebnych do trzeźwego życia, takich jak radzenie sobie z głodem alkoholowym, radzenie sobie z emocjami, rozpoznawanie sygnałów ostrzegawczych nawrotu oraz zapobieganie powrotom do picia, uświadomienie sobie oraz akceptacja swojej choroby, itp. Ostatecznym celem leczenia ma być poprawa jakości życia osoby uzależnionej.

 

Jeżeli zastanawiasz się na ile bezpieczny jest wzorzec twojego picia, wypełnij poniższy test:

 

Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych z Piciem Alkoholu (AUDIT)

 

Przeczytaj dokładnie kolejne pytania. Zastanów się nad odpowiedzią. Przelicz ilość wszystkich wypijanych przez ciebie rodzajów alkoholu (piwa, wina, wódki) na porcje standardowe według podanego schematu: w Europie porcja taka zawiera 10 g czystego alkoholu,a to jest równe:

 

szklanka 250 ml 5% piwa = lampka 100 ml 12% wina = kieliszek 30 ml 40% wódki

 

Przy każdym pytaniu zanotuj liczbę punktów. Bądź uczciwy, tylko wtedy wypełnianie testu ma sens.

1. Jak często pijesz napoje zawierające alkohol?

(0) nigdy
(1) raz w miesiącu lub rzadziej
(2) 2 do 4 razy w miesiącu
(3) 2 do 3 razy w tygodniu
(4) 4 razy w tygodniu lub częściej

6. Jak często w ciągu ostatniego roku musiałeś(aś) się rano napić, aby móc dojść do siebie po "dużym piciu" z poprzedniego dnia?

(0) nigdy
(1) rzadziej niż raz w miesiącu
(2) raz w miesiącu
(3) raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

 

2. Ile porcji standardowych zawierających alkohol wypijasz w trakcie typowego dnia picia?

(0) 1 - 2 porcje
(1) 3 - 4 porcje
(2) 5 - 6 porcji
(3) 7,8 - 9 porcji
(4) 10 lub wiecej

7. Jak często w ciągu ostatniego roku doświadczałeś(aś) poczucia winy lub wyrzutów sumienia po wypiciu alkoholu?

(0) nigdy
(1) rzadziej niż raz w miesiącu
(2) raz w miesiącu
(3) raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

 

3. Jak często wypijasz 6 lub więcej porcji podczas jednej okazji?

(0) nigdy
(1) rzadziej niż raz w miesiącu
(2) raz w miesiącu
(3) raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

8. Jak często w czasie ostatniego roku nie byłeś(aś) w stanie z powodu picia przypomnieć sobie co wydarzyło się poprzedniego wieczoru?

(0) nigdy
(1) rzadziej niż raz w miesiącu
(2) raz w miesiącu
(3) raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

4. Jak często w ciągu ostatniego roku stwierdziałeś(aś), że nie można zaprzestać picia po jego rozpoczęciu?

(0) nigdy
(1) rzadziej niż raz w miesiącu
(2) raz w miesiącu
(3) raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

9. Czy zdarzyło się, że Ty lub jakaś inna osoba doznała urazu w wyniku Twojego picia?

(0) nie
(2) tak, ale nie w ostatnim roku
(4) tak, w ciągu ostatniego roku

5. Jak często w ciągu ostatniego roku zdarzyło Ci się z powodu picia alkoholu zrobić coś niewłaściwego, co naruszałoby normy i zwyczaje przyjęte w Twoim środowisku?

(0) nigdy
(1) rzadziej niż raz w miesiącu
(2) raz w miesiącu
(3) raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

10. Czy zdarzyło się, że krewny, przyjaciel albo lekarz interesował się Twoim piciem lub sugerował jego ograniczenia?

(0) nie
(2) tak, ale nie w ostatnim roku
(4) tak, w ciągu ostatniego roku

 

Tutaj zapisz sumę punktów ogółem: …................................

Jak interpretować wyniki:

Jeżeli uzyskałeś do 10 punktów mężczyźni, do 8 punktów kobiety – Jest to picie o niskim poziomie ryzyka. Twój sposób picia nie powinien powodować szkód rodzinnych, zdrowotnych ani społecznych, zwłaszcza, jeżeli na pytanie 4 odpowiedziałeś nigdy lub rzadko

 

Jeżeli uzyskałeś 11 – 15 punktów mężczyźni, 9 – 13 kobiety – oznacza to ryzykowne spożywanie alkoholu. Pijesz w sposób, który może zaszkodzić tobie, twoim bliskim lub innym osobom. Zmniejsz picie poniżej 2 porcji standardowych w jednym dniu i nie pij więcej niż 5 porcji tygodniowo. Licz ile porcji wypijasz i wypełnij ponownie test po miesiącu.

 

Jeżeli uzyskałeś powyżej 16 punktów mężczyźni, powyżej 14 kobiety – oznacza to szkodliwe picie alkoholu. Pijesz za dużo i twój sposób picia zagraża tobie i innym. Licz ile porcji alkoholu wypijasz. Spróbuj zmniejszyć picie do najwyżej 3 porcji dziennie i przez 3 dni w tygodniu nie pić w ogóle. Wypełnij ponownie test za miesiąc. W razie braku poprawy zasięgnij porady specjalisty.

 

Jeżeli uzyskałeś 20 punktów i więcej – prawdopodobnie jesteś uzależniony od alkoholu. Poszukaj pomocy specjalisty.

Źródło: www.parpa.pl

 

 

Uzależnienia - słowniczek - uzależnienie od alkoholu

Sięgając po alkohol, nie zastanawiamy się nad problemami, które mogą z tego wynikać. Przeciwnie, oczekujemy korzyści – poprawy nastroju, uatrakcyjnienia codzienności, relaksu czy przezwyciężenia swoich wewnętrznych barier, jak np. nieśmiałości. Dosyć powszechne są także twierdzenia dotyczące zdrowotnego wpływu alkoholu na organizm („lampka koniaku jest dobra na krążenie”). Tymczasem alkohol jest trucizną i każda ilość wypitego alkoholu jest ryzykowna. Oczywiście w większości przypadków spożywanie małych dawek alkoholu nie pociąga za sobą widocznych szkód zdrowotnych czy społecznych. Nie każdy, kto pije alkohol musi stać się alkoholikiem. Ale ani picie gatunkowych alkoholi, ani picie tylko piwa, poziom wykształcenia czy dobre wychowanie nie chronią przed uzależnieniem od alkoholu.


Czym więc zatem jest uzależnienie od alkoholu? Uzależnienie jest chorobą, a co za tym idzie można ją precyzyjnie zdiagnozować, tj. ma swoje określone objawy, oraz można i należy ją leczyć. Jest to choroba przewlekła, mająca swoją dynamikę rozwoju (fazy rozwoju uzależnienia), a także jest to choroba nieodwracalna – pewne procesy zachodzące w organizmie osoby uzależnionej są nieodwracalne, czego konsekwencją jest to, że nie ma powrotu do picia kontrolowanego. Natomiast możliwe jest skuteczne leczenie osób uzależnionych od alkoholu, tak, aby umożliwić im długotrwałe powstrzymywanie się od alkoholu oraz wpłynąć na znaczącą poprawę jakości ich życia w różnych obszarach funkcjonowania.

Uzależnienie jest chorobą bio – psycho – społeczną polegającą na nieodwracalnej utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Uzależnienie wywołuje zmiany w funkcjonowaniu fizjologicznym, emocjonalnym i poznawczym. Towarzyszą mu szkody zdrowotne, psychologiczne i społeczne. Jest to choroba prowadząca do ograniczenia długości i pogorszenia jakości życia.


Zgodnie ze Światową Klasyfikacją Chorób, Urazów i Przyczyn Gonów (Edycja X) wyróżniamy następujące objawy uzależnienia od alkoholu:

 • silna, nieodparta potrzeba spożywania alkoholu („głód alkoholu”)

 • upośledzona zdolność kontrolowania picia (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia, w kontrolowaniu ilości wypijanego alkoholu, a także koncentracja uwagi na alkohlou)

 • zmieniona tolerancja na alkohol – ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu. Początkowo pojawia się stopniowa konieczność zwiększania dawek wypijanego alkoholu, w efekcie rozwoju choroby następuje efekt zmniejszenia tolerancji na alkohol, tj. szybciej pojawiają się efekty upojenia alkoholowego

 • występowanie objawów abstynencyjnych w sytuacji obniżenia poziomu alkoholu we krwi – drżenie mięśniowe, wzmożona potliwość, niepokój wewnętrzny, nierównomierna akcja serca, biegunka, wymioty, drażliwość, bezsenność, obniżenie łaknienia, stany lękowe. Charakterystycznie jest też sięganie przez osoby uzależnione po kolejne dawki alkoholu (tzw. klinowanie) lub leki uspakajające czy nasenne dla złagodzenia efektów zespołu abstynencyjnego. W fazie chronicznej uzależnienia w efekcie odstawienia alkoholu mogą pojawić się urojenia i omamy (psychoza alkoholowa) lub/i padaczka alkoholowa. Objawy zespołu abstynencyjnego pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku godzin po odstawieniu alkoholu i w zależności od zaawansowania choroby mogą utrzymywać się od jednego do kilkunastu dni

 • postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia zainteresowań, przyjemności i zachowań (koncentracja życia wokół picia)

 • uporczywe kontynuowanie picia alkoholu mimo wiedzy o ponoszonych szkodach


Diagnoza uzależnienia wymaga potwierdzenia występowania 3 z 6 opisanych objawów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.


Tak jak napisane jest to wyżej, nie każdy, kto sięga po alkohol, jest osobą uzależnioną Warto się jednak zastanowić, czy wzór mojego picia nie rodzi zagrożenia, które wymagałoby interwencji bądż zmiany. Wyróżnia się trzy podstawowe wzory spożywania alkoholu, które wymagają interwencji:

 • Ryzykowne spożywanie alkoholu – jest to picie nadmiernych ilości alkoholu nie pociągające za sobą negatywnych konsekwencji, przy czym można oczekiwać, że utrzymanie obecnego modelu picia doprowadzi do pojawienia się trudności czy kłopotów w różnych obszarach funkcjonowania

 • Picie szkodliwejest to taki wzór picia, który powoduje szkody zdrowotne, fizyczne bądź psychiczne, również psychologiczne i społeczne, przy czym nie można jeszcze rozpoznać uzależnienia od alkoholu

 • Uzależnienie od alkoholu – jest następstwem długotrwałego szkodliwego spożywania alkoholu, w którym picie uzyskuje pierwszeństwo nad zachowaniami, które kiedyś były dla osoby pijącej ważne.

Fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu:

 • Faza wstępna prealkoholowa, trwająca od kilku miesięcy do kilku lat, zaczyna się od konwencjonalnego stylu picia. Człowiek odkrywa, że picie alkoholu nie tylko daje przyjemne doznania, ale także łagodzi przykre stany emocjonalne. Picie nie stanowi jednak jeszcze problemu.
 • Faza ostrzegawcza zaczyna się w momencie pojawienia się coraz częstszych epizodów upijania się oraz luk pamięciowych – palimpsestów. Wzrasta tolerancja na alkohol.

 • Faza krytyczna – picie staje się coraz częstszą przyczyną nieporozumień i kłopotów w różnych obszarach funkcjonowania. Nasila się upośledzenie kontroli picia. Obniża się tolerancja na alkohol.

 • Faza chroniczna zaczyna się wraz z wystąpieniem wielodniowych ciągów picia. Alkohol staje się najważniejszym elementem życia. Faza ta prowadzi do śmierci na skutek uzależnienia od alkoholu.

Uzależnienia - wykłady

Wykłady dla rodziców

 

Narkotyki, dopalacze – mego dziecka nie dotyczą.

 

W pracy z rodzicami spotykam się z kwestią bagatelizowania rozmów rodziców z dziećmi na temat uzależnienia od narkotyków. Wiele osób twierdzi: „To mojego dziecka nie dotyczy.” Często rodzice uzależnionych dzieci przyznają, że myśleli właśnie w ten sposób.

 

Jeśli chcesz chronić swoje dziecko, zapraszam na wykład o narkotykach.

 

Lepiej prowadzić profilaktykę, niż zmagać się z uzależnieniem.

 

Cele wykładu:

 

 • zapoznanie uczestników ze zjawiskiem uzależnienia oraz charakterystyką osoby uzależnionej,

 • prezentacja najpopularniejszych substancji psychoaktywnych (narkotyków) na rynku narkobiznesu,

 • omówienie zachowań pod wpływem substancji psychoaktywnych (prezentacja filmu),

 • prezentacja sposobów przyjmowania substancji psychoaktywnych,

 • prezentacja tzw. „gadżetów” narkotykowych, czyli przedmiotów, które nauczyciele mogą znaleźć u swoich podopiecznych, eksperymentujących z narkotykami,

 • wykład na temat słownictwa związanego z narkotykami,

 • omówienie podstawowych objawów i pierwszych sygnałów zażywania substancji psychoaktywnych przez uczniów,

 • efektywna profilaktyka uzależnień oraz interwencje prowadzone w domu przez rodziców,

 • gdzie szukać pomocy, jak pomagać osobom w problemie,

 • mieszkać z dzieckiem uzależnionym.

 

Efekty:

 

 • otrzymasz profesjonalną wiedzę na temat zjawiska uzależnienia i osób uzależnionych,

 • wiedzę na temat substancji psychoaktywnych (narkotyków),

 • umiejętności rozpoznawania podstawowych objawów zażywania narkotyków przez dzieci,

 • wiadomości o skutecznej pomocy osobom będącym pod wpływem narkotyków,

 • informacje na temat skutecznej interwencji i profilaktyki uzależnień.

 • uzyskanie informacji o formach i o miejscach pomocy osobom uzależnionym

 

Po wykładzie istnieje możliwość przeprowadzenia indywidualnych konsultacji z zainteresowanymi tematem rodzicami/opiekunami.

 

Wykorzystywane metody: Wykład

 

Obecnie przyjmujemy zgłoszenia na ten wykład. Jak tylko zbierze się grupa chętnych, wyznaczymy termin tego warsztatu.

 

Do kogo jest skierowany: Wykład otwarty dla chętnych

 

Czas trwania: 2h

 

Koszt wykładu: 50 zł

 

Koszt indywidualnych konsultacji: 100 zł

 

Prowadzący: Mateusz Puchowski

 

Zapisy: warsztaty@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

 

Wykład prowadzony będzie w siedzibie WGP przy ul. Czerskiej 18 lok. 130

 


 

Tanoreksja - Zabójcza opalenizna

Latem nie schodzi ze słońca, zimą, co drugi dzień w solarium. Opala się bez umiaru. Ciągle uważa, że jest blada.

 

Diagnoza Tanoreksja

Jeśli bliska ci osoba pasuje do powyższego opisu, to nie zwlekaj i nie bądź obojętny - weź udział w wykładzie na temat niebezpiecznej choroby.

 

Cele wykładu:

 • zapoznanie uczestników ze zjawiskiem tanoreksji oraz charakterystyką osoby nadmiernie opalającej,

 • omówienie podstawowych objawów i pierwszych sygnałów tanoreksji

 • omówienie skutków nadmiernego opalania

 • profilaktyka tanoreksji

 • prezentacja form pomocy dla osób dotkniętych chorobą

 

Efekty:

 • uzyskanie wiedzy na temat zjawiska tanoreksji.

 • uzyskanie wiedzy na temat charakterystyki osoby nadmiernie opalającej się

 • uzyskanie wiedzy na temat objawów tanoreksji

 • uzyskanie wiedzy na temat skutków tanoreksji

 • uzyskanie wiedzy dotyczącej pomocy osobom chorym na anoreksję

 

Wykorzystywane metody: Wykład

 

Do kogo jest skierowany:

 

 • rodzice

 • grono pedagogiczne

 • młodzież

 

 Czas trwania: 2h

 

Prowadzący: Mateusz Puchowski

 

Uzależnienia - profilaktyka i edukacja

 

Warsztaty dla młodzieży:

Ciemna strona mocy - czyli poznaj świat narkotyków bez ich próbowania.

 


Warsztaty dla młodzieży:

Zawsze jest czas na palenie papierosów, lecz czasem nie ma czas, aby je rzucić.

 

 


Spotkania dla kadry pedagogicznej, kadry internatowej, kadry bursy, kuratorów społecznych, kadry ośrodków opiekuńczo-wychowawczych:

Uzależnienie od podszewki, czyli elementarz kadr pedagogicznych i personelu szkolnego. Jak radzić sobie na terenie szkoły z narkotykami i osobami ich używającymi?

 


Warsztat dla rodziców i pedagogów:

DOPALACZE czyli NARKOTYKI W PRZEBRANIU

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uzależnienie od podszewki, czyli elementarz kadr pedagogicznych i personelu szkolnego. Jak radzić sobie na terenie szkoły z narkotykami i osobami ich używającymi?

 

Szkoła jest nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale również jest miejscem spotkań, nawiązywania relacji oraz konfrontacji różnych stylów życia. To także pole do działania narkobiznesu, zwłaszcza, gdy w społeczności szkolnej są osoby uzależnione. Uzależnienie do narkotyków to trend towarzyszący wielu subkulturom i modelom życia.

 • Czy nie chcesz być obojętny na problem uzależnienia w swojej szkole?

 • Chcesz uczynić swoją placówkę wolną do narkotyków?

 • Chciałbyś pomóc, ale nie wiesz jak?

 • Zapraszam na warsztat skutecznego przeciwdziałania narkotykom.

 

Spokojnie, wszystko zaczniemy od podstaw

 

Cele warsztatu:

 • zapoznanie nauczycieli ze zjawiskiem uzależnienia oraz charakterystyką osoby uzależnionej,

 • prezentacja najpopularniejszych substancji psychoaktywnych (narkotyków) z rynku narkobiznesu,

 • omówienie zachowań pod wpływem substancji psychoaktywnych (prezentacja filmu),

 • prezentacja sposobów przyjmowania substancji psychoaktywnych,

 • prezentacja tzw. „gadżetów” narkotykowych, czyli przedmiotów, które nauczyciele mogą znaleźć u swoich podopiecznych, eksperymentujących z narkotykami,

 • wykład na temat słownictwa związanego z narkotykami,

 • omówienie podstawowych objawów i pierwszych sygnałów zażywania substancji psychoaktywnych przez uczniów,

 • efektywna profilaktyka uzależnień oraz interwencje na terenie szkoły,

 • gdzie szukać pomocy i jak pomagać osobom w problemie,

 • praca z rodziną uzależnioną, praca z dziećmi z rodziny uzależnionej.

 

Efekty:

Ukończenie warsztatu pozwoli jego uczestnikom otrzymać:

 • wiedzę na temat substancji psychoaktywnych (narkotyków),

 • umiejętności rozpoznawania podstawowych objawów zażywania narkotyków przez dzieci,

 • wiadomości o skutecznej pomocy osobom będącym pod wpływem narkotyków,

 • informacje na temat skutecznej interwencji i profilaktyki uzależnień,

 • wiedzę na temat pomocy rodzinie, gdzie występuje problem uzależnienia,.

 

Po warsztacie istnieje możliwość przeprowadzenia indywidualnych konsultacji z zainteresowanymi tematem nauczycielami i pedagogami.

 

Wykorzystywane metody:

 • Prezentacja

 • Techniki warsztatowo - seminaryjne

 • Dyskusja

 • Ćwiczenia

 

Warsztat jest skierowany do:

 • kadry pedagogiczne

 • dyrektorzy

 • pedagodzy szkolni

 • psycholodzy szkolni

 • nauczyciele

 • wychowawcy internatów, burs, ośrodków szkolno - wychowawczych

 • wychowawcy kolonijni, opiekunowie wycieczek szkolnych

 • personel szkolny

 

Czas trwania 8h

Prowadzący: Mateusz Puchowski

Informacje:info@wgp.org.pl lub 22 402 88 89 begin_of_the_skype_highlighting 22 402 88 89

Uzależnienia - terapia indywidualna

Terapia indywidualna jest to forma osobistej pomocy, diagnozy, stworzenia indywidualnego planu terapii. Prowadzona przez certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień:

 

Ewa Miturska

Agnieszka Dzieduszycka

Ewa Wasińska

Uzależnienia - Grupy wsparcia

 

Grupa wsparcia dla rodzin i bliskich osób uzależnionych

 

Grupa wsparcia, składa się z osób połączonych wspólnym problemem i chęcią radzenia sobie z nim. Wzajemna pomoc jest podstawą życia społecznego. Samemu trudno walczyć z problemem. Grupa wzajemnej pomocy to sposób na wspólne rozwiązanie problemów, dzielenie się doświadczaniem i lek na samotność. Uczestnictwo w grupie to nauka tego jak właściwie pomóc uzależnionemu w trudnej drodze zdrowienia, oraz jak chronić siebie i pozostałych członków rodziny. Spotkania dostarczają emocjonalnego wsparcia i praktycznej pomocy.

 

Cele:

 • udzielenie wzajemnego wsparcia
 • pogłębianie wglądu w mechanizmy uzależnienia oraz współuzależnienia
 • wskazanie różnych form pomocy osobom z problemem uzależnienia oraz ich bliskim
 • poznanie technik właściwej komunikacji i sposobów rozwiązywania konfliktów
 • pomoc w odbudowaniu relacji z bliskimi
 • dzielenie się doświadczeniami uczestników
 • wspólne rozwiązywanie problemów
 • dzielenie się wsparciem emocjonalnym
 • budowanie siły i nadziei w walce o lepszą jakość życia  

 

 

Efekty:

 

 • redukowanie poczucia osamotnienia
 • zwalczanie bezradności wobec choroby
 • nauka konstruktywnych zachowań w relacji z osobą uzależnioną
 • nauka asertywności, stanowczości i konsekwencji
 • poznanie istoty uzależnienia jako choroby oraz współuzależnienia jako konsekwencji związku z osobą uzależnioną
 • pogłębienie umiejetnosci wychowawczych
 • wyposażenie w wiedzę gdzie można skorzystać ze specjalistycznej pomocy w obszarze uzależnień i problemów wychowawczych
 • poznanie technik dobrej komunikacji
 • uświadomienie sobie znaczenia realizacji własnych potrzeb w procesie zdrowienia rodziny


Grupa skierowana jest do: osób, które żyją z osobami uzależnionymi - rodziców, rodzin partnerów dotkniętych chorobą uzależnienia, osób współuzależnionych.

 

Czas trwania: spotkania są raz na dwa tygodnie, trwają 2 godziny. Spotkania odbywają się przy ul. Czerskiej 18 lok. 130

 

obecnie prowadzimy nabór do grupy

 

Koszt: 60 zł za spotkanie, płatne z góry, raz w miesiącu

 

Zapisy: info@wgp.org.pl lub 22 402 88 89


 

 

Techniki uczenia się czyli jak wyzwolić swój wrodzony potencjał

Stopień I, II, III

„Dobrze rozwinięty umysł, pasja do nauki

i umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy

to nowe klucze do przyszłości.”

G. Dyden, J. Vos

 

Każdy z nas rodzi się z niezwykłym potencjałem. Każdy z nas dysponuje niezwykłym umysłem. Inteligencja jest cechą natury. Czy ktoś powiedział Ci, że masz mądry i inteligentny mózg?

Obecny rozwój cywilizacji zmusza nas do zmiany przyzwyczajeń, do ciągłego rozwoju. Podstawą do wprowadzania tej zmiany, a przez to drogą do osiągnięcia życiowego sukcesu jest wszechstronna wiedza nie tylko akademicka, ale również dotycząca nas samych. To odkrywanie i wyzwalanie potencjału, który już posiadamy.

Umiejętność szybkiego i efektywnego uczenia się – staje się najważniejszą umiejętnością człowieka.

Warsztat składa się z III stopni. Aby uczestniczyć w każdej kolejnej części szkolenia należy wziąć udział w poprzednim/poprzednich stopniach. Można wziąć udział tylko w I stopniu warsztatu.

Stopień I to między innymi efektywne notowanie, teoria funkcjonowania pamięci, wybrane mnemotechniki, ale też rola relaksu i muzyki w procesie uczenia się.

Drugi etap kursu to doskonalenie poznanych metod efektywnego uczenia się, a także mentalny trening umysłu, kolejne wybrane techniki pamięciowe, rola kinezjologii w procesie uczenia się.

Ostatni III stopień będzie powtórzeniem dotychczas poruszanych technik, ale też poznasz nowe metody efektywnego uczenia się w tym technikę słów zastępczych, łańcuchową metodą zapamiętywania i inne.

Ten warsztat jest dla ciebie, jeśli chcesz:

 • lepiej organizować swój czas pracy, tak aby móc więcej czasu poświęcić na rozwijanie swoich zainteresowań
 • poprawić efektywność swojej pracy
 • rozwinąć swoją wyobraźnię
 • zwielokrotnić możliwość zapamiętywania, a przez to proces uczenia się kojarzyć z relaksem i przyjemnością

W grupie osób, którym podobnie jak tobie zależy na rozwoju intelektu, poznasz techniki sprawnego i efektywnego uczenia się.

Trening prowadzi: Monika Kolańska

Termin i czas trwania I stopnia warsztatu: przyjmujemy zgłoszenia na warsztat. Po zebraniu się grupy wyznaczony zostanie termin.

terminy kolejnych spotkań zostaną uzgodnione z uczestnikami po zakończeniu I-ego stopnia

Koszt warsztatu I stopnia: 250 zł

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

Zapisy: 22 402 88 89 lub warsztaty@wgp.org.pl

Trening pamięci i koncentracji

Żyjemy w czasach dużego zalewu informacji, szumu medialnego, nowych form komunikowania się. Nawet dorosłym ciężko się w tym odnaleźć. Trudności z koncentracją są znakiem naszych czasów.

Wiele osób jest nadmiernie pobudzonych i ma skłonność do stałego rozproszenia uwagi. Staje się to często przyczyną powstawania problemów zawodowych, osobistych.

Zaburzenia koncentracji mogą się przejawiać w różnorodnej formie. Problemem stają się:

 • szybka, pobieżna praca
 • dużo błędów
 • niedostateczna uwaga
 • powolne tempo pracy
 • szybkie zmęczenie
 • sny na jawie i niekojarzenie.

 

Trening pamięci i koncentracji pomoże Ci radzić sobie z tymi problemami poprzez wykorzystanie technik relaksacyjnych, technik pamięciowych, a także dostarczy przykładów ćwiczeń, które pozwolą Ci wytrenować zdolność koncentracji.

Trening prowadzi: Monika Kolańska

Termin: przyjmujemy zgłoszenia na warsztat. Termin zostanie wyznaczony po zebraniu się grupy.

Koszt warsztatu: 200 zł

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

Miejsce: siedziba Warszawskiej Grupy Psychologicznej, ul. Czerska 18 lok. 130 (Mokotów)

Zapisy: 22 402 88 89 lub warsztaty@wgp.org.pl

TRENING TWÓRCZOŚCI I KREATYWNOŚCI

„Nie używając tak nieskończenie wspaniałego skarbu jak kreatywność – czy to z powodu nieświadomości istnienia, czy też ze względu na jej celowe unicestwienie – człowiek nie tylko ponosi stratę. Dokonuje także zdrady samego siebie." Masatoshi Yoshimur

Jeżeli chcesz nauczyć się:

 • odwracać kota ogonem
 • zadawać najdziwniejsze pytania i uzyskiwać na nie odpowiedzi
 • przyglądać się sobie i innym na nowo
 • dziwić się
 • rozwijać oryginalne myślenie i pomysłowość
 • korzystać z wyobraźni i poczucia humoru
 • kopać dziurę w kilku miejscach zamiast jedną tylko coraz głębiej

 

To trening kreatywności jest dla Ciebie!!

Psychologowie dość długo uważali, że zdolność myślenia twórczego, kreatywnego jest cechą wrodzoną. Albo się ją ma, albo jej się nie ma. Jej posiadacze bywają wynalazcami, autorami teorii wpływających na rozwój cywilizacji lub wybitnymi artystami. Jednakże teraz już wiemy, że cechę tę możemy ćwiczyć i rozwijać. To nie oznacza oczywiście zrównania wszystkich ludzi a jedynie potwierdza potencjalną możliwość rozwoju kreatywności.

Trening ma na celu:

 • zmianę postaw uczestników względem rozwiązywania problemów na postawy bardziej otwarte i kreatywne
 • rozwijanie operacji umysłowych związanych z procesem twórczym
 • pobudzenie wyobraźni, ciekawości poznawczej i motywacji do działania
 • rozwijanie płynności, giętkości i oryginalności myślenia
 • naukę generowania oryginalnych pomysłów, niestereotypowego podchodzenia do problemów, wykorzystywania wyobraźni i fantazji w pracy umysłowej
 • pobudzenie otwartości i spontaniczności w wyrażaniu własnych myśli, pomysłów i emocji
 • osłabienie osobistych przeszkód, które dotychczas utrudniały uczestnikom efektywne myślenie
 • rozwijanie umiejętności potrzebnych do niekonwencjonalnego rozwiązywania problemów.

 

W trakcie treningu sprawdzimy jak bardzo lub jak mało jesteśmy twórczy, nauczymy się technik pobudzających myślenie twórcze, poznamy zasady rządzące tym procesem, zobaczymy jak można twórczo podejść do problemów a przede wszystkim będziemy się dobrze bawić. Trening przeznaczony jest dla wszystkich, którzy są zainteresowani rozwojem własnej kreatywności i pomysłowość, (a w szczególności dla nauczycieli, pracowników agencji reklamowych, dziennikarzy, studentów…….).

Dlaczego tak ważna jest pomysłowość, wyobraźnia, ciekawość poznawcza, niestandardowe myślenie, humor zarówno w życiu codziennym jak i w pracy zawodowej?

Era ludzi inteligentnych ma się ku końcowi. Nadchodzi era ludzi twórczych E.Raudsep

Termin:

Czas trwania: 8h

Warsztat prowadzi psycholog Iwona Chądrzyńska

Koszt: 250 zł

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

Warsztat odbywać się będzie w siedzibie WGP, ul. Czerska 18 lok. 130

zapisy: 22 402 88 89 lub warsztaty@wgp.org.pl

zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu jesli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych.

Trening komunikacji interpersonalnej

Trening jest rozbudowanym modułem warsztatu komunikacji asertywnej, co oznacza, że na tych zajęciach masz możliwość:

 • poznania technik i sposobów efektywnej komunikacji jak na warsztacie,
 • pracy indywidualnej czyli trenowania komunikacji, otrzymania od grupy informacji zwrotnej o zmianach w Twojej postawie,
 • pracy nad zmianą, czyli ćwiczenia nowej postawy komunikacyjnej i budowania relacji,
 • bardziej szczegółowo przyjrzeć się swoim osobistym barierom komunikacyjnym i popracować nad zmianą.

Dodatkowo pomiędzy spotkaniami treningowymi jest przerwa w trakcie, której możesz poćwiczyć nową postawę, techniki a na kolejnym spotkaniu treningowym przyjrzeć się temu.

Czas trwania: 24 h (2 x piątek: 17.00 – 21.00; 2 x sobota: 10.00 – 18.00)

Termin:

Warsztat prowadzi psycholog i psychoterapeuta Katarzyna Kawka

Koszt: 600 zł

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

Warsztat odbywać się będzie w siedzibie WGP, ul. Czerska 18 lok. 130

zapisy: 22 402 88 89 lub warsztaty@wgp.org.pl

zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu jesli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych.

Komunikacja interpersonalna

czyli porozumiewanie się dwóch lub więcej osób. Jest to czynność, która towarzyszy nam w prawie każdej sferze życia zarówno w pracy, w życiu osobistym i rodzinnym. Mówiąc, rozmawiając czy też przekazując informację mamy podobny cel, czyli chcemy być usłyszani, zrozumiani i spotkać się z reakcją z drugiej strony (gest, odpowiedź, informacja zwrotna). Podobne oczekiwania ma nasz rozmówca. Tym samym doskonaląc naszą umiejętność komunikowania się sprawiamy, że nasze porozumiewanie się z innymi jest bardziej efektywne i skuteczne a nasze relacje z innymi zaczynają mieć inną jakość, która jest oparta na zrozumieniu, otwartości i autentyczności.

Nieefektywna komunikacja sprawia, że:

 • czujesz się niezrozumiany „On/ona mnie nie rozumie …”; „On/ona mnie słucha…”;
 • masz poczucie, że inni nie zwracają na Ciebie uwagi lub nie interesują się Tobą „nikt nie jest zainteresowany tym, co mówię, myślę, zawsze mnie ignorują”
 • czujesz się oceniany „Ona/on mnie krytykuje …”;
 • masz wrażenie, że mówisz w „innym języku” „już nie wiem, jak mam się do Ciebie zwracać, żebyś zrozumiał/a …”
 • po spotkaniu czy rozmowie pozostajesz z negatywnymi uczuciami: smutkiem, złością, żalem, poczuciem winy;
 • ranimy siebie nawzajem np. oceniając siebie, negując czyjeś opinie, przekonania czy uczucia;
 • interpretujesz to, co inni mówią;
 • czytasz w myślach i uczuciach innych, „ona/on zapewne miał na myśli to i to …”; „czyżby chciał/a powiedzieć, że …”

W trakcie naszych warsztatów i treningów chcemy zapoznać Was zarówno z fundamentem technik efektywnej komunikacji, ale też przyjrzeć się osobistym barierom komunikacyjnym.

Podstawy komunikacji to umiejętność:

 • formułowania komunikatów, dzięki, którym wyrazisz swoje zdanie, opinie, ocenę czy uczucia bez oceny innych;
 • porozumiewania się w sposób, w jaki wyrażasz uczucia i emocje ale nie prowadząc do konfliktów czy kłótni;
 • mówienia o swoich oczekiwaniach i potrzebach;
 • prowadząca do zmiany w relacjach z innymi;
 • przekazywania klarownie i efektywnie tego, co myślisz a także upewniania się jak zostałeś/aś zrozumiany;
 • budowania relacji otwartej, w której pytasz i upewniasz się czy dobrze zrozumiałeś, co ktoś miał na myśli, a przede wszystkim „rozszyfrowywaniem” czyjś aluzji w bezpośredniej konfrontacji zamiast we własnej wyobraźni;
 • zachowania spójności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej;
 • rozpoznawania manipulacji, prób nacisku emocjonalnego.

Poznanie własnych barier komunikacji pozwala nam dowiedzieć się:

 • jak słyszysz inne osoby np. czy często zdarza Ci się, że w czyjeś wypowiedzi odczytujesz ocenę, choć ktoś twierdzi, że wcale tak nie jest;
 • jakie budujesz relacje z innymi, czyli oparte na partnerstwie, uległe czy inne?
 • co Tobie utrudnia kontakt z innymi (porozumiewanie się, wyrażanie własnych poglądów, opinii) a co innym może utrudniać bycie w relacji z Tobą;
 • jaki masz obraz siebie samego w relacji z innymi i w jaki sposób wpływa to na komunikowanie się;
 • czy w rozmowie ujawniasz siebie czy ukrywasz za różnymi „maskami”?
 • czy interpretujesz czyjąś wypowiedź a jeśli tak to czy np. dopisujesz swój scenariusz i jak to wpływa na dalsze kształtowanie się relacji z innymi;
 • co sprawia, że jest Ci trudno wejść w relację z innymi osobami;

 

Warsztat z komunikacji jest również bardzo dobrym fundamentem warsztatowym do odbycia warsztatu i/lub treningu asertywności.

Zapraszamy na warsztat z komunikacji interpersonalnej

Trening komunikacji interpersonalnej

Trening asertywności

Trening asertywności

W trakcie treningu poznamy, czym jest asertywność, jaka jest moja asertywność dzisiaj – czy jestem asertywny, czy moje zachowanie jest asertywne, w jakich sytuacjach nie respektuje własnych praw?

Praca na treningu

 • będzie oparta na doświadczeniach uczestników a celem jej będzie budowanie postawy asertywnej (kształtowanie swoich praw) i uczeniu się zachowań asertywnych (umiejętność odmawiania, wyrażania uczuć i próśb, przyjmowanie krytyki i ocen od innych, ochrona własnych praw, uczuć i opinii i inne);
 • będzie prowadzona w formie aktywnej pracy poprzez ćwiczenia, symulacje, prace w parach, małych grupach, doświadczanie nowych zachowań, w trakcie, której każdy kto wyrazi zgodę będzie miał możliwość ćwiczenia nowych zachowań i ich doświadczania;
 • obejmuje również mini wykłady, dzielenie się doświadczeniami i dyskusje w grupie, które stanowią uzupełnienie części praktycznej treningu.

 

Termin: Czas trwania: 30h ( 2 x piątki: 15.00 – 21.00, 2 x soboty: 9.00 – 18.00) – możliwość zamiany piątku na niedzielę

29/30.10.2010 – termin pierwszego spotkania

12/13.11.2010 – termin drugiego spotkania

 

Warsztat prowadzi psycholog i psychoterapeuta Katarzyna Kawka

Koszt: 650 zł

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

Warsztat odbywać się będzie w siedzibie WGP, ul. Czerska 18 lok. 130

zapisy: 22 402 88 89 lub warsztaty@wgp.org.pl

zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu jesli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych.

Warsztat asertywności

W trakcie treningu poznamy, czym jest asertywność, jaka jest moja asertywność dzisiaj – czy jestem asertywny, czy moje zachowanie jest asertywne, w jakich sytuacjach nie respektuje własnych praw?

Praca na warsztacie

Cele warsztatu jest poszerzenie świadomości na temat:

 • asertywnej postawy i umiejętności zachowań asertywnych;
 • asertywności i jej znaczenia w relacjach z innymi;
 • granic i ich obecności naszym życiu dzisiaj (przed warsztatem);
 • praw osobistych – jakie mam prawa, jakich sobie odmawiam;
 • przekonań, które są blokadą do swobodnego bycia w relacjach z innymi a także hamują podejmowanie decyzji i działań;
 • określenie kierunków dalszej pracy.

 

W trakcie warsztatu:

 • będziemy pracować nad własnymi blokującymi przekonaniami;
 • i dalej nad zmianą „muszę”, „powinienem” na „chcę”, „decyduję się” i przyjrzenie się co różni te pojęcia od siebie;
 • ćwiczenie przekształcania postawy uległej lub/i agresywnej na postawę asertywną;
 • omówienie częstych sytuacji, w których ktoś przekracza nasze granice lub my innych osób;
 • podstawowe zasady zachowań asertywnych i postawy asertywnej;
 • budowanie własnych praw (umiejętność stawiania granic i poszerzania własnej przestrzeni)
 • ćwiczenie umiejętności odmawiania i komunikowania własnych oczekiwań.

 

Termin: 17 maja (sobota) 2014 r. w godz. 10.00-18.00

Czas trwania: 8h

Warsztat prowadzi psycholog i psychoterapeuta Katarzyna Kawka

Koszt: 307,50 zł (cena obejmuje 23% podatku Vat)

Warsztat odbywać się będzie w siedzibie WGP, ul. Czerska 18 lok. 130

Zapisy: 22 402 88 89 lub warsztaty@wgp.org.pl

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu jesli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych.

asertywność

Asertywność to umiejętność wyrażania własnych uczuć, opinii i potrzeb bez naruszania praw innych ludzi. Świadomość własnych praw, którą daje nam postawa asertywna pozwala nam dbać o własną przestrzeń i budować relacje z innymi ludźmi oparte na partnerstwie, szacunku i poszanowaniu wzajemnym uczuć i poglądów.

Wiele osób sprowadza zachowania asertywne do zachowań egoistycznych lub do mówienia „Nie”, dlatego w opisie treningu chcemy przybliżyć, czym jest asertywność i w jaki sposób może ona zmienić nasze relacje z innymi ludźmi.

Czym jest asertywność? To przede wszystkim:

 • umiejętność wyrażania opinii, krytyki, potrzeb, życzeń,
 • umiejętność odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych,
 • umiejętność przyjmowania krytyki, ocen i pochwał,
 • autentyczność,
 • elastyczność zachowania,
 • świadomość siebie (wad, zalet, opinii),
 • wrażliwość na innych ludzi,
 • stanowczość.

W relacji z innymi ludźmi osoba posiadająca postawę asertywną:

 • potrafi kontrolować własne emocje, co oznacza, że wyraża uczucia bez oceniania, atakowania drugiej osoby;
 • nie ulega manipulacjom innych osób, szantażom emocjonalnym ani innym próbom wpływu emocjonalnego;
 • przyjmuje krytykę i opinię;
 • nie odczuwa lęku, poczucia winy, które paraliżują jej zachowanie i powodują, że przyjmuje postawę uległą lub agresywną;
 • potrafi prosić i wyrażać życzenia bez poczucia winy;
 • szanuje prawa, poglądy i uczucia innych nawet jeśli są one inne niż moje;
 • realizuje założone przez siebie cele, chroni własne prawo do poglądów i uczuć pomimo nacisków innych osób i z uwzględnieniem praw innych;
 • wyraża poprzez komunikowanie własnych uczuć i z poszanowaniem innych jak chce być traktowana przez nich; często bowiem inni nie wiedzą co czujemy i co myślimy i w efekcie domyślają się, zgadują lub przyjmują, że zgadzamy się z ich zachowaniem wobec nas;
 • ma poczucie, że jest partnerem dla drugiej osoby i uznaje siebie za tak samo ważnego jak on;
 • potrafi egzekwować swoje prawa i chronić je;

W relacji z samym sobą osoba asertywna:

 • posiada adekwatny do rzeczywistości obraz własnej osoby;
 • posiada umiejętność stawiania sobie konkretnych i realistycznych celów, dzięki świadomości własnych słabych i mocnych stron i własnych ograniczeń i kompetencji; w efekcie podejmuje działania, które są w zasięgu jego możliwości a tym samym doświadcza częściej uczucia satysfakcji niż rozczarowania wynikającego z braku realizacji założonych celów;
 • akceptuje siebie;
 • jest świadomy własnych ograniczeń i akceptuje je;
 • daje sobie prawo do popełniania błędów;

 

zapraszamy na warsztat asertywności

zapraszamy na trening asertywności

Oferta warsztatów i treningów

 

Zaplanowane warsztaty:

 


AKADEMIA EFEKTYWNOŚCI WARSZAWSKIEJ GRUPY PSYCHOLOGICZNEJ

 • Zarządzanie czasem - czyli jak efektywnie i bezstresowo realizować swoje cele czytaj więcej
 • Zarządzanie sobą - czyli jak stać się kreatorem swojego życia czytaj więcej
 • Zarządzanie stresem - czyli jak połączyć efektywność ze spokojem czytaj więcej

 

Grupy w trakcie zbierania:

 • Wenusjanki i Marsjanie - cykl warsztatów dla kobiet i mężczyzn czytaj więcej
 • Zrozumieć co sie ze mną dzieje? - warsztaty rozwojowe dla Dorosłych Dzieci Alkoholików czytaj więcej
 • Dlaczego on/ona ciągle pije/zażywa? - warsztaty rozwojowe dla rodzin i bliskich osób uzależnionych czytaj więcej
 • Moje dziecko mało mówi - warsztaty dla rodziców i dzieci czytaj więcej
 • Bliżej dziecka - warsztat umiejętności wychowawczych czytaj więcej
 • Trening umiejętności rodzicielskich w zakresie profilaktyki substancji psychoaktywnych czytaj więcej
 • Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie czytaj więcej

ludzie


Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych warsztatach i treningach, wyślij e-mail na adres: subskryPcja@wgp.org.pl

 

Jak wrócić do pracy i przeżyć?

Powrót do pracy po długiej nieobecności rodzie wiele obaw. Czy mam szanse? Czy jestem dość dobra? Czy jeszcze się do czegoś nadaję? Czy dam sobie radę?– to tylko niektóre z pytań, z którymi przychodzi nam się zmierzyć.

 

Jak skutecznie rozwiać wątpliwości? Jak nabrać pewności siebie? Jak nie stracić motywacji do szukania pracy?

 

Te warsztaty pomogą poradzić sobie z tymi i innymi obawami związanymi z powrotem na rynek pracy po dłuższej przerwie.

 

Cele warsztatu

 • Określenie kompetencji zawodowych, bilans zawodowy
 • Stworzenie bilansu umiejętności
 • Budowanie pewności siebie
 • Budowanie motywacji
 • Radzenie sobie ze stresem

 

Efekty

 • Wzrost pewności siebie
 • Wzrost motywacji do szukania pracy
 • Ugruntowanie wiedzy o swoich kompetencjach i umiejętnościach zawodowych
 • Umiejętność radzenia sobie ze stresem

 

Wykorzystywane metody

Miniwykład, ćwiczenia indywidualne i grupowe

 

Do kogo jest skierowany

Zajęcia przeznaczone są dla osób wracających na rynek pracy po przerwie spowodowanej m.in. urlopem wychowawczym, bezrobociem, ze szczególnym uwzględnieniem młodych mam oraz kobiet, które przez wiele lat prowadziły dom i po kilku, kilkunastu latach planują powrót do pracy.

 

Czas trwania: 8 godzin

 

Prowadzący: Magdalena Kołodziejczyk


Miejsce: Siedziba Warszawskiej Grupy Psychologicznej przy ul. Czerskiej 18 lok. 130 (VI klatka VII piętro).

 

Koszt: 307,50 zł (250zł + 23% VAT)

 

Termin: Trwa nabór na warsztat. Po zebraniu wystarczającej liczby chętnych zostanie wyznaczony termin.

 

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu w przypadku zebrania niewystarczającej liczby zgłoszeń.

Satysfakcja z pracy – czy to możliwe?

Tuż przed dzwonkiem budzika wyrywa cię ze snu nieprzyjemne uczucie w żołądku. Rozpoznajesz je bez trudu – pojawia się każdego ranka, gdy musisz iść do pracy. Dokładnie wiesz, co się wydarzy – te same twarze bez wyrazu, te same bezsensowne czynności, nikomu niepotrzebne obowiązki... codziennie to samo... od wielu lat.

 

Brzmi znajomo? Znasz to uczucie? To stres spowodowany frustracją, niezadowoleniem z życia zawodowego, wypaleniem. Praca zabiera nam znaczną część czasu. A jednak każdego dnia setki osób idzie do pracy, której po prostu nie lubi. Codziennie, przez wiele lat wykonują pracę, która nie przynosi im żadnej satysfakcji, często również finansowej. Rodzi się frustracja, rozgoryczenie, czasem pojawia się uczucie bezsilności i niemocy.

 

Jak zmienić tę sytuację? Jak wyjść z impasu? Jak znowu poczuć satysfakcję z pracy?

 

Cele warsztatu:

 • Dokonanie bilansu i ustalenie potencjału zawodowego
 • Zweryfikowanie profilu zawodowego
 • Wzmocnienie motywacji do zmian w życiu zawodowym
 • Poznanie technik zarządzanie celami
 • Budowanie pewności siebie

 

Efekty

 • Wzrost pewności siebie i motywacji
 • Znajomość swoich potrzeb i potencjału zawodowego
 • Umiejętność zarządzania celami

 

Wykorzystywane metody:

Ćwiczenia grupowe i indywidualne, burza mózgu, dyskusja, miniwykład

 

Do kogo jest skierowany:

Warsztaty przeznaczone są dla osób, którym praca zawodowa nie przynosi satysfakcji a frustrację, które czują, że zawodowo nie są na właściwym miejscu, a które pragną zmienić tę sytuację.

 

Termin: Trwa nabór na warsztat. Po zebraniu wystarczającej liczby chętnych zostanie wyznaczony termin.

 

Koszt: 250 zł

 

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

 

Prowadzący: Magdalena Kołodziejczyk

 

Informacje i zapisy: warsztaty@wgp.org.pl lub 22 402 88 89

 

Warsztat odbędzie się przy ul. Czerskiej 18 lok. 130

 

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatu w przypadku braku wystarczającej liczby zgłoszeń.

Doradztwo zawodowe - spotkania indywidualne

Kierunek pracy na spotkaniach indywidualnych jest wytyczany przez prowadzącą w odpowiedzi na potrzeby osoby, która zgłasza się na spotkanie. Standardowo celem spotkań jest:

 • pomoc i wsparcie w procesie poszukiwania pracybiuro1
 • pomoc w procesie zmiany pracy
 • określenie kompetencji i predyspozycji zawodowych i osobowościowych
 • opracowywanie dokumentów aplikacyjnych (CV i List motywacyjny)
 • przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej (możliwość odbycia symulacji rozmowy), a także kolejnych etapów rekrutacji (testy, trudne pytania i inne)
 • budowanie pewności siebie
 • motywacja
 • inne

 

Na spotkania indywidualne zapraszamy także uczniów, którzy zastanawiają się na wyborem kierunku studiów.

 

Prowadzący: Magdalena Kołodziejczyk

Doradztwo zawodowe

 

Doradztwo zawodowe to pomoc polegająca na udzieleniu indywidualnej porady zawodowej zarówno w obszarze wyboru typu szkoły, kierunku kształcenia zatrudnienia, przekwalifikowywania się, ponownego zatrudnienia w przypadku utraty pracy.

 

Praca to wysiłek, jaki musi włożyć człowiek, aby użyć wiedzy i umiejętności, które posiada w osiągnięcie zamierzonego celu związanego z wykonywaną pracą. Jedną z głównych motywacji do pracy jest zarobienie pieniędzy na zaspokojenie potrzeb osoby oraz, często również jej najbliższych. Dość często ludzie wybierają konkretny zawód lub dane miejsce pracy ze względu właśnie na korzyści materialne. Jednak bardzo często zapominają o wewnętrznej satysfakcji z pracy, która jest konieczna dla utrzymania odpowiedniego poziomu motywacji i zadowolenia. Odpowiednie dopasowanie osoby do miejsca pracy i zakresu wykonywanych obowiązków poprzez doradztwo zawodowe w dłuższej perspektywie wiąże się z zadowoleniem, satysfakcją, poprawą jakości pracy, co ma bezpośredni wpływ na jakość życia. Praca, która uwzględnia nie tylko potrzebę prestiżu, potrzeby finansowe, ale również pozwala na rozwój zainteresowań i kompetencji, to praca, która przynosi satysfakcję i chroni przed wypaleniem zawodowym oraz jego skutkami.

is098rk7r

Celem indywidualnych spotkań z doradcą jest ustalenie predyspozycji osobowościowo - zawodowych jak również wyznaczanie ścieżki karier, rozwoju osobistego oraz pomoc w sytuacji zmiany związanej z miejscem pracy, charakterem wykonywanej pracy.

 

 

Wypalenie zawodowe jest psychiczną konsekwencją długotrwałego przeciążenia emocjonalnego oraz stresu. Pracownikowi w pewnym momencie przestaje zależeć na efektywności pracy, traci motywację do podejmowania nowych działań, ma poczucie ciągłego zmęczenia, może pojawić się płaczliwość, stany obniżonego nastroju, w cięższych przypadkach depresja. Wypalenie zawodowe jest konsekwencją silnego zaangażowania się w wykonywaną pracę bez widocznych czy też subiektywnie postrzeganych gratyfikacji dla osoby.

 

Celem warsztatów, mini wykładów, treningów relaksacyjnych czy indywidualnego wsparcia jest zwiększenie świadomości związanej ze zjawiskiem wypalenia jak również zdobycie kompetencji i narzędzi do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, sytuacjach przeciążenia czy też stresu.

 

Nasz blok doradztwa zawodowego obejmuje również pracę grupową w trakcie, której uczestnicy mają możliwość określenia własnych kompetencji i predyspozycji, a także wzmocnić lub zbudować umiejętności niezbędne w momencie poszukiwania pracy.

 

Oferta skierowana jest do osób, które:

 • zastanawiają się nad zmianą pracy lub dotychczasowej ścieżki kariery
 • chcą po przerwie wrócić do pracy
 • utraciły pracę
 • od dłuższego czasu są w trakcie poszukiwania pracy
 • chcą upewnić się czy obecne wybory związane z rozwojem zawodowym są zgodne z ich predyspozycjami
 • chcą poznać swoje predyspozycje zawodowe
 • chcą wzmocnić swoje poczucie pewności w trakcie rozmów kwalifikacyjnych
 • zastanawiają się jak odpowiadać na trudne pytania zadawane w trakcie rozmów kwalifikacyjnych: czy mogę odmówić odpowiedzi? Jak się zachować? Co powiedzieć?

 

 

a także do:

 • uczniów szkół średnich – pomoc w wyborze kierunku studiów
 • studentów

 

 

CELE SZKOLENIA:

 • Wzrost poczucia własnej wartości
 • Poznanie własnych predyspozycji zawodowych i kompetencji
 • Stworzenie indywidualnego planu rozwoju zawodowego
 • Umiejętność profesjonalnego przygotowania dokumentów aplikacyjnych
 • Zwiększenie poczucia pewności siebie i swobody w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i pozostałych etapów rekrutacji
 • Wzrost motywacji do działania i pozytywne nastawienie do zmiany
 • Efektywne zarządzanie swoją ścieżką rozwoju zawodowego
 • Uzyskasz większą jasność swoich planów i celów zawodowych
 • Możliwość zebrania i konstruktywnego podsumowania dotychczasowych własnych doświadczeń i kompetencji
 • Dowiesz się, jakie są Twoje mocne strony i jak je wykorzystać na rynku pracy
 • Uzyskasz informacje na temat aktualnych wymagań rynku pracy
 • Dowiesz się, jakie są najskuteczniejsze metody poszukiwania pracy w Twoim przypadku

 

 

SPOTKANIA INDYWIDUALNE

WARSZTATY

efekt odchudzania we współpracy z terapeutą

efekt_odchudzania

„HORMONY BUZUJĄ”

CZYLI O TRUDACH OKRESU DOJRZEWANIA

 

Spotkanie edukacyjno – warsztatowe dla nastolatków (w wieku od 13 do 16 lat)

 

Brak pełnej i systematycznej edukacji seksualnej w szkole powoduje, że dzieci i młodzież o własnej seksualności dowiaduje się z przypadkowych źródeł, których zawartość merytoryczna często pozostawia wiele do życzenia (równie nieświadomi rówieśnicy, internet, czasopisma młodzieżowe, telewizja). Stereotypy dotyczące ról płciowych i seksualności funkcjonujące w społeczeństwie przyczyniają się do ukształtowania negatywnej postawy wobec sfery seksualnej własnej, bądź płci przeciwnej.

 

Przy braku wiedzy zmiany zachodzące w okresie dojrzewania – w ciele i umyśle - mogą wywoływać lęk, a podejmowane pierwsze zachowania seksualne mogą być ryzykowne, skutkując nieprzyjemnymi wspomnieniami, a także chorobami przenoszonymi drogą płciową, czy niechcianą ciążą.

 

Aby nasze dzieci nie negowały własnej seksualności i jednocześnie podejmowały świadomie wybory, zachęcamy je do uczestnictwa w spotkaniu edukacyjno – warsztatowym.

 

Spotkanie ma na celu:

 • w uporządkowany i przystępny sposób przekazanie nastolatkom wiedzę o ludzkiej seksualności,
 • omówienie poszczególnych etapów rozwoju psychoseksualnego,
 • wyjaśnienie charakterystyki zmian zachodzących w ciele i umyśle w okresie dojrzewania,
 • poznanie przekonań nastolatków na temat seksualności, obalenie mitów i stereotypów,
 • omówienie roli seksualności w kształtowaniu relacji,
 • wykształcenie umiejętności stawiania granic związanych z własną seksualnością,
 • zapoznanie uczestników z zagrożeniami związanymi z podejmowaniem ryzykownych zachowań seksualnych.

 

Program spotkania przewidziano na 8 godzin.

 

Aby osoba zainteresowana mogła wziąć udział w spotkaniu niezbędne jest odbycie konsultacji w towarzystwie rodzica / rodziców lub opiekuna / opiekunów.

 

Koszt: konsultacji – 60 zł, udział w spotkaniu – 150 zł.

 

Do podanych wyżej cen należy doliczyć podatek Vat.

 

Terminy: Spotkanie zaplanowane jest na sobotę lub niedzielę. Dokładny termin zostanie wyznaczony po zebraniu się minimalnej grupy uczestników.

 

Prowadząca: psycholog, specjalista seksuolog Małgorzata Szwarocka

 

Miejsce spotkania: siedziba Warszawskiej Grupy Psychologicznej, Warszawa, ul. Czerska 18 lok.130, VI klatka, VII piętro

 

Zapisy i dodatkowe informacje: tel. 22 402 88 89.

 

Jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych, zastrzegamy sobie prawo do odwołania lub zmiany terminu spotkania.

CZY MOJE DZIECKO DOJRZEWA PRAWIDŁOWO?

O PRAWIDŁOWYM I NIEPRAWIDŁOWYM ROZWOJU PSYCHOSEKSUALNYM

 

Spotkanie edukacyjne dla rodziców dzieci w wieku 0 - 16 lat

 

Jeśli:

 • zależy Ci na tym, aby zdobyć, bądź uzupełnić swoją wiedzę nt. rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży,
 • uważasz, że rozwój psychoseksualny Twojego dziecka jest równie ważny jak inne obszary jego funkcjonowania,
 • chcesz wiedzieć, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo,
 • chcesz wiedzieć, kiedy zareagować i zgłosić się o pomoc z dzieckiem,

 

zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu.

 

Program spotkania przewidziano na 6 godzin.

 

Osoby zainteresowane spotkaniem zachęcamy do zapisania dziecka na spotkanie edukacyjno – warsztatowe „Hormony buzują”, czyli o trudach okresu dojrzewania.

 

Koszt udziału w spotkaniu: 140 zł

 

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

 

Terminy: Spotkanie zaplanowane jest na sobotę lub niedzielę. Dokładny termin zostanie wyznaczony po zebraniu się minimalnej grupy uczestników.

 

Prowadząca: psycholog, specjalista seksuolog Małgorzata Szwarocka

 

Miejsce spotkania: siedziba Warszawskiej Grupy Psychologicznej, Warszawa, ul. Czerska 18 lok.130, VI klatka, VII piętro.

 

Zapisy i dodatkowe informacje: tel. 22 402 88 89.

 

Jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych, zastrzegamy sobie prawo do odwołania lub zmiany terminu spotkania.

„OKRES BURZY I NAPORU”

JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O SEKSIE?

 

Spotkanie edukacyjno – warsztatowe dla rodziców dzieci w wieku 0 - 16 lat

 

Jeśli nie chcesz, aby Twoja pociecha jedyną wiedzę o ludzkiej seksualności zdobywała od rówieśników, czy ze środków masowego przekazu i aby była przekonana, że dzieci przynosi bocian lub znajduje się je w kapuście, weź sprawy w swoje ręce. Weź udział w spotkaniu, które pozwoli Ci:

 

 • umiejętnie poruszać się w sferze tematów seksualnych w rozmowie z dzieckiem,
 • zdobyć niezbędną wiedzę o rozwoju psychoseksualnym dziecka,
 • być wsparciem dla dziecka w trudnym okresie dojrzewania,
 • poznać własne przekonania dotyczące seksualności i okresu dojrzewania i ich wpływ na rozwój dziecka.

 

Program spotkania przewidziano na 8 godzin.

 

Osoby zainteresowane spotkaniem zachęcamy do wcześniejszego uczestnictwa w wykładzieCzy moje dziecko dojrzewa prawidłowo? – o prawidłowym i nieprawidłowym rozwoju psychoseksualnym.

 

Koszt udziału w spotkaniu: 180 zł

 

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

 

Terminy: Spotkanie zaplanowane jest na sobotę lub niedzielę. Dokładny termin zostanie wyznaczony po zebraniu się minimalnej grupy uczestników.

 

Prowadząca: psycholog, specjalista seksuolog Małgorzata Szwarocka

 

Miejsce spotkania: siedziba Warszawskiej Grupy Psychologicznej, Warszawa, ul. Czerska 18 lok.130, VI klatka, VII piętro.

 

Zapisy i dodatkowe informacje: tel. 22 402 88 89.

 

Jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych, zastrzegamy sobie prawo do odwołania lub zmiany terminu spotkania.

CZY MOJE DZIECKO JEST UZALEŻNIONE OD SEKSU?

JAK DOSTRZEC PIERWSZE SYMPTOMY UZALEŻNIENIA.

 

Spotkanie edukacyjne dla rodziców dzieci w wieku 0 - 16 lat

 

Dziecko jako istota seksualna od najmłodszych lat przejawia zachowania seksualne – autostymulujące lub skierowane na inne osoby. Jeśli mają one charakter rozwojowy, a więc służą nawiązywaniu więzi i budowaniu relacji w przyszłości, są jak najbardziej pożądane. Jeśli natomiast są motywowane pozaseksualne, służą do rozładowania napięcia, poprawienia nastroju lub zmniejszenia lęku, mogą dać początek zachowaniom przymusowym i uzależnieniu.

 

Korzyści z udziału w spotkaniu:

 • zdobycie umiejętności rozpoznania symptomów przymusowych zachowań seksualnych,
 • zdobycie umiejętności wczesnego reagowania w sytuacji pojawienia się pierwszych symptomów uzależnienia,
 • wzmocnienie zdolności komunikacyjnych rodzic – dziecko w sytuacjach trudnych,
 • poznanie możliwości uzyskania wsparcia w sytuacji uzależnienia dziecka od zachowań seksualnych.

 

Program spotkania przewidziano na 6 godzin.

 

Osoby zainteresowane spotkaniem zachęcamy do wcześniejszego uczestnictwa w wykładzie Czy moje dziecko dojrzewa prawidłowo? – o prawidłowym i nieprawidłowym rozwoju psychoseksualnym.

 

Koszt udziału w spotkaniu:150 zł

 

Terminy: Spotkanie zaplanowane jest na sobotę lub niedzielę. Dokładny termin zostanie wyznaczony po zebraniu się minimalnej grupy uczestników.

 

Prowadząca: psycholog, specjalista seksuolog Małgorzata Szwarocka

 

Miejsce spotkania: siedziba Warszawskiej Grupy Psychologicznej, Warszawa, ul. Czerska 18 lok.130, VI klatka, VII piętro.

 

Zapisy i dodatkowe informacje: tel. 22 402 88 89.

 

Jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych, zastrzegamy sobie prawo do odwołania lub zmiany terminu spotkania.

JAK UCHRONIĆ DZIECKO PRZED UZALEŻNIENIEM OD SEKSU?

O ZAGROŻENIACH I SPOSOBACH ICH UNIKNIĘCIA.

 

Spotkanie edukacyjno – warsztatowe dla rodziców dzieci w wieku 0 - 16 lat

 

Seks w obecnych czasach przestał być domeną dorosłych. Byłoby to zjawisko pozytywne, gdyby dotyczyło przemyślanej edukacji seksualnej uwzględniającej etapy rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży. Niestety przy braku programów edukacyjnych i jednoczesnym epatowaniu seksem w mediach nasze pociechy mogą niewłaściwie postrzegać rolę seksu w życiu. Jakie zagrożenie może wiązać się z dojrzewaniem w świecie opanowanym przez nowoczesne technologie, w którym promowany jest kult ciała? Jak uchronić nasze dziecko przed negatywnym wpływem Internetu, prasy, telewizji na seksualność?

 

Korzyści z udziału w spotkaniu:

 • podpowie w jaki sposób dbać o prawidłowy rozwój psychoseksualny dziecka,
 • wskaże źródła zagrożeń, m.in. uzależnieniem od seksu w otaczającym świecie,
 • zapozna ze sposobami unikania tych zagrożeń,
 • podpowie jak rozmawiać z dzieckiem na tematy trudne.

 

Osoby zainteresowane spotkaniem zachęcamy do wcześniejszego uczestnictwa w wykładzie Czy moje dziecko dojrzewa prawidłowo? – o prawidłowym i nieprawidłowym rozwoju psychoseksualnym.

 

Program spotkania przewidziano na 8 godzin.

 

Zapraszamy do zgłaszania swojego udziału.

 

Koszt udziału w spotkaniu: 180 zł

 

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

 

Terminy: Spotkanie zaplanowane jest na sobotę lub niedzielę. Dokładny termin zostanie wyznaczony po zebraniu się minimalnej grupy uczestników.

 

Prowadząca: psycholog, specjalista seksuolog Małgorzata Szwarocka

 

Miejsce spotkania: siedziba Warszawskiej Grupy Psychologicznej, Warszawa, ul. Czerska 18 lok.130, VI klatka, VII piętro.

 

Zapisy i dodatkowe informacje: tel. 22 402 88 89.

 

Jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych, zastrzegamy sobie prawo do odwołania lub zmiany terminu spotkania.

MÓJ PARTNER / PARTNERKA MNIE ZDRADZA

Grupa wsparcia dla partnerów i partnerek osób uzależnionych od seksu

 

Jeśli seks:

 • w Twoim związku przestaje cieszyć, a staje się przyczyną kłótni i cierpienia,
 • jest najważniejszy dla Twojego partnera / partnerki, a inne obszary Waszego wspólnego życia przestają mieć znaczenie,

 

i jeśli:

 • podejrzewasz lub wiesz, że najbliższa Ci osoba może być uzależniona od seksu,
 • chcesz pomóc partnerowi / partnerce i ratować Wasz związek,

 

zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniach grupy wsparcia.

 

Być może spotkania ze stałą grupą osób, które borykają się z podobnymi trudnościami pozwoli Ci poczuć się pewniej, nabrać nowych sił do  stawienia czoła uzależnieniu partnera / partnerki.

 

Korzyści z udziału w grupie:

 • możliwość podzielenia się z innymi swoimi przemyśleniami i odczuciami,
 • możliwość poznania doświadczeń innych osób żyjących z osobą uzależnioną od seksu,
 • zdjęcie z siebie ciężaru odpowiedzialności za uzależnienie partnera / partnerki,
 • poznanie sposobów stawiania granic i radzenia sobie z trudnościami,
 • poznanie sposobów zadbania o siebie.

 

Grupa będzie miała charakter zamknięty. Przyjęcie do grupy będzie odbywać się na podstawie konsultacji wstępnej z osobą prowadzącą grupę. Konsultacja trwa ok. 30 minut.

 

Program zakłada 12 spotkań grupy (ok. 3 miesiące) po 1,5 godziny.

Grupa będzie liczyła 8-12 osób.

 

Przed przystąpieniem do grupy, osoby zainteresowane zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu edukacyjnym opisującym zjawisko uzależnienia od seksu: Czy jestem seksoholikiem,czy jestem nimfomanką? – charakterystyka uzależnienia od seksu a norma zachowań seksualnych.

 

Dla par borykających się z problemem uzależnienia od seksu oferujemy także indywidualną terapię par prowadzoną przez psychologa, specjalistę seksuologa.

 

Terminy: Po zebraniu się minimalnej liczby osób zostanie zaproponowany termin pierwszego spotkania. Grupa będzie spotykać się w trybie cotygodniowym.

 

Koszty:

 • konsultacja wstępna - 100 zł,
 • spotkania grupy – 80 zł / spotkanie (płatne z góry za cały miesiąc).

 

Prowadząca: psycholog, specjalista seksuolog Małgorzata Szwarocka

 

Miejsce spotkań: siedziba Warszawskiej Grupy Psychologicznej, Warszawa, ul. Czerska 18 lok.130, VI klatka, VII piętro.

 

Zapisy i dodatkowe informacje: tel. 22 402 88 89.

 

Jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych, zastrzegamy sobie prawo do odwołania spotkań grupy.

CZY JESTEM SEKSOHOLIKIEM, CZY JESTEM NIMFOMANKĄ?

CHARAKTERYSTYKA UZALEŻNIENIA OD SEKSU A NORMA ZACHOWAŃ SEKSUALNYCH.

 

Spotkanie edukacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych zjawiskiem uzależnienia od seksu

 

W języku potocznym mówi się zazwyczaj „uzależniona” o osobie nadużywającej alkoholu, narkotyków, czy palącej papierosy. Wiemy, że uzależnienie wiąże się z koniecznością dostarczania organizmowi określonej substancji, aby mógł funkcjonować. Potrzeba organizmu jest tak duża, że po okresie regularnego zażywania brak tej substancji wywołuje szereg dolegliwości fizycznych i psychicznych (np. drżenie mięśni, bezsenność, poirytowanie, wahanie nastrojów). Czy jest możliwe, aby seks, który zazwyczaj kojarzy nam się z przyjemnymi odczuciami, mógł równie negatywnie wpływać na nasze ciało i umysł?

 

Zachowania seksualne – od fantazjowania do kontaktu seksualnego – silnie wiążą się z wydzielaniem „hormonów szczęścia”, tj. dopamina, serotonina, czy endorfiny. To od nich uzależniony jest seksoholik. Aby jego organizm mógł te substancje wyprodukować, on sam musi podejmować coraz to nowe aktywności seksualne. Z czasem, aby osiągnąć ten sam stan ulgi, zadowolenia, potrzeba większych dawek substancji, co powoduje, że zachowania seksualne stają się częstsze, bardziej intensywne. Aż do utraty nad nimi kontroli.

 

Seksoholizm dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Przejawia się m.in. w nałogowym oglądaniu pornografii, nałogowej masturbacji, korzystaniu z prostytucji i anonimowego seksu, uwodzeniu, uprawianiu cyberseksu. W zasadniczy sposób wpływa na postrzeganie siebie, funkcjonowanie społeczne i relacje w związku. Seks przestaje być źródłem szczęścia, staje się przyczyną cierpienia.

 

Korzyści z udziału w spotkaniu:

 • zwiększenie samoświadomości w zakresie własnej seksualności,
 • zwiększenie wiedzy w zakresie normy zachowań seksualnych,
 • poznanie mechanizmów rządzących uzależnieniem od zachowań seksualnych,
 • poznanie sposobów radzenia sobie z uzależnieniem.

 

Dla osób, które podejrzewają, że są uzależnione od zachowań seksualnych, oferujemy także wsparcie w formie indywidualnej terapii prowadzonej przez psychologa, specjalistę seksuologa.

 

Długość spotkania – 8 godzin.

 

Koszt udziału w spotkaniu:150 zł

 

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

 

Terminy: Zapraszamy do zgłaszania swojego udziału. Spotkanie zaplanowane jest na sobotę lub niedzielę. Dokładny termin zostanie wyznaczony po zebraniu się minimalnej grupy uczestników.

 

Prowadząca:psycholog, specjalista seksuolog Małgorzata Szwarocka

 

Miejsce spotkania: siedziba Warszawskiej Grupy Psychologicznej, Warszawa, ul. Czerska 18 lok.130, VI klatka, VII piętro.

 

Zapisy i dodatkowe informacje: tel. 22 402 88 89.

 

Jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych, zastrzegamy sobie prawo do odwołania lub zmiany terminu spotkania.

DDA – Dorosłe Dziecko Alkoholika

DDA to osoby, które dorastały w rodzinach dysfunkcyjnych. W rodzinach, w których był problem alkoholowy, często przemoc fizyczna i psychiczna, i rodziny te w znaczny sposób wypaczyły ich pogląd na świat i siebie.

 

Życie w domu alkoholowym jest szczególnie trudne dla dzieci. Muszą przetrwać w świecie przemocy, pozbawionym reguł i wartości, bez możliwości uzyskania wsparcia. Często zmuszone są przejąć obowiązki rodzica lub rodziców. W tak trudnym świecie muszą wypracować mechanizmy obronne, które pozwalają na poradzenie sobie z brutalną rzeczywistością. W domu alkoholowym dziecko żyje nie tylko w ciągłym stresie, ale także w poczuciu wstydu, które niejednokrotnie uniemożliwia mu poszukiwanie pomocy na zewnątrz. Nadzieją na zmianę jest osiągnięcie wieku dorosłego i opuszczenie patologicznego domu. Niestety dzieciństwo spędzone w domu alkoholowym wywiera tak silne piętno, że trudno sobie z nim poradzić.

 

Efektem doświadczeń wyniesionych z domu dysfunkcyjnego są pewne utrwalone wzorce zachowań i reakcji emocjonalnych, które, w życiu dorosłym, utrudniają funkcjonowanie, osiągnięcie zadowolenia i satysfakcji, a zwłaszcza nawiązywanie bliskich relacji z innymi ludźmi.

 

DDA często nie zdają sobie sprawy, że ich problemy wynikają z doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego. A problemów mają wiele. Często uruchamiają różne zachowania autodestrukcyjne. Wchodzą w toksyczne związki, które przypominają związki ich rodziców. W takich związkach wchodzą w rolę ofiary. Często pojawiają się u nich myśli, a nawet próby samobójcze. Mają skłonność do popadania w uzależnienia czy choroby somatyczne. Pozwalają innym aby przejmowali nad nimi kontrolę, kształtowali ich myślenie. Sami odmawiają sobie praw, są dla siebie bardzo krytyczni, a nawet okrutni.


Zdarza się, że DDA zachowują się jak dzieci. Nie są w stanie określić swojej tożsamości. Poprawiają swoją samoocenę wykorzystując innych ludzi. Podejmują zachowania ryzykowne – używają substancji odurzających, uprawiają przygodny seks. Często najważniejsze jest dla niech odniesienie sukcesów zawodowych i zarabianie pieniędzy.

 

DDA doświadczają różnorodnych problemów emocjonalnych. Mają problem w kontaktach z innymi ludźmi. Nie radzą sobie w trudnych sytuacjach. Często doświadczają uczucia niedostosowania, braku własnej wartości i mają ogromne obawy przed odrzuceniem.

DDA często sami zaczynają pić lub wiążą się z osobą uzależnioną. Duża część DDA ma za sobą nieudane związki lub pozostaje osobami samotnymi. Mają trudności ze zbudowaniem stabilnej rodziny. Boją się powtórzyć model rodziny, w której sami dorastali. Dla nich bliskość oznacza zranienie i dlatego są przekonani, że małżeństwo oznacza krzywdzenie drugiej osoby. Związki, w które wchodzą często nie spełniają ich oczekiwań. Trudno im rozmawiać z partnerem o swoich potrzebach i obawach. Mają także trudne relacje z dziećmi. Nie radzą sobie w roli rodzica, bo z domu rodzinnego wynieśli spaczone wzorce, które negują, a jednak nie znają innych. Obawiają się, że skrzywdzą swoje dzieci tak samo jak sami byli krzywdzeni. W związku z tym często nie decydują się na dziecko lub decydują w późnym wieku.

 

DDA bardzo mocno związani są ze swoimi rodzicami, nawet jeśli ten kontakt nie jest pozytywny. Po wyprowadzeniu się z domu niechętnie odwiedzają rodziców. Przeraża ich myśl o opiece nad rodzicami gdy ci będą już starzy i zniedołężniali. Tym co tak silnie wiąże ich z rodziną, jest wspólna walka z alkoholem, w której obowiązuje bezwzględna lojalność.

 

W życiu zawodowym, mimo wewnętrznych problemów, bardzo często DDA doskonale sobie radzą. Potrafią pokonywać problemy. Gdy mają jasno określone zadania, są bardzo sprawni, odpowiedzialni i konsekwentni. Nie boją się podejmowania ryzykownych zadań i nie porzucają ich łatwo. Chętnie zdobywają nowe umiejętności. Będąc tak sprawnymi pracownikami są jednocześnie mało wymagający, mają bowiem głębokie przeświadczenie, że są gorsi od innych.

 

Część osób, które wychowywały się w rodzinach alkoholowych, potrafi ułożyć sobie życie w zadawalający sposób. Odnajduje się w pracy, w której ich nieufność, podejmowanie ryzyka i kontrolowanie są atutami. Radzi sobie z własnymi emocjami. Tej grupie terapia nie jest potrzebna. Jednak jest duża liczba DDA, które dopiero po przejściu terapii nabierają umiejętności do prowadzenia życia w zgodzie z własnymi potrzebami. Życia pozbawionego destrukcyjnych emocji wobec świata i siebie samego.

 

 

Dorosłe Dziecko Alkoholika cechuje:

 • problemy z samooceną
 • zaburzone poczucie własnej wartości
 • przeżywanie stanu przewlekłego napięcia emocjonalnego
 • często silny lęk przed odrzuceniem
 • trudności w przeżywaniu przyjemności
 • nadwrażliwość na cierpienie
 • poczucie bycia nieszczęśliwym
 • nieumiejętność odprężenia się, odpoczynkukamienie_strona
 • trudności w rozpoznawaniu uczuć, nierzadko „zamrożenie emocjonalne”
 • posiadanie sztywnych, zagrażających schematów myślenia o innych, o sobie, o świecie
 • wyparcie własnych potrzeb
 • gotowość do spełniania oczekiwań innych
 • trudności wchodzenia w bliskie związki z ludźmi
 • lęk przed nowymi sytuacjami w życiu

 

W poradni WGP oferujemy pomoc terapeutyczną dla DDA - indywidualną i grupową:

 

 

Terapie indywidualne prowadzone są przez psychoterapeutów:

 

 

 

Warsztat rozwojowy dla DDA - Zrozumieć co się ze mną dzieje

 

 

JAK PŁONĄĆ A NIE WYPALIĆ SIĘ?

WARSZTAT PRZECIWDZIAŁANIA   WYPALENIU ZAWODOWEMU.

Zespół wypalenia zawodowego nie pojawia się nagle. Najczęściej to powolny proces.
Z początku łagodny stres, połączony z dużym ładunkiem emocjonalnym i zaangażowaniem w pracę, mobilizuje i pomaga w wykonywaniu zadań zawodowych. Później jednak przechodzi w przewlekłe 
i chroniczne napięcie, które może mieć poważne konsekwencje: lęki, zaburzenia depresyjne. Choroba zaczyna się dość niewinnie: pojawia się ogólne wyczerpanie i przewlekłe zmęczenie. Dokucza bezsenność, bóle żołądka, pleców, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, częste przeziębienia. Wyraźnie obniża się nastrój, jakikolwiek wysiłek umysłowy czy aktywność fizyczna podejmowane są niechętnie, występuje utrata sił i energii, drażliwość. Coraz rzadziej czuje się satysfakcję z wykonywanej pracy, zaczyna brakować motywacji. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji lub chcesz zapobiec wypaleniu zawodowemu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy ….

Dzięki udziałowi w zajęciach:

 • Dowiesz się jak rozpoznawać sygnały ostrzegawcze wypalenia zawodowego.
 • Nauczysz się rozróżniać stres pozytywny i negatywny.
 • Dowiesz się jak radzić sobie z fizjologicznymi objawami stresu.
 • Poznasz skutki stresu i sposoby zapobiegania im.
 • Dowiesz się jak zapobiegać zespołowi wypalenia zawodowego.
 • Nauczysz się jak postępować z pracownikiem w dużym stresie, z zespołem wypalenia zawodowego.
 • W trakcie warsztatów poznasz w praktyce podstawowe techniki radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
 • Poćwiczysz umiejetności relaksacji i samokontroli emocjonalnej

Już dziś zmień swoje nastawienie do stresu, naucz się jak pracować tak żeby uniknąć wypalenia zawodowego i depresji.

Koszt warsztatu: 250 zł, godziny

Termin: 19 czerwca 2010 r. (sobota) 10.00-18.00

Prowadzący: psycholog, pedagog, trener umiejętności psychospołecznych Ewa Miturska Informacje i zapisy: tel. 022 402 88 89, mail: warsztaty@wgp.org.pl

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów, jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych

Marzenia w zasięgu ręki

Jak małymi krokami zdobywać wielkie cele?pcrf022615

„Zanim poweźmiemy postanowienie, jest tylko wahanie, chęć wycofania się, ustawiczna nieskuteczność…Cokolwiek mógłbyś zrobić lub o czym zamarzyć, uczyń to. W śmiałości zawiera się geniusz, siła i magia. Zacznij od zaraz” J. Wolfgang von Goethe

Każdy z nas o czymś marzy: o zdobyciu dodatkowych kwalifikacji, zbudowaniu domu, stworzeniu lepszego związku, poznaniu nowych przyjaciół czy założeniu firmy. Każdy pragnie by jego marzenie się spełniło. Jednak nie każdy jest wystarczająco zdeterminowany, by krok po kroku, systematycznie dążyć do wytyczonego celu. Kluczem do sukcesu jest konsekwentna realizacja dobrze przemyślanego, szczegółowego planu. Dzięki tym warsztatom dowiesz się jak ułożyć taki plan, tak aby pasował do Twojego stylu funkcjonowania i osobistych przekonań, wartości oraz możliwości. Nauczysz się przezwyciężać obiektywne i subiektywne (tkwiące w nas) przeszkody. Będziesz wiedział jak poczynić niezbędne przygotowania i zdobyć się na rozpoczęcie odwlekanego od dawna przedsięwzięcia. Pokażemy Ci jak rozpoznać największe trudności i przełamać swój lęk przed zmianą. Zwalczysz swoją skłonność do odkładania działań na później. Nauczysz się rozwiązywać problemy
w zakresie realizacji swoich celi. Zobaczysz, że porażki też można wykorzystać do pracy nad sobą.

Pamiętaj: nie da się wepchnąć kogoś na szczyt drabiny jego marzeń, jeśli sam nie zechce się po niej wspinać… być może więc to Twój pierwszy szczebel na drodze realizacji swoich marzeń.

Korzyści z udziału w zajęciach:

 • Poznasz zasady wytyczania celi
 • Określisz własne przeszkody w zakresie ich realizacji
 • Zmierzysz się z lękiem przed porażką
 • Nauczysz się planować własne działania
 • Dowiesz się co pomaga wprowadzić plan w czyn i co Cię motywuje
 • Dotrzesz do swoich zasobów, ułatwiających Ci osiąganie rezultatów
 • Usłyszysz jak wykorzystywać krytykę w pokonywaniu przeszkód
 • Poznasz „rozruszniki” dla odkładaczy
 • Zapanujesz nad skłonnością do perfekcji
 • Poćwiczysz strategie rozwiązywania problemów

 

Koszt warsztatu: 250 zł, godziny

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

Termin: 23 maja 2010 r. (niedziela) 10.00-18.00

Prowadzący: psycholog, pedagog, trener umiejętności psychospołecznych Ewa Miturska

Informacje i zapisy: tel. 022 402 88 89, mail: warsztaty@wgp.org.pl

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów, jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych

Warto rozmawiać - czyli komunikacja w związku


Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich par, które przeżywają kryzys oraz dla tych, które chcą uniknąć takich trudnych momentów we wspólnym życiu.


Na spotkaniu będziemy praktycznie uczyć się komunikować z naszym partnerem.

Celem warsztatu jest poznanie świadomej komunikacji i poznanie kanałów komunikacyjnych.

Fundamentalnym celem jest przekonanie, że rozmowa z partnerem jest potrzebna i może umocnić nasz związek.

Na spotkaniu będziemy wspólnie pracować, między innymi, nad sposobami:

 

 • unikania kryzysów w związku
 • przezwyciężania trudności w związku
 • umacniania związku


Wspólnie zbudujemy mapę komunikacji w parze – co nam przeszkadza, a co nam pomaga w komunikacji z partnerem. Na tej mapie umieścimy znaczenie komunikatów jakie wypowiadamy, a jak odbiera nasz komunikat nasz partner.

Warsztat prowadzi psycholog Katarzyna Kawka

Czas trwania: 11 kwietnia 2010 r. (niedziela) w godzinach 10.00 – 18.00

Koszt: 450 zł od pary.

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

Warsztaty zostaną zorganizowane jeśli zbierze się grupa minimum 8 osób.

Informacje i zapisy: pod numerem telefonu 022 402 88 89 oraz warsztaty@wgp.org.pl

Warsztaty odbywać się będą w siedzibie Warszawskiej Grupy Psychologicznej przy ul. Czerskiej 18 lok. 130.

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych.

 

Trening relaksacyjny

Życie w ciągłym biegu, stres, zdenerwowanie, napięcie. Obowiązki domowe, praca, trudne relacje, to wszystko prowadzi do zmęczenia i wyczerpania wewnętrznych zasobów radzenia sobie. Czujesz, że Twoje ciało krzyczy, Twoje myśli pędzą jak relaksszalone, czujesz, że nie jesteś w stanie dłużej utrzymać „nerwów na wodzy”. Długotrwały stres prowadzi do zmian w Twoim ciele, obniża jakość życia, prowadzi do zaburzeń nastroju.

 

Proponujemy Ci trening relaksacyjny jako sposób na poradzenie sobie z napięciami płynącymi z ciała i napięciami emocjonalnymi.

 

Podczas indywidualnej 50 minutowej sesji treningowej będziesz mógł rozluźnić swoje ciało i odprężyć umysł.

 

Trening relaksacyjny prowadzi psycholog i psychoterapeuta Karina Kosznik-Waląg

Diet coaching

Diet coaching to nowa usługa dla klientów  indywidualnych. Większość z nas wie jak ważne jest  zdrowe odżywianie. Każdy z nas wie ile i jak jemy, w jakim stopniu jesteśmy aktywni fizycznie. Wiemy i jednocześnie tego nie robimy. Samo narzuca się pytanie dlaczego? Odpowiedź brzmi, że sama wiedza nie prowadzi do zmiany zachowania. Otóż właśnie proces diet coachingu ma pomóc w zrozumieniu dlaczego zachowujemy i odżywiamy się w niekorzystny dla nas sposób mimo, że o tym wiemy.

Definicja Diet Coachingu

Diet coaching to profesjonalnie prowadzony cykl rozmów, w którym klient stopniowo rozwija swoje kompetencje (wiedzę, umiejętności i postawy) w zakresie nowego, zdrowego sposobu odżywiania i stylu życia. Diet Coach pomaga zrozumieć potrzeby żywieniowe klienta oraz stworzyć taki plan odżywiania, który będzie odpowiadał jego stylowi życia. Istotą diet coachingu jest wzbudzenie motywacji do zmiany sposobu odżywiania, postępowania i zachowania oraz stosowanie tych umiejętności. Diet Coach jest  również specjalistą w zakresie żywienia człowieka.

Przebieg procesu Diet Coachingu

Diet Coaching to 8 godzinnych sesji raz w tygodniu przez pierwsze dwa miesiące. Następnie sesje odbywają się co 2 lub 3 tygodnie przez 2 do 4 miesięcy. Po zakończeniu procesu po upływie 3 miesięcy, wskazane jest spotkanie follow up, w celu omówienia wyników jakie przyniosło stosowanie Osobistego Planu Odżywiania. W modelu Diet Coachingu kluczowa jest wewnętrzna motywacja klienta, świadomość istnienia barier i oporu związanych ze zmianą.

 

Rola Diet Coacha

Diet Coach pomaga w:

 • podjęciu decyzji o zmianie określonego zachowania;
 • nazwaniu przeszkód utrudniających proces zmiany;
 • korekcie (jeśli istnieje potrzeba) błędnych informacji i dawaniu profesjonalnej porady dietetycznej, po to by wzmocnić i wesprzeć klienta.

Kto korzysta z Diet Coachingu:

Każdy kto:

 • potrzebuje poznać  lepiej siebie i swoje prawdziwe potrzeby żywieniowe
 • chce zrozumieć co oznacza jedzenie przy pomocy intuicji i jak intuicja wpływa na odchudzanie
 • postanawia nabyć umiejętności określania celu,  tego „co chcę osiągnąć!”
 • chce stworzyć  własną strategię motywacyjną
 • szuka wsparcia w nieustających wysiłkach związanych ze zmniejszeniem lub zwiększeniem wagi ciała;
 • przezywa kryzys w trakcie kuracji odchudzających;
 • chce pokonać stres związany z wagą, wyglądem, apetytem;
 • postanawia poznać  jaka żywność daje  energię i dobre samopoczucie a jaka powoduje inne skutki
 • chce opracować własny, zgodny  z celami i stylem życia plan odżywiania
 • chce cieszyć się życiem

 

Co obejmują sesje Diet Coachingu?

1.      Analizę aktualnego stylu życia/sposobu odżywiania. Pierwsze spotkanie dotyczy  aktualnego stylu życia i nawyków żywieniowych. Służy ona identyfikacji  mocnych stron twojego zdrowego odżywiania i obszarów, które potrzebują uwagi. Twój aktualny stan zdrowia, poziom aktywności, zwyczaje, przekonania będą pomocne w opracowaniu planu odżywiania, który będzie odpowiadał celom coachingu. Sesja przygotuje Ciebie do dokonania pozytywnych zmian i rozpoczęcia drogi w kierunku realizacji celów  i dalszych spotkań.

2.      Cele osobiste – coach pomoże Ci w identyfikowaniu strategii do osiągania celów niezależnie od tego czy chcesz schudnąć czy przytyć oraz w poprawie odżywiana i wzroście energii do działania.  Diet Coaching zapewni Ci poczucie sprawczości i wpływu na rzeczywistość.

3.      Osobisty Plan Odżywiania – w zależności od oceny odżywiania, stylu życia i celów Diet Coach pomoże Ci opracować własny plan żywienia, którym będziesz się cieszył przez całe życie. Plan Odżywiania w odróżnieniu od większości programów kontrolujących wagę nie koncentruje się wyłącznie na dietetyce i utracie masy ciała. Jego unikalność polega na tym, że odnosi się do ciała, umysłu i ducha.

4.      Informacje dotyczące zdrowego odżywiania – otrzymasz informacje dostosowane do twoich potrzeb. Indywidualne uwagi i wskazówki posłużą ci w realizacji własnych celów związanych ze zdrowym odżywianiem.

5.      Spotkanie follow up (po trzech miesiącach po zakończeniu coachingu) – po to by omówić postępy, porozmawiać o przeszkodach, otrzymać wsparcie i zachętę.


Korzyści Diet Coachingu:

 • Uczestnicząc w Diet Coachingu będziesz miał/a możliwość  obserwowania zmiany swoich zachowań; zdobycia wiedzy dotyczącej wyboru żywności; bycia aktywnym fizycznie; przyjęcia postawy postanawiam, decyduję, wybieram; udziału w dbaniu o środowisko.
 • W trakcie procesu diet coachingu nauczysz się ponownie słuchać swojego ciała, dowiesz się co znaczy jeść przy pomocy intuicji, zrozumiesz jak wpływa ona na odchudzanie i odżywianie.
 • Zadasz sobie pytanie dotyczące głodu, zależności pomiędzy nastrojem, a jedzeniem i ilością spożywanego pokarmu.
 • Zrozumienie siebie da Ci możliwość innych wyborów, świadomych i zgodnych z Twoimi potrzebami.

Wenusjanki i Marsjanie - cykl 3 warsztatów

z zakresu emocji i komunikacji interpersonalnej

 

My Wenusjanki

 • Charakterystyczne cechy dla kobiecej komunikacji – czy takie istnieją?
 • Emocje kobiet – jakie są, jak je okazywać i jak sobie z nimi radzić?
 • System wartości kobiet – co dla kobiety jest najważniejsze?
 • Czego szukam u przeciwnej płci?

Warsztat bedzie trwać 4 godziny

Koszt: 150 zł

 

My Marsjanie

 • Charakterystyczne cechy dla męskiej komunikacji – czy takie istnieją?ptg00135143
 • Emocje mężczyzn – jakie są, jak je okazywać i jak sobie z nimi radzić?
 • System wartości mężczyzn – co dla mężczyzny jest najważniejsze?
 • Czego szukam u przeciwnej płci?

Warsztat bedzie trwać 4 godziny

Koszt: 150 zł

 

Aby Wenusjanki i Marsjanie mogli się dogadać …

 • Sztuka komunikacji – uczymy się mówić do płci przeciwnej
 • Sztuka słuchania – uczymy się słuchać płci przeciwnej
 • Jak wytrwać w relacji z drugą osobą?
 • Czego trzeba, żeby kochać?

Warsztat będzie trwać 8 godzin

Koszt: 250 zł

Cykl warsztatów prowadzony będzie przez psychologa i psychoterapeutkę Dominikę Bielecką

Do podanych wyżej cen należy doliczyć podatek Vat.

Miejsce: WGP, ul. czerska 18 lok. 130

Informacje i zapisy: warsztaty@wgp.org.pl lub 022 402 88 89

Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warszatów jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych.

Coaching

Coaching to spotkania mające za zadanie wspieranie ludzi w rozwoju, w osiąganiu celów (osobistych i zawodowych) i zmienianiu swojego życia.

 

Praca z coachem polega na spotkaniach jeden na jeden, na których prowadzimy rozmowę oraz wykonujemy ćwiczenia, jak np. wizualizacje. Celem coachingu jest zwiększenie kreatywności, motywacji, a jako skutek uboczny, również optymizmu. Spotkania z coachem pozwalają przyjrzeć się swojemu życiu z nowej perspektywy. rds092118Być może po raz pierwszy w życiu będziesz miał okazję zastanowić się nad tym, co jest naprawdę dla Ciebie WAŻNE w życiu i w jaki sposób chcesz spędzić jego resztę.

 

Podczas spotkań coachingowych masz możliwość bardziej kompleksowej pracy nad zmianą osobistą. Na warsztatach będziesz poznawać kolejne „cegiełki” wiedzy na temat zwiększania własnej efektywności i satysfakcji, a podczas coachingu będziesz miał możliwość zintegrowania tej wiedzy i wbudowania jej w swoją osobowość. Kolejną zaletą coachingu jest możliwość pracy na bardziej osobistym poziomie, niż jest to możliwe w grupie.

 

Pierwsza sesja coachingowa jest poświęcona diagnozowaniu Twoich potrzeb, celów życiowych i zasobów. Jej celem jest stwierdzenie, czy coaching i Akademia Efektywności będą dla Ciebie odpowiednie, a jeśli z jakichś powodów nie, to wybór najbardziej odpowiedniej dla Ciebie drogi rozwoju (spośród warsztatów i spotkań indywidualnych z naszej oferty). Na spotkaniu wprowadzającym oceniamy również wstępnie, w ilu sesjach coachingowych powinieneś wziąć udział. Zwykle jest to 5-10 sesji w zależności od wielkości zmian, jakie planujesz wprowadzić w swoim życiu i miejsca, z którego zaczynasz.

 

Jeżeli będziesz uczestniczyć równolegle w warsztatach i coachingu, wtedy na sesjach coachingowych będziemy korzystać z wiedzy poznanej przez Ciebie na warsztatach, aby osiągnąć efekt synergii.

 

Jesteśmy przekonani, że połączenie warsztatów efektywności osobistej i coachingu daje najlepsze efekty i najszybciej pozwala cieszyć się nowym, jeszcze bardziej satysfakcjonującym życiem.

Kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa

a właśnie, że nie!

Cała prawda o świecie emocji obu płci

 

 • Czy złość męska jest inna niż kobieca?
 • Czy są tzw. uczucia męskie i kobiece?
 • Jak wyrażają uczucia mężczyźni, a jak kobiety?
 • Czy zdarza Ci się nie wyrażać tego, co czujesz, bo i tak On nie zrozumie?
 • Czym jest mój „foch”?!
 • AAA!! Złoszczę się – jak wyrazić złość i nie psuć wszystkiego wokół?
 • Jaki wymiar ma zazdrość kobiety, a czym zazdrość jest dla mężczyzny?on3

 

Jeżeli czasami zadajesz sobie takie pytania, zapraszamy na spotkanie w trakcie, którego będziemy poznawać świat emocji kobiet i mężczyzn a może wspólny?

 

Termin: grupa w trakcie zbierania - 10.00 – 16.00

Prowadzący psycholog Katarzyna kawka

Koszt: 200 zł

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

Miejsce: siedziba WGP, ul. Czerska 18 lok. 130

Informacje i zapisy: warsztaty@wgp.org.pl lub 022 402 88 89

On mnie nie słucha, Ona mnie nie rozumie

jak pokonać schematy w komunikacji damsko-męskiej

 • Jak komunikują się mężczyźni, a jak kobiety i czy te różnice faktycznie istnieją?
 • Czy  On/Ona mnie słucha?
 • Czy Ona/On mnie rozumie?
 • Czy istnieje tajny kod komunikacji między kobietami i mężczyznami?on
 • Czym rozmowa na pierwszym spotkaniu jest inna niż po 5 latach bycia razem?

 

Na te i inne pytania będziemy wspólnie poszukiwać odpowiedzi, pomysłów jak je rozwiązać

Termin: grupa w trakcie zbierania - 10.00 – 16.00

Prowadzący Dominika Bielecka – Psycholog

Koszt: 200 zł

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

Miejsce: siedziba WGP, ul. Czerska 18 lok. 130

Informacje i zapisy: warsztaty@wgp.org.pl lub 022 402 88 89

Skuteczność odchudzania tkwi także w psychice

Co zrobić aby odchudzanie było skuteczne? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób w Polsce. Ponad połowa Polek ma nadwagę. Z badań wynika, że 91 procent z nich stosuje różnego rodzaju diety. Niestety, w przeważającej części, nawet jeśli uda się im zrzucić kilka zbędnych kilogramów, najczęściej występuje efekt jo-jo – powrót do poprzedniej wagi, a często nawet jej przekroczenie. Problem oczywiście nie dotyczy tylko kobiet.

 

Wiele osób odchudzających się korzysta z gotowych diet, publikowanych w różnych czasopismach lub stosuje głodówki. Jednak dieta, tak samo jak każda inna kuracja, powinna być dostosowana do konkretnej osoby. Parafrazując, można by rzec, że to co jest dla wszystkich, jest dla nikogo. Każda dieta powinna uwzględniać indywidualne potrzeby. To może zapewnić jedynie menu ułożone przez dietetyka.

Skuteczność odchudzania zależy jednak od jeszcze jednego, bardzo istotnego czynnika – naszej psychiki. Jednym z najważniejszych czynników, pozwalającym na odniesienie sukcesu w odchudzaniu się jest motywacja. W utrzymaniu wysokiej motywacji może pomóc specjalista. Niestety wiele osób borykających się z nadwagą nie docenia korzystnej roli psychologa.

Pomoc psychologa potrzebna jest nie tylko w zakresie utrzymania motywacji do odchudzania się. Często nadwaga jest skutkiem złego radzenia sobie z trudnymi emocjami. Doskonałym przykładem jest „zajadanie” stresów. W sytuacji stresującej część osób nie może nic przełknąć, część, natomiast, od razu sięga po coś do jedzenia – najczęściej po słodycze. To mechanizm, który pozwala nam na zapewnienie sobie psychicznego poczucia bezpieczeństwa w trudnej sytuacji. W takiej sytuacji rola psychologa polega na nauczeniu klienta jak radzić sobie ze stresem, jak inaczej na niego reagować.

Zdarza się, że osoba otyła ma niską samoocenę, a wręcz nie lubi siebie. Trudno sobie wyobrazić, że w takiej sytuacji odniesie ona sukces w odchudzaniu się. Niska samoocena może mieć wiele źródeł – rolą psychologa jest rozpoznanie źródła takiej postawy i pomoc w zmianie podejścia do siebie, ale także do świata.

Pozytywne myślenie o sobie wpływa, bowiem, na każdą sferę naszego funkcjonowania. Każdy powinien je w sobie pielęgnować. Przede wszystkim należy wyeliminować negatywne myśli o własnej osobie i zastąpić je pozytywnymi - tego można się nauczyć. Trzeba polubić siebie. Dać sobie więcej praw, np. prawo do popełniania błędów. Trzeba nauczyć się asertywności.

Stan psychiczny jest sprawą kluczową, nie tylko w odchudzaniu, ale we wszystkim. Od niego zależą wszelkie nasze działania. Jeśli jest zły – nic nam się nie udaje. Jeśli jest dobry – możemy przenosić góry, a odchudzanie i utrzymanie diety jest dużo łatwiejsze. Żeby eliminować negatywne czynniki musimy rozwiązać swoje problemy i nauczyć się stawiać czoła przeciwnościom losu.

Pomoc psychologa jest z pewnością wskazana i potrzebna, by osoba otyła mogła myśleć o końcowym sukcesie. Jednak tylko kilka procent osób odchudzających się korzysta dodatkowo z opieki i porad lekarza. Efekty są takie, że zaledwie kilku procentom kobiet, udaje się osiągnąć korzystne rezultaty w terapii odchudzania.

Monika Dreger

ZARZĄDZANIE STRESEM - CZYLI JAK POŁĄCZYĆ EFEKTYWNOŚĆ ZE SPOKOJEM

Warsztat jest skierowany do wszystkich tych, którzy chcą lepiej radzić sobie ze stresem, zamienić „spalający” stres na stres stymulujący do działania.

Ciągłe napięcie związane z dużą ilością pracy, nadmiar obowiązków, coraz większe wymagania w pracy zawodowej, stawiane oczekiwania i cele wobec samych siebie, a także w relacjach międzyludzkich sprawiają, że stres towarzyszy nam coraz częściej.Często nie zdajemy sobie sprawy jak powszechną naszą reakcją jest stres, który postrzegamy jako zdenerwowanie, zwykłą sprzeczkę, nieporozumienie. Natomiast natężenie tych czasami drobnych reakcji może wywołać objawy stresu.Natężenie stresu lub długotrwały i silny stres powoduje, że nasze zasoby stają się niewystarczające, aby przyjąć obciążenie wynikające z trudnych sytuacji. W efekcie może to doprowadzić do kryzysu psychologicznego, np. wypalenie zawodowe lub zdrowotnego np. bóle głowy, kręgosłupa, dolegliwości jelitowe i inne.

 

Celem warsztatu jest

 • zdobywanie umiejętności i nauka w następujących obszarach:rozpoznawanie sytuacji i bodźców, które wywołują w nas stres – praca indywidualna,

 • zrozumienie przyczyn stresu, czym jest, jak na nas wpływa,

 • analiza czynników, które wpływają na zwiększenie naszego napięcia,stres a zdrowie,

 • zdobywanie umiejętności rozpoznawania stresu motywującego i demotywującego,

 • poznanie własnych wzorców zachowań w sytuacji stresu i próba ich modyfikacji tak, aby zoptymalizować reakcję na bodziec stresogenny,

 • techniki radzenia sobie ze stresem,

 • budowanie elementów wsparcia w radzeniu sobie ze stresem,

 • radzenie sobie w sytuacji, gdy pojawiają się trudne emocje lub sytuacji konfliktowej.

 

Prowadzący:Katarzyna Kawka


Termin:
grupa w trakcie zbierania. Po zgłoszeniu się wystarczającej liczby chętnych zostanie wyznaczony termin warsztatu.

Koszt:
250 zł

 

Do podanej wyżej ceny należy doliczyć podatek Vat.

 

Zgłoszenia przyjmujemy pod nr 22 402 88 89 lub warsztaty@wgp.org.pl

 

Zastrzegamy sobie prawo do odwołaniia warsztatów, jeśli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa chętnych.

 

 

 

 

 

Copyright © WGP Warszawska Grupa Psychologiczna --- ul.Czerska 18 lok. 130, 00-732 Warszawa --- email: info@wgp.org.pl
Wszystkie prawa do tekstów i ilustracji zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody WGP Warszawska Grupa Psychologiczna, zabronione.